fbpx

Kiedy szczeniak przestanie gryźć

Z pewnością wielu opiekunów dorastających psów, doświadczyło trudności związanych z ich dokuczliwymi zwyczajami. Jednym z nich jest fakt, że szczeniak gryzie. Jest to szczególnie zauważalne w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia, gdy zaczyna rosnąć mu uzębienie oraz wzrasta poziom jego zainteresowania otoczeniem. Wówczas gryzienie przypadkowych przedmiotów, a nawet części ciała opiekuna – jest jego formą wypracowywania mechanizmów poznawczych i świadczy o naturalnych odruchach psa. Jeśli jednak gryzienie odbywa się w sposób niekontrolowany, z czasem może przekształcić się w zachowanie kompulsywne, a nawet agresywne.

Kiedy szczeniak przestanie gryźć i dlaczego w ogóle to robi?

Odruch gryzienia u małych psów jest naturalnym mechanizmem, który pozwala mu na rozładowanie energii oraz poradzenie sobie z nieprzyjemnym okresem ząbkowania. Na tym etapie życia czworonoga, opiekun nie musi obawiać się, że takie zachowanie jest wynikiem nieprawidłowości. Należy natomiast zadbać, aby w tym czasie zwierzę nie zagrażało komfortowi i bezpieczeństwu innych. 

Z uwagi na fakt, że uzębienie czworonoga musi ulec wymianie z zębów mlecznych na stałe, ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy szczeniak przestaje gryźć. W modelowym schemacie, pierwsze zęby wykształcają się około drugiego tygodnia życia i wówczas pojawia się u pupila niepohamowana potrzeba kąsania. Jest to spowodowane bólem i swędzeniem dziąseł, tak jak w ma to miejsce również w przypadku ludzi. 

Zazwyczaj najbardziej intensywne gryzienie kończy się wraz z całkowitą wymianą zębów mlecznych na stałe. U większości psów, proces ten trwa maksymalnie do 24 miesiąca życia. Wówczas pupil rozwija się również intelektualnie i dochodzi do stabilizacji jego zachowań oraz odruchów. 

Jednak bardzo wiele zależy od tego, w jaki sposób właściciel postępuje z psem, w trakcie okresu dorastania czworonoga. Jeśli w młodości zostanie on nauczony, że gryzienie jest akceptowalne, to istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości dużo częściej będzie pozwalał sobie na takie zachowanie. Dlatego przy wystąpieniu pierwszych symptomów gryzienia, warto zareagować natychmiast, przekierowując odruch psa na dozwolony obiekt, np. gryzak lub szarpak.

Zobacz:  Czy surowe mięso dla psa to odpowiedni wybór? Wskazówki żywieniowe

Co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł?

Dostosowanie odpowiednich metod zapobiegania, uzależnione jest od powodu, dlaczego szczeniak gryzie. Bowiem zupełnie inaczej należy postępować w sytuacji, gdy jest to spowodowane ząbkowaniem, a inaczej – gdy jest to skutek zaburzeń behawioralnych.

Jednak z pewnością w obu przypadkach warto wyznaczać jasne granice. Można tego dokonać klarownie komunikując, że kąsanie nie jest akceptowalne. W takich sytuacjach świetnym wspomagaczem może okazać się trening cierpliwości. Doskonale sprawdzą się krótkie ćwiczenia, jak np. „zostaw”, „na miejsce”, „przynieś” itp.  Można przeplatać je także z przedłużonymi komendami, np. „siad” czy „leżeć”.

Natomiast w przypadku kiedy szczeniak gryzie w wyniku niezdyscyplinowania, lub nadmiaru energii, dobrym rozwiązaniem będzie postawa pasywna w podejmowanych przez niego działaniach. Brak reakcji opiekuna, dla czworonoga bardzo często równoznaczny jest z zakończeniem zabawy. Ponadto jeśli pies nie otrzymuje żadnej reakcji w wyniku swoich działań, bardzo szybko zniechęca się i zaprzestaje gryzienia. Świetnym pomysłem będzie przekierowanie jego uwagi na inny obiekt. Można zastosować w tym celu różne zabawy, np. gry z wykorzystaniem maty węchowej, czy konga.

Jeśli powodem tego, że szczeniak gryzie jest ząbkowanie, warto zaopatrzyć się w gumowe kości czy naturalne gryzaki, które będą zaspokajać jego odruch oraz skutecznie masować obolałe dziąsła.

Szczeniak gryzie po nogach – jak sobie z tym radzić?

Dużo łatwiejsze jest rozwiązanie problemu agresji psa, jeśli opiekunowi znane są powody, dlaczego szczeniak gryzie. Najlepszą wskazówką będzie zaobserwowanie momentów oraz obiektów, które wyzwalają u psa tego rodzaju zachowanie. Oprócz wymiany uzębienia, istnieje kilka innych powodów, dla których szczeniak gryzie ręce właściciela, lub przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Należą do nich m.in.: 

  • nuda spowodowana pozostawianiem psa samego przez długi czas,
  • frustracja,
  • zachowania kompulsywne spowodowane zbyt szybką separacją szczeniaka od matki,
  • strach.
Zobacz:  Czystek dla psa – rewolucyjny produkt na rynku zoologicznym

Zdarzają się także sytuacje, w których z niewiadomych przyczyn, szczeniak gryzie po nogach swojego opiekuna. Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, innymi powodami takiego zachowania może być:

  • chęć zabawy lub zainteresowania opiekuna,
  • nuda spowodowana brakiem aktywności ruchowej,
  • próba zwrócenia na siebie uwagi.

W takich przypadkach warto upewnić się, że pies ma możliwość zaspokajania wszystkich potrzeb związanych z aktywnością fizyczną. Następnie warto rozpocząć proces tresury, wspomagając się pomocami w postaci zabawek. Dla szczeniaka najlepiej sprawdzą się nieskomplikowane gadżety, które umożliwią mu zaspokojenie wewnętrznych instynktów. 

Świetnym rozwiązaniem będą różnego typu gryzaki – zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Produkty o odpowiednim stopniu twardości i ciekawym kształcie, pozwolą powstrzymać czworonoga przed nadmiernym kąsaniem. W sytuacji, gdy u zwierzęcia pojawi się odruch gryzienia rąk lub nóg opiekuna, warto mieć przy sobie zabawkę, która przekieruje jego uwagę na inny obiekt. Wówczas kąsanie części ciała właściciela, podświadomie stanie się dla psa dużo mniej atrakcyjną formą rozrywki. 

Total
0
Shares
<
Dlaczego pies szczeka w nocy?

Dlaczego pies szczeka w nocy?

Na skróty Pies szczeka w nocy – jakie mogą być tego przyczyny?

>
Mlaskanie psa

Mlaskanie psa

Na skróty Dlaczego pies mlaszcze?

Przeczytaj także