fbpx

Dlaczego pies szczeka w nocy?

Szczekanie psa w nocy może być spowodowane wieloma czynnikami. Ujadanie jest dla niego jedyną możliwością, aby skutecznie przekazać werbalny komunikat. Choć jest to w pełni naturalne zachowanie czworonoga, w pewnych okolicznościach może stanowić uciążliwy problem, lub być oznaką niebezpiecznych zaburzeń. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pies szczeka w nocy, uniemożliwiając spokojny sen zarówno domownikom, jak i sąsiadom. Jaki jest powód wzmożonego skowytu czworonoga w późnych godzinach nocnych? Jak można temu zapobiegać?

Pies szczeka w nocy – jakie mogą być tego przyczyny?  

Szczekanie jest naturalną potrzebą każdego psa, gdyż służy mu za podstawowy kanał komunikacji. To oznacza, że nie powinno się karać pupila za wydawanie odgłosów, ponieważ tylko w taki sposób może on zainicjować potrzebę przekazania jakiejś informacji. Zdarza się jednak, że czworonóg szczeka z wyraźnym natężeniem, nie mając ku temu obiektywnych powodów. Wówczas warto zainteresować się przyczyną, dlaczego pies szczeka w nocy, aby móc skutecznie przeciwdziałać niepożądanemu zachowaniu. 

Do najpowszechniejszych powodów, dlaczego pies szczeka w nocy, należy m.in.:   

  • tęsknota,
  • strach,
  • lęk separacyjny,
  • koszmary,
  • próba zwrócenia na siebie uwagi,
  • próba obrony terytorium,
  • nadpobudliwość, 
  • nadmiar energii, 
  • brak umiejętności kontrolowania emocji,
  • obecność w otoczeniu obiektu, który niepokoi psa.

Może się zdarzyć, że w życiu psa występuje jednocześnie kilka czynników, które wywołują u niego tego typu zachowanie. Natomiast w przypadku, w którym przyczyna nie jest możliwa do zidentyfikowania, lub problem nie ustaje pomimo ingerencji opiekuna, warto skonsultować się z behawiorystą, aby wykluczyć ewentualne zaburzenia.

Co zrobić, kiedy pies szczeka przez sen?

Badania naukowe dowiodły, że psy mogą posiadać marzenia senne i reagować na nie w określony sposób. Podobnie jak u ludzi, pojawiają się u nich w fazie REM. Bardzo często ich oznaką są specyficzne zachowania  czworonoga, do których dochodzi w trakcie głębokiego snu. Niektóre pupile machają łapami, poruszają nosami, lub mrugają oczami. Inne natomiast szczekają przez sen. Jest to oznaka, że w podświadomości zwierzęcia odbywają się projekcje – mogą to być migawki wydarzeń, w których pupil zaszczekał w rzeczywistości. 

Zobacz:  Rasa psa Chart rosyjski borzoj - wszystko, co musisz wiedzieć

W fazie snu REM, organizm psa znajduje się w stanie regeneracji, a w jego mózgu zachodzą kluczowe procesy dla zwierzęcej psychiki. Utrwalają się wówczas wspomnienia oraz obniża się poziom kortyzolu. Dlatego wybudzenie psa z głębokiego snu będzie dla niego wyjątkowo nieprzyjemne.  A ponadto przerywany sen, może w konsekwencji doprowadzić do problemów z pamięcią, reaktywnością, a także nadmiernego obciążenia całego organizmu. Z tego powodu, jeśli pies szczeka przez sen, nie powinno się go nerwowo wybudzać. Jeśli zachowanie jest głośne na tyle, że uniemożliwia odpoczynek pozostałym domownikom, warto spróbować wydać stonowany dźwięk, który przerwie skowyt. Może to być delikatne klaśnięcie w dłonie lub gwizdanie. Natomiast jeśli tego rodzaju sytuacja pojawia się notorycznie, warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. 

Szczekanie psa w nocy – jak temu zaradzić?

Jeśli opiekun zaobserwuje, że pies szczeka w nocy w sposób niekontrolowany i nadmierny, warto natychmiast przeciwdziałać takiemu zachowaniu. Może ono spowodować bowiem u pupila choroby gardła lub krtani, a także utrwalenie niewłaściwych mechanizmów w reakcji na bodźce. Aby skutecznie zapobiegać tego typu dysfunkcjom, należy zastosować odpowiednie metody. Należą do nich m.in.:

  1. Aktywność fizyczna czworonoga – odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia, pozytywnie wpływa na komfort i jakość psiego snu. Szczególnie dobroczynne są regularne spacery, połączone z wymagającą od niego wysiłku zabawą. To sprawia, że zwierzę rozładowuje nadmiar skumulowanej wewnątrz energii oraz zapewni mu spokojną drzemkę.
  1. Trening umysłowy – zestaw prostych ćwiczeń lub zabaw edukacyjnych, które mają na celu stymulację odpowiednich procesów myślowych u czworonoga. Aktywność umysłowa pozytywnie wpływa na biochemię mózgu psa i przyczynia się do jej prawidłowej regulacji. Dzięki temu, pupil dużo rzadziej przejawia zachowania kompulsywne, lub zaburzenia behawioralne, takie jak nadmierne szczekanie przez sen. Ćwiczenie komend jest jedną z podstawowych i zarazem najprostszych form tego rodzaju treningu. Warto jednak urozmaicać tego typu praktykę, wykorzystując do tego zabawki edukacyjne, takie jak kula smakula, czy kong. 
  1. Stymulacja węchowa – działa na psa wyciszająco, uspokajając jego zmysły i obniżając poziom zmagazynowanej wewnątrz energii. Stymulacja węchowa umożliwia czworonogowi osiągnięcie stanu zmęczenia psychicznego i fizycznego, co znacznie poprawia jakość snu. Wpływa także na poprawę procesów umysłowych, eliminując niepożądane zjawiska, jak np. koszmary czy nocne lęki. Dzięki temu pupil będzie miał możliwość spać spokojnie, nie wydając przy tym niekontrolowanych dźwięków. Najprostszą metodą stymulacji węchowej, jest zabawa polegająca na ukrywaniu smakołyka w zaciśniętej dłoni. Zadaniem psa jest wydobycie zidentyfikowanego przysmaku. Można również wykorzystać do tego gotowe zabawki edukacyjne, jak np. mata węchowa.
Zobacz:  Pies na mrozie - jak zapobiegać chorobom?
Total
0
Shares
<
Jak oduczyć psa sikania w domu? Garść przydatnych porad.

Jak oduczyć psa sikania w domu? Garść przydatnych porad.

Na skróty Dlaczego pies sika w domu?

>
Kiedy szczeniak przestanie gryźć

Kiedy szczeniak przestanie gryźć

Na skróty Kiedy szczeniak przestanie gryźć i dlaczego w ogóle to robi?

Przeczytaj także