fbpx

Nauka zostawiania psa samego w domu – co trzeba wiedzieć?

Decydując się na psa, każdy właściciel musi wziąć pod uwagę, że jego pupil nie będzie mógł być z nim w każdej chwili, na przykład podczas pracy w biurze. Choć wiele obiektów miejskich coraz częściej dopuszcza obecność zwierząt, niekiedy opiekunowie wolą załatwić swoje sprawy bez towarzystwa swojego ulubieńca. Aby nie narażać się na pełne pretensji komentarze sąsiadów, co do nieznośnego ujadania zwierzaka przez długie godziny, nie wywoływać w psie niepotrzebnego stresu, grożącego lękiem separacyjnym oraz ograniczyć ilość szkód w miejscu zamieszkania, należy odpowiednio przygotować psa do zostawania w domu. Najlepiej, aby przyzwyczajać do tego pupila od jego najmłodszych lat, ponieważ podczas nauki dorosłego osobnika, który ma już swój wypracowany rytm dnia oraz nawyki można napotkać dodatkowe trudności.

Jak przygotować się do zostawiania psa w domu?

Proces stopniowy

Nauka zostawiania psa w domu powinna być procesem stopniowego przyzwyczajania go do przebywania samemu przez coraz dłuższy czas nieobecności właściciela. Na początku najlepiej zostawiać czworonoga na kilka minut i wykorzystać ten czas na drobne sprawunki. Później można sukcesywnie wydłużać ten czas i obserwować jego reakcje.

Bezpieczne i znajome środowisko

Ważne, aby naukę zostawiania psa rozpocząć, gdy już odpowiednio zaadoptował się w nowym środowisku i czuje się w nim bezpiecznie. Przed zostawieniem pupila należy przygotować mu przekąski i zabawki, które będą dla niego atrakcyjne podczas nieobecności opiekuna, a także upewnić się, że ma dostęp do swojego legowiska oraz świeżej wody. Dodatkowo można również zostawić psu jakiś przedmiot pachnący właścicielem lub ubranie, które będzie mu o nim przypominać. Opuszczając mieszkanie, najlepiej wyznaczyć psu konkretny teren, po którym może się poruszać, nie trzeba otwierać drzwi do każdego pomieszczenia na wypadek, gdyby pies nagle zechciał do niego wejść. Najważniejsze, aby mógł przebywać w miejscach, w których czuje się bezpiecznie.

Zobacz:  Rasa psa Akita inu - wszystko, co musisz wiedzieć

Konieczny spacer

Przed wyjściem trzeba także zadbać o wszystkie potrzeby fizjologiczne psa oraz zabrać go na spacer, który pozwoli mu na spożytkowanie energii. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej i umysłowej zmęczy zwierzaka, dzięki czemu będzie miał mniej chęci do wyrządzenia szkód i najpewniej, gdy tylko zostanie sam, położy się spać lub zdecyduje się na inną formę odpoczynku. 

Sposób opuszczania mieszkania

Zostawianie psa w domu wymaga cierpliwości, ponieważ trzeba go nauczyć, że bycie samemu w domu przez kilka godzin to sytuacja normalna, która będzie się powtarzać. Aby przyzwyczaić pupila do opuszczania domu przez opiekuna, nie należy wylewnie się z nim żegnać, okazując przy tym mnóstwo emocji. Robiąc z tego coś wielkiego i niezwykłego, pies odczuje wyjście właściciela jako smutne wydarzenie i może reagować na nie w naturalny dla siebie sposób – poprzez szczekanie czy gryzienie.

Zbudowanie pozytywnego skojarzenia 

Warto podjąć działania, które pozwolą skojarzyć psu bycie samemu w domu z czymś pozytywnym. W tym celu można zostawić mu ulubione przysmaki czy nowe, nieznane wcześniej zabawki, dzięki czemu czas spędzony w samotności wywoła w nim pozytywne emocje.

O czym trzeba pamiętać, zostawiając psa samego w domu?

  • Nie powinno się zostawiać psa w domu w sposób gwałtowny, czyli bez odpowiedniego przygotowania i od razu na kilka godzin. Takie zachowanie może wywołać u zwierzęcia lęk separacyjny, trudny do zwalczenia. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czworonogowi odpowiednią ilość czasu i uwagi, żeby stopniowo przyzwyczajać go do zostawania w domu oraz postarać się wypracować w nim pozytywne reakcje z tym związane. Nagłe pozostawienie psa na długie godziny może sprawić, że poczuje się on porzucony i straci zaufanie do swojego właściciela. Niektóre psy z powodu niepokoju mogą nawet zrobić sobie krzywdę.
  • Przygotowanie psa do zostawania w domu powinny odbywać się o różnych porach dnia, aby nie przyzwyczaić czworonoga do zostawania go samego tylko o określonych godzinach, ponieważ może to spowodować późniejsze problemy, na przykład podczas wieczornych wyjść. 
  • Przygotowanie różnego rodzaju atrakcji, takich jak zabawki czy smakołyki spowoduje, że pies zainteresuje się tego typu rzeczami, a gryzienie butów czy mebli nie będzie dla niego tak atrakcyjne. 
  • Pies do 4. miesiąca życia nie powinien zostawać sam na dłużej niż 2 godziny, natomiast dorosły pies – na 8. W przypadku dłuższej nieobecności można zdecydować się na usługę doświadczonego petsittera, który odwiedzi psa w domu, zaspokajając jego potrzeby i zabierając na spacer. Doświadczony opiekun dotrzyma mu także towarzystwa przez jakiś czas, zajmując go zabawą i ćwiczeniami umysłowymi.
  • Kiedy właściciel, mimo odpowiedniego przygotowania psa, nadal nie jest do końca przekonany, czy zostawianie pupila samego w domu jest bezpiecznym rozwiązaniem, może zdecydować się na założenie kamer, które pozwolą mu podglądać czworonoga podczas jego nieobecności i upewnić się, czy wszystko w nim w porządku. 
Zobacz:  Szczepionka na kleszcze dla psa
Total
0
Shares
<
Jak nauczyć psa podawać łapę?

Jak nauczyć psa podawać łapę?

Na skróty Jak tresować psa?

>
Jak usunąć  kleszcza u psa?

Jak usunąć  kleszcza u psa?

Na skróty Kleszcz u psa – czy sam odpadnie?

Przeczytaj także