fbpx

Jak oduczyć psa sikania w domu? Garść przydatnych porad.

Pojawienie się w domu wymarzonego psa jest zawsze ekscytującym i niezwykle szczęśliwym momentem. Wraz ze ślicznym szczeniaczkiem nowością staje się zwykle również mniej pożądana kwestia: mokre plamy na podłodze. Jak oduczyć psa sikania w domu w bezinwazyjny sposób? Garść sprawdzonych porad znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego pies sika w domu?

Naturalnym zachowaniem każdego psa jest załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza tzw. gniazdem. Problem w tym, że na początku pupil uważa za swoje gniazdo jedynie własne posłanie, a nie całe mieszkanie. Efektem tego przekonania nierzadko jest zanieczyszczania podłóg, kanapy czy nawet łóżka. Powodów, dla których pies załatwia się w domu, może być kilka i wbrew pozorom dotyczyć one mogą nie tylko szczeniaków, ale również dorosłych psów.

Pierwszą przyczyną może być fakt, że pies jeszcze nie został nauczony zasad czystości. Dotyczy to szczególnie szczeniaków i psów przygarniętych ze schroniska. Jeśli natomiast problem dotyka dorosłego czworonoga, który wcześniej nie wykazywał takich zachowań, może to wskazywać na jego problemy ze zdrowiem, stresem czy próbą zwrócenia na siebie uwagi. W takiej sytuacji warto odnotować, w jakich sytuacjach pies zanieczyszcza mieszkanie. Czy zdarza się to w czasie Twojej obecności, czy może wtedy, gdy zostaje sam? Może ma to związek z odwiedzającymi dom gośćmi, konkretnymi dźwiękami, lub sytuacjami.

Już same odpowiedzi na wskazane pytania dostarczą Ci być może wskazówek, co może być przyczyną takiego zachowania i jak z nim walczyć. Zawsze warto skonsultować się także z weterynarzem lub psim behawiorystą w celu omówienia problemu i uzyskania fachowej porady.

Zobacz:  Jak oduczyć psa nadmiernego szczekania: Skuteczne metody i porady

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Kiedy w Twoim domu pojawi się szczeniak, naukę załatwiania na zewnątrz należy zacząć już od pierwszych dni wspólnego mieszkania. W tym czasie warto poświęcić pupilowi maksimum uwagi i wyprowadzać go nawet co 2-3 godz. Taka praktyka pozwoli mu utrwalić dobre nawyki i sprawi, że piesek szybko nauczy się nowego zachowania.

Dlaczego wyprowadzanie szczeniaka musi odbywać się tak często? Należy pamiętać, że młode psiaki muszą oddawać mocz znacznie częściej niż dorosłe osobniki, ponieważ ich mięśnie odpowiedzialne za ujście moczu na tym etapie nie są jeszcze w pełni rozwinięte. 

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? Trzeba nauczyć go, że jego gniazdem jest całe mieszkanie, którego nie może zanieczyszczać, a także zadbać o regularne wychodzenie na zewnątrz. Warto zawsze docenić, gdy piesek załatwi swoją potrzebę fizjologiczną w odpowiednim miejscu. W tym celu wykorzystywać można psie przysmaki i pochwały. Gratyfikacja skutecznie zachęci czworonoga do utrwalania pożądanego nawyku.

Kiedy powinno się wyprowadzać psa?

Gdy pies sika w domu, niezwykle ważne jest pamiętanie o regularnym wyprowadzaniu zwierzaka. Kiedy najlepiej wychodzić z psem? Powinno się robić to zwłaszcza w chwilach, gdy zwierzę jest najbardziej pobudzone. Najczęściej są to momenty:

  • po przebudzeniu;
  • po jedzeniu i piciu;
  • po powrocie do domu (np. z pracy);
  • po aktywnej zabawie.

Idealnie, gdyby pies wyprowadzany był co 3-4 godz. Szczeniak może nie wytrzymać dłużej bez załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Na początku nauki dobrych nawyków regularność to podstawa.

Co zrobić, gdy pies sika na łóżko?

Dlaczego pies sika na łóżko? Wbrew powszechnej opinii nie jest to wyraz jego złośliwości czy okazywania dominacji. Pupil robi to tylko i wyłącznie z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Warto zauważyć, że pupil, który potrafi już załatwiać się na zewnątrz, ale ma biegunkę czy problem z wytrzymaniem do Twojego powrotu, załatwi się prawdopodobnie pod drzwiami lub gdzieś w kącie. Wie bowiem doskonale, że nie może tego robić w domu, ale w takiej sytuacji po prostu nie ma innego wyboru.

Zobacz:  Nauka zostawiania psa samego w domu – co trzeba wiedzieć?

Sikanie na łóżko jest natomiast oznaką odczuwanego przez pupila stresu i niezaspokojonych potrzeb. Jeśli problem dotyczy Twojego psa, powinieneś bardziej przyjrzeć się  jego codziennej rutynie. Być może ma problemy z pozostawaniem samemu w mieszkaniu podczas Twoich wyjść do pracy. W takim przypadku pomocne mogą okazać się specjalne zabawki dla psa, dzięki którym Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł zmęczyć się fizycznie i intelektualnie, a zarazem rozładować stres i zmniejszyć odczuwanie tęsknoty.

Jak reagować, gdy pies sika w domu?

Czy karać psa za sikanie w domu? Absolutnie nie! Należy nagradzać psa za odpowiednie zachowania, ale nie wolno krzyczeć ani karcić go za załatwienie się w mieszkaniu. Pies może bowiem zacząć się Ciebie bać bądź zinterpretować sikanie jako coś złego. Co zatem robić? Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. 

Czym pryskać by pies nie sikał? Kiedy Twój piesek już dobrze radzi sobie z załatwianiem się podczas spacerów, ale nie mogą być one zawsze regularne np. z uwagi na Twoją pracę, przydać się mogą specjalne maty i spreje. Warto wtedy wyznaczyć jedno stałe miejsce w domu, w którym pies będzie mógł załatwiać swoje potrzeby podczas Twojej nieobecności. W takim kącie należy umieścić chłonną matę. Zabezpieczy ona powierzchnię przed zanieczyszczeniem i zdecydowanie ułatwi Ci sprzątanie. Matę warto spryskać sprejem (np.Trenex), którego zapach  będzie zachęcał psa do załatwiania się w wybranym przez Ciebie miejscu. 

Total
0
Shares
<
Mata węchowa dla psa

Mata węchowa dla psa

Na skróty Mata do wąchania dla psa – odpowiedź na naturalną potrzebę

>
Dlaczego pies szczeka w nocy?

Dlaczego pies szczeka w nocy?

Na skróty Pies szczeka w nocy – jakie mogą być tego przyczyny?

Przeczytaj także