petsy_logo
Znajdź petsittera

Spacer z psem

Szukasz pomysłu na spacer z psem ? Zobacz nasze propozycje albo wynajmij petsittera, który wyprowadzi psa wtedy kiedy Ty nie możesz!

Spacer z psem
Dostępne miasta
Spacer z psem w Warszawie
Powiązane usługi
Hotel dla psów

Ile powinien trwać spacer z psem?

Spacer z psem to codzienny rytuał, a tym samym obowiązek każdego posiadacza czworonoga. To także doskonała okazja do tego, by spędzić czas na świeżym powietrzu w towarzystwie wiernego towarzysza, dając mu tym samym możliwość na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a przy okazji aktywny wypoczynek dla obydwu stron. W zależności od rasy, zdrowia, temperamentu oraz wieku futrzastego ulubieńca, spacer z psem powinien cechować się inną długością i częstotliwością. Znajomość pewnych zasad może przynieść wiele pozytywnych efektów, które przełożą się na codzienność Twojego podopiecznego. Odpowiednio długie i kreatywne zabawy z psem podczas spaceru zapewnią mu nie tylko dobre samopoczucie, ale i dobrą kondycję oraz zdrowie. Jak zatem powinny wyglądać spacery z czworonogami?
Jaki jest przepis na idealny spacer z psem? To pytanie, które warto rozważyć, biorąc pod uwagę różne sytuacje, bowiem każdy pies jest inny, przez co wymaga odmiennego traktowania i indywidualnego podejścia. Ekscytujący spacer powinien zakładać zaspokojenie potrzeb związanych z zabawami węchowymi, tropieniem, spotkaniami z innymi zwierzakami i przedstawicielami swojego gatunku, poznawaniem nowych miejsc i innych dzielnic. Pamiętajmy również, że zabieranie pupila na zupełnie nowy teren to ważny element spacerów, gdyż pobudza to w nim interesujące bodźce i zwiększa przyjemność z chodzenia na spacery.

Na co zwracać uwagę planując spacer ze swoim pupilem?

  • Szczeniakom przez wzgląd na okres wzrostu nie zaleca się intensywnej aktywności fizycznej, dlatego spacery z psem młodym nie powinny przekraczać 15-20 minut na jedno wyjście.
  • Dorosłe psiaki, które są już nauczone do czystości i wychodzenia o konkretnych porach w ciągu dnia, zaleca się, aby czas spędzony na świeżym powietrzu trwał nie krócej niż 1-2,5 godziny.
  • Duże i temperamentne rasy, takie jak labradory, dogi niemieckie, golden retrievery, husky, dalmatyńczyki czy owczarki niemieckie potrzebują długich spacerów, trwających nawet do 3 godzin dziennie. Muszą one rozładować nadmiar posiadanej energii, by po powrocie do domu móc opanować emocje i chcieć nieco odpocząć. W innym przypadku niewyładowane pokłady psiej energii mogą skończyć się szkodami, przykładowo w postaci pogryzionych i zdewastowanych poduszek, zniszczonych mebli czy rozszarpanego obuwia.
Warto pamiętać również o tym, że bez względu na rasę czy wielkość psiaka, każdy pupil powinien mieć zapewniony jeden dłuższy spacer w ciągu dnia, trwający od 30 minut do 1 godziny.
Istnieje ponadto kilka ponadczasowych i uniwersalnych zasad, których warto przestrzegać podczas odbywania spacerów z psami. Szczeniaki wymagają częstego wychodzenia na zewnątrz, przez wzgląd na naukę higieny i czystości. Z kolei starsi czworonodzy i psy seniorzy na przechadzkę powinny wychodzić najmniej 3 razy na dzień. Długość wyjścia może być krótsza, w zależności od stanu zdrowia zwierzęcia, jego samopoczucia, siły oraz kondycji stawów i kręgosłupa.

Wielu nowo upieczonych właścicieli zwierząt zastanawia się ponadto, o której odbyć ostatni spacer z psem. Najlepiej od początku uczyć podopiecznego regularności i dotrzymywać stałych pór spacerów. Specjaliści zalecają, aby ostatni spacer z psem miał miejsce wieczorem. Godzinę przechadzki należy obliczyć tak, by odstęp pomiędzy spacerami nie wyniósł więcej niż 8-10 godzin.

Co zabrać na spacer z psem?

Aby spacery z psem okazały się przyjemne dla pupila, ale i komfortowe dla właściciela, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka przydatnych akcesoriów. Do niezbędnika spacerowego bez wątpienia należą smycz oraz szelki lub obroża. Obowiązkowym wyposażeniem posiadacza czworonoga są ponadto woreczki na odchody, które należy sprzątać po swoim psiaku. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozi bowiem mandat, w wysokości nawet 500 zł.
Poza wspomnianymi akcesoriami, na idealny spacer z psem warto zabrać również:

  • saszetkę na psie smakołyki — dla opiekunów, którzy podczas spacerów z psami dbają także o naukę posłuszeństwa i uczenie psiaków nowych komend;
  • wodę oraz miskę — to wyposażenie obowiązkowe zwłaszcza w upalne dni;
  • odblaskowe elementy — zapewnią bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów z psem;
  • ulubiona zabawka — na dłuższe lub te bardziej aktywne wyjścia polecamy zabrać ulubioną zabawkę pupila. Dla ras, które potrzebują sporo ruchu, na spacer z psem warto zabrać piłeczkę i bawić się ze swoim podopiecznym, zapewniając mu przy tym wymaganą dawkę ruchu.

Jak urozmaicić czas spaceru ze zwierzakiem?

Zabawy z czworonożnym przyjacielem na spacerze to element, który sprawi, że czas spędzony z właścicielem na świeżym powietrzu będzie dla psiaka niezwykle atrakcyjnym dodatkiem. Jeśli zastanawiasz się, jak urozmaicić czas spaceru ze swoim psem, możesz zacząć od uczenia go nowych sztuczek i komend, a podjętą próbę nagradzać psimi smaczkami. Niewątpliwą atrakcją spacerów z psami będzie ponadto organizowanie spotkań z innymi czworonogami i pozwolenie na wspólną zabawę. Wychodzenie i urozmaicenie spacerów o psocenie z futrzastymi kolegami z pewnością sprawią pupilowi niemałą przyjemność.

Jak często wyprowadzać na spacer szczeniaka?

Szczenięta wymagają nieco innej opieki, niż starsze czworonogi. Różnica wynika z młodego wieku kompana, który musi nauczyć się zasad higieny, alarmowania o potrzebie odbycia spaceru, a także zachowywania czystości w domu. Wymaga to sporo czasu, cierpliwości i systematyczności. Aby nauka nowych umiejętności (m.in. węszenia czy aportowania) okazała się skuteczna, spacery z psem powinny odbywać się tak często, jak tylko to możliwe. Potrzeba ta wynika również z niewielkiego pęcherza małego psiaka, który napełnia się w dość szybkim tempie.

Jak często wyprowadzać na spacer dorosłego psa?

Spacery z psem dorosłym powinny mieć miejsce w równych odstępach czasu, co 6-8 godzin — taka praktyka pozwala pupilowi na łatwe kontrolowanie swoich potrzeb fizjologicznych. Minimalna ilość spacerów z psem dorosłym to 3 wyjścia. W przypadku psów-seniorów długość oraz tempo przechadzki powinny zostać dopasowane do możliwości zwierzaka.

petsy_logo
Usługi
Hotel dla psówHotel dla kotówOpieka nad psemOpieka nad kotemPetsitterCatsitterWyprowadzanie psówSpacer z psemPraca ze zwierzętami
O Petsy
Potrzebujesz pomocy
Regulamin serwisuPolityka PrywatnościFAQFundusze europejskie
Zapisz się do naszego newslettera

Dowiedz się ciekawych rzeczy o opiece i wychowaniu zwierząt domowych

App Store
Google Play
EU Logo Big