fbpx

Wyniki badań psa – jak je zinterpretować?

Zwierzęta, tak jak ludzie, powinny mieć regularnie wykonywane badania profilaktyczne, aby w przypadku niedoborów lub niepokojących wyników móc natychmiast je uzupełnić i odpowiednio zareagować. Kontrola zdrowia czworonogów pozwala na uniknięcie rozwoju różnych chorób, dzięki natychmiastowo podjętym działaniom diagnostycznym i celowanym leczeniu. Dbając w ten sposób o swojego psa, jako właściciel będziesz mógł z pewnością bardzo długo cieszyć się obecnością swojego towarzysza. Jak jednak właściwie interpretować wyniki badań psa? Odpowiadamy.

Podstawowe badania psa — jak czytać wyniki badań krwi psa?

Wartości referencyjne oraz jednostki poszczególnych parametrów mogą być odmienne w zależności od laboratorium, wykonującego analizę. Zazwyczaj wyniki, oprócz rodzaju badania, jego wartości i zakresu norm, obejmują także informacje o tym, czy dany parametr jest podwyższony lub obniżony.

Do głównych rodzajów badań, które powinny być regularnie wykonywane u psów, należą:

– morfologia krwi,

– badania biochemiczne krwi,

– badanie moczu i kału.

Do innych badań profilaktycznych u psów zaliczamy USG jamy brzusznej, kontrolę tętna i ciśnienia oraz echo serca.

Morfologia krwi u psa

Morfologia krwi umożliwia wczesne wykrycie stanów zapalnych oraz poważnych chorób, związanych z zaburzeniem funkcjonowania takich organów jak wątroba, tarczyca, trzustka i nerki. Jest zatem pierwszym krokiem do diagnozy i na jego podstawie weterynarz może zlecić wykonanie bardziej szczegółowych badań.

1. Czerwone krwinki – norma u psów wynosi 5,5-8,5 mln/µl

Podwyższona liczba erytrocytów może być związana ze stanem odwodnienia, nieprawidłowościami w układzie krążenia lub problemami onkologicznymi. Natomiast ich zbyt mała ilość może wskazywać na anemię i inne zaburzenia ze strony układu krwionośnego, chorobę szpiku kostnego, chorobę nerek lub świadczyć o obecności pasożytów. 

Zobacz:  Foxhound angielski - wszystko, co musisz wiedzieć

2. Białe krwinki – norma: 6-16,5 tys./µl

Zbyt duża liczba leukocytów może świadczyć o rozwijającej się infekcji, stanie zapalnym, cukrzycy, niedokrwistości lub chorobie nowotworowej. Z kolei ich obniżona liczba zwykle wskazuje na choroby wirusowe, zakaźne lub nowotworowe. 

3. Płytki krwi – norma: 200-500 tys./µl

Ze względu na to, że płytki krwi biorą udział w procesach krzepnięcia, ich wysoka ilość może świadczyć o krwotoku, nowotworze lub niedoborze żelaza, a ich niski poziom występuje m.in. w przypadku pasożytów krwi, nieprawidłowym funkcjonowaniu szpiku kostnego, nowotworze czy chorobach autoimmunologicznych.

4. Hemoglobina – norma: 12-18 g/dl

Podwyższony poziom hemoglobiny sugeruje stan odwodnienia organizmu lub nadkrwistość, natomiast zbyt niski – niedokrwistość o różnym podłożu. 

Biochemia krwi

Badania biochemiczne dotyczą parametrów osocza i niosą ze sobą informacje o poziomach bardzo ważnych substancji i związków, wskazujących na pracę organów wewnętrznych. 

Glukoza – norma u psa to 70-120 mg/dl

Podwyższony poziom glukozy stwierdza się zazwyczaj w przypadku chorób trzustki, nadczynności kory nadnerczy oraz cukrzycy. Poziom poniżej wartości referencyjnych może sugerować wstrząs, sepsę, chorobę Addisona lub po prostu niedobór cukru w diecie psa. 

Do parametrów wskazujących na czynność wątroby należą: ALT, GGT, AST, GLDH, ALP, ALB, GLOB, GLU, BIL. Ich zbyt wysoka ilość może być związana z przyjmowaniem niektórych leków lub poważnym uszkodzeniem komórek wątroby, np. w przypadku wystąpienia chorób wirusowych, pasożytniczych, nowotworowych czy marskości wątroby. Z kolei podwyższone parametry białka całkowitego (norma wynosi 5,5-7,5 g/dl) sugerują odwodnienie organizmu, przewlekły i/lub ostry stan zapalny i związany z nim rozwój chorób. Jego obniżony poziom może wskazywać na upośledzenie czynności wątroby, nerek lub jelit. 

Mocz 

Mocz u zdrowych zwierząt przyjmuje barwę jasnożółtą, żółtą lub bursztynową. Zmiana jego koloru może wskazywać na czynniki, które korelują z dietą, trybem życia czy rodzajem przyjmowanych leków, ale także świadczyć o rozwoju poważnych chorób. Mocz zdrowego psa powinien być także przejrzysty; opalizujący może sugerować obecność bakterii, natomiast spieniony – obecność białka. Ważną kwestią jest także zapach moczu – amoniakalny może być spowodowany rozwijającą się infekcją bakteryjną, gnilny często towarzyszy problemom z pęcherzem i cewką moczową, zaś owocowy odnotowuje się w przypadku np. cukrzycy. 

Zobacz:  Kanadyjski pies eskimoski - wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie

Kał 

Badanie kału to jedna z metod, służących do szybkiego wykrycia obecności pasożytów wewnętrznych, które mogą wywoływać u psa dolegliwości głównie ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, wymioty czy zaparcia. Ich diagnoza pozwala na odpowiednie dobranie celowanego i skutecznego leczenia. Istotny jest fakt, że niektórymi pasożytami, występującymi u zwierząt może się zarazić także człowiek. 

Kiedy zdecydować się na badania krwi psa?

Profilaktyczne badania czworonogów są niezwykle ważne w kontekście zdrowia i życia, dlatego nie można zapominać o ich regularnym wykonywaniu. Przyjęło się, że podstawowe badania krwi psa powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku. Badania psów powinno się także zlecać przed każdym planowanym zabiegiem chirurgicznym. Warto jednak pamiętać, że obserwuje się różnice w zakresie norm poszczególnych parametrów ze względu na rasę czy wiek psa, dlatego odchylenia w wartościach referencyjnych nie zawsze muszą wskazywać na toczące procesy patologiczne w organizmie. 

Total
0
Shares
<
Jak wybrać najlepszą zabawkę dla psa?

Jak wybrać najlepszą zabawkę dla psa?

Na skróty Zabawki dla psów — dlaczego warto je kupić?

>
Zabawki edukacyjne dla psów

Zabawki edukacyjne dla psów

Na skróty Popularne zabawki wyciszające dla psaNajlepsze zabawki logiczne dla

Przeczytaj także