fbpx

Jak nauczyć psa podawać łapę?

Jedną z najpopularniejszych komend dla psów jest podawanie łapy, która często przydaje się podczas obcinania pazurków czy oceny stanu poduszek łap. I choć nauka tej sztuczki może wydawać się niezwykle szybka i łatwa, często sprawia wiele problemów, jeśli opiekunowie źle się do niej zabierają i oczekują, że pies nabędzie tę umiejętność prawie natychmiast. Jak zatem odpowiednio zabrać się do nauki podawania łapy? Mamy kilka sposobów do zaproponowania.

Jak tresować psa?

Praca ze zwierzętami wymaga dużo cierpliwości i jest czasochłonna, dlatego niekiedy wzbudza we właścicielach niepotrzebną frustrację, gdy efekty nie są widoczne tak szybko, jak zakładali. Nie można jednak obarczać psa presją, ponieważ może to wywołać u niego niepotrzebny stres i znacznie utrudnić osiągnięcie celu. Podczas trenowania czworonoga należy zadbać o miłą atmosferę oraz komfort psa, aby współpraca tego typu przynosiła mu radość i budziła pozytywne emocje, a nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem. Trzeba także pamiętać, że wypracowanie pożądanych nawyków wymaga regularności, dlatego, aby skutecznie nauczyć psa jakiejś pożądanej czynności, należy powtarzać ją wielokrotnie przez tyle czasu, ile pies będzie potrzebował do jej zapamiętania, jednak w odpowiednich odstępach. Jednorazowa tresura nie powinna być bowiem zbyt długa, bo może zmęczyć lub znudzić psa. Kilka minut każdego dnia powinno wystarczyć do opanowania prostych sztuczek. 

Komenda podawania łapy

Przed nauką komendy podawania łapy pies powinien umieć już rozpoznawać polecenie „siad”, ponieważ jest ono podstawowe i przydatne przy podawaniu łapy. Należy zwrócić szczególną uwagę na słowa komendy, ponieważ ważny jest fakt, aby były one takie same za każdym razem. Właściciel musi więc zdecydować się na komendę „Daj łapę!” „Podaj łapę!”, „Łapa!” czy inne dowolne polecenie, którym będzie się konsekwentnie posługiwał. Nie można zapominać o tonie głosu podczas jej wypowiadania, gdyż musi ona głośna i wyraźna, aby zwierzak mógł dobrze ją zrozumieć, a jednocześnie brzmieć przyjemnie i spokojnie, nie wywołując w zwierzęciu uczucia niepokoju i stresu. Podczas nauki trzeba także pamiętać o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z psem. 

Zobacz:  Atopowe zapalenie skóry u psa: Porady dla właścicieli

Skuteczne sposoby na naukę podawania łapy

Do nauki nowych sztuczek trzeba psa zachęcić i sprawić, aby nowe umiejętności kojarzyły mu się z czymś pozytywnym. W tym celu często stosuje się system nagradzania w postaci ulubionych smakołyków – zamknięte w dłoni przysmaki z pewnością zainteresują czworonoga. Można także zdecydować się na klikier treningowy, będący pomocnym narzędziem do nauki pożądanych zachowań. Po dobrze wykonanym poleceniu warto pochwalić czworonoga także słownie, używając entuzjastycznego tonu wypowiedzi, aby dać odczuć psu pozytywne emocje oraz optymizm, spowodowany jego odpowiednim zachowaniem. 

Podawanie łapy i smakołyki

Aby rozpocząć naukę podawania łapy, można wygłosić komendę „Siad!”, aby pies znalazł się naprzeciwko właściciela i wziąć jego łapkę w swoją dłoń wypowiadając komendę, na przykład „Podaj łapę!”, nagradzając go przysmakiem. Czynność można powtórzyć wielokrotnie, aby wypracować w umyśle psa skojarzenie: podanie łapy = nagroda. Innym sposobem jest zamknięcie smakołyku w dłoni i danie psu do powąchania. Przyjemny zapach ulubionych chrupków może sprawić, że pies będzie chciał otworzyć dłoń za pomocą pyszczka lub właśnie łapki. Podczas jej podnoszenia opiekun powinien wypowiedzieć komendę. Smakołyk da psu do zrozumienia, że wykonana przez niego czynność była pożądana przez opiekuna, a za dobrze wykonane zadanie otrzymał nagrodę. 

O czym trzeba pamiętać podczas treningu psa?

  1. Należy zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny psa – powinien załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne, być najedzony, zdrowy i wyspany – dobre samopoczucie z pewnością wpłynie na sprawność nauki oraz przyjemną atmosferę podczas treningu.
  2. Pies powinien być początkowo uczony komend w bezpiecznym i znanym mu środowisku, na przykład w domu, w którym nie będą go rozpraszały bodźce zewnętrzne, takie jak odgłosy z telewizora. Dzięki temu poświęci całą swoją uwagę na wykonywanie poleceń.
  3. Przed rozpoczęciem nauki należy wybrać ulubione przysmaki psa, które będą dla niego atrakcyjne pod względem smakowym i zapachowym.
  4. Nie należy męczyć psa nauką zbyt długo, lecz pamiętać o regularności w podejmowaniu czynności treningowych – kilka minut każdego dnia na pewno przyniesie lepsze efekty niż zamęczanie psa przez długie godziny. 
  5. Należy pamiętać o opanowaniu i spokoju. Nawet jeśli długotrwała praca z psem nie przynosi oczekiwanych skutków, nie można stracić cierpliwości, ponieważ pies szybko wyczuje negatywne emocje. Przyjazna atmosfera na pewno pozytywnie wpłynie na naukę oraz samopoczucie psa. Podnoszenie głosu czy różnego rodzaju kary wywołają u czworonoga niepotrzebny stres oraz sprawią, że nie będzie chciał uczyć się nowych sztuczek i straci zaufanie do swojego opiekuna.
Zobacz:  Jak przyzwyczaić psa do kota? – wskazówki
Total
0
Shares
<
Wytrzymałe zabawki dla psów

Wytrzymałe zabawki dla psów

Na skróty Wytrzymałe zabawki dla psa – jaką formę aktywności wspierają?

>
Nauka zostawiania psa samego w domu – co trzeba wiedzieć?

Nauka zostawiania psa samego w domu – co trzeba wiedzieć?

Na skróty Jak przygotować się do zostawiania psa w domu?

Przeczytaj także