fbpx

Mlaskanie psa

W świecie zwierząt główną formą komunikacji jest mowa ciała oraz wydawanie dźwięków, dlatego często właścicielom ciężko jest zinterpretować różne zachowania czworonogów oraz odczytanie niepokojących sygnałów, za pomocą których pies chce przekazać, że źle się czuje lub dzieje się z nim coś złego. Zrozumienie tego, co chce zakomunikować pupil, jest bardzo ważne i pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji, m.in. tych związanych ze stanem zdrowia. Każdy pies przejawia zestaw swoich indywidualnych zachowań, które mogą wydawać się nieco dziwne ich właścicielom, albo wręcz przeciwnie – urocze i śmieszne. Jednym z takich zachowań jest uporczywe mlaskanie psa oraz ciągłe oblizywanie. Często są one naturalne i nie wynikają z jakichś konkretnych przyczyn, jednak gdy powtarzają się notorycznie, wręcz obsesyjnie, towarzyszą im inne objawy lub intuicja właściciela podpowiada mu, że takie nawyki mogą być niepokojące, warto udać się do weterynarza, aby skonsultować się ze specjalistą. 

Dlaczego pies mlaszcze ? 

Naturalne mlaskanie u psów uważa się za zachowanie uspokajające, świadczące o tym, że pies jest przyjaźnie nastawiony i czuje sympatię do innych zwierząt lub osób w jego pobliżu. Jeśli jednak powtarza się bardzo często i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do weterynarza, aby poznać ich przyczynę i podjąć odpowiednie działania.

Mlaskanie psa a kontakt z ciałem obcym

Właściciele często mogą zaobserwować mlaskanie swoich psów, kiedy w ich pyszczku lub nozdrzach znajduje się ciało obce, którego samodzielnie nie mogą się pozbyć. Poprzez mlaskanie lub mielenie językiem chcą pomóc sobie w usunięciu jakiegoś przedmiotu. Jest to jednocześnie  informacja dla właściciela, że pies czuje dyskomfort i potrzebuje pomocy w eliminacji potencjalnego ciała obcego lub, gdy takiego nie zaobserwowano, że warto bliżej przyjrzeć się swojemu włochatemu przyjacielowi. 

Zobacz:  Zabawy ze szczeniakiem

Mlaskanie psa jako sygnał dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Niektóre psy mlaszczą, aby zakomunikować swoim właścicielom, że odczuwają jakiś dyskomfort lub ból pochodzący z układu pokarmowego, zwłaszcza gdy jednocześnie właściciel obserwuje ulewanie lub odbijanie. Często mlaskanie sygnalizuje bowiem zaburzenie flory bakteryjnej, mdłości i poprzedza wymioty. Jeśli mlaskanie występuje przed posiłkiem, może oznaczać refluks albo nadprodukcję soków żołądkowych. Z kolei uporczywe mlaskanie po jedzeniu zwykle świadczy o niestrawności lub nietolerancji pokarmowej. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na komponenty diety psa oraz spróbować zmienić je na lepiej przyswajalne przez układ pokarmowy.

Mlaskanie psa a pasożyty

Inwazja pasożytów również może być przyczyną uporczywego mlaskania psa, ponieważ mogą one przenikać do różnych części ciała pupila, wywołując u niego nienaturalne reakcje, w tym mlaskanie. Regularne odrobaczanie zwierząt pozwala na uniknięcie rozwoju infekcji, spowodowanych pasożytami oraz zapewnienie bezpieczeństwa ich opiekunów. 

Mlaskanie psa jako objaw ataku padaczkowego

Specyficzne mlaskanie, przypominające kłapanie pyszczkiem przy jednoczesnym chwilowym otępieniu i braku reakcji na bodźce zewnętrzne może oznaczać mały atak padaczki i wymaga niezwłocznej wizyty u weterynarza.

Mlaskanie psa a problemy stomatologiczne

Mlaskanie może także wskazywać na problemy w jamie ustnej zwierzaka, na przykład rozwinięte infekcje, stany zapalne, ruszające się lub bolące zęby, chore dziąsła czy podrażnienia błony śluzowej. W przypadku wystąpienia problemów stomatologicznych należy zwalczyć ich przyczynę i po leczeniu kontynuować obserwację, czy pies dalej mlaska. 

Mlaskanie psa a problemy z nerkami

Psy mogą także mlaskać, kiedy towarzyszą im dolegliwości ze strony nerek – zbyt wysoki poziom mocznika podrażnia bowiem błony śluzowe, a mlaskanie to naturalna reakcja czworonoga na ten stan. 

  • Mlaskanie zwierzaka może być także związane dolegliwościami neurologicznymi lub problemami układu skroniowo-żuchwowego. 
  • Częste mlaskanie przed snem lub w nocy może oznaczać na suchość w jamie ustnej przez zmniejszoną produkcję śliny, na przykład podczas okresu grzewczego. 
Zobacz:  Rasa psa Basenji - wszystko, co musisz wiedzieć

Jak reagować na mlaskanie psa?

W przypadku niepokojącego mlaskania psa należy przede wszystkim zachować spokój i uważnie przyglądać się swojemu czworonogowi. Warto robić notatki, kiedy takie mlaskanie występuje (przed posiłkiem czy po jedzeniu, rano czy wieczorem), aby móc przedstawić charakterystykę takiego zachowania weterynarzowi. Nie należy od razu układać w głowie czarnych scenariuszy, ponieważ taki objaw nie musi oznaczać żadnej poważnej choroby. Niepokojące objawy należy omówić z lekarzem weterynarii, który zleci niezbędne badania, pozwalające na postawienie diagnozy oraz podjęcie dalszych działań i wróżenie odpowiedniego leczenia. Warto jednak pamiętać, że przyczyn mlaskania może być wiele, dlatego znalezienie jednej konkretnej, która dotyczy danego psa, może być czasochłonna i wymagać cierpliwości. Dokładne zidentyfikowanie źródła mlaskania umożliwi wizyta w klinice weterynaryjnej oraz wykonanie odpowiednich badań. 

Total
0
Shares
<
Kiedy szczeniak przestanie gryźć

Kiedy szczeniak przestanie gryźć

Na skróty Kiedy szczeniak przestanie gryźć i dlaczego w ogóle to robi?

>
Jak nauczyć psa sikać na matę

Jak nauczyć psa sikać na matę

Na skróty Mata dla szczeniaka do sikania – dlaczego warto się na nią

Przeczytaj także