fbpx

Komendy dla psa

Nauka psa komend jest nieodłącznym elementem wspólnego życia opiekuna i jego czworonoga. Każdemu odpowiedzialnemu właścicielowi zależy na wychowaniu posłusznego i ułożonego psa, który zachowa swój niepowtarzalny charakter. Informacje o tym, jak dobrze uczyć psa komend, będą dla takiej osoby nieocenioną pomocą. Ponadto świadome przejście przez cały proces nauki z pupilem, umożliwi stworzenie wyjątkowej relacji, zbudowanej na wzajemnym zaufaniu. Jakie komendy dla psa okażą się najbardziej przydatne? 

Kiedy warto uczyć psa komend?

Zdaniem behawiorystów i psich trenerów, odpowiedź na pytanie, kiedy uczyć psa komend, jest niezwykle prosta. Tresurę najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Im dłużej zwleka się z rozpoczęciem szkolenia zwierzaka, tym trudniejsze może być dla niego przyswajanie nowych poleceń i umiejętności. Z tego powodu tak ważne jest regularne, najlepiej codzienne, ćwiczenie z psem nowych nawyków i doskonalenie tych, które zdołał już opanować. 

Wychowując pupila w środowisku, w którym uczenie się i poznawanie nowych rzeczy jest czymś stałym i naturalnym, pomoże ukształtować u psa cechy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania w relacji z otoczeniem. W całym procesie należy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na pozytywne rezultaty podejmowanych działań. Należy do nich:

  1. Odpowiednia nagroda – nauka psa komend może być męcząca nie tylko dla właściciela, ale również dla samego zwierzaka. Z tego względu bardzo ważne jest, aby zatroszczyć się o smaczną nagrodę po prawidłowym wykonaniu zadania. Smakołyk może być atrakcyjną formą gratyfikacji tudzież docenienia wysiłku czworonoga. Adekwatna nagroda jest istotnym bodźcem, który pomaga psu wytrwać w nauce i wzmocnić pożądane zachowania. 
  1. Różnorodność zwierząt – niezależnie od ilości przeczytanych porad, jak uczyć psa komend, dobry opiekun musi mieć na uwadze wyjątkowość swojego pupila. Zazwyczaj wymagane będzie odpowiednie dostosowanie proponowanej metody i sposobu pracy z czworonogiem, do jego unikalnego charakteru oraz indywidualnych możliwości. Zupełnie inaczej będzie bowiem przebiegać nauka z psem, który z natury potrzebuje sporej dawki ruchu i jest nieugaszonym wulkanem energii, a takim, który preferuje wylegiwanie się przy ciepłym kominku.
Zobacz:  Mata węchowa dla psa

Jak uczyć psa komend nie zniechęcając się?

Chcąc dowiedzieć się, jak uczyć psa komend, należy pamiętać, że niezwykle istotne jest właściwe podejście. Właściciel zwierzaka potrzebuje odpowiedniej perspektywy, która zakłada regularny trening, nawet przy nikłych rezultatach. To pozwoli oszczędzić wielu frustracji i niepotrzebnych nerwów. Należy również zwracać uwagę, aby swoim zachowaniem i mimiką nie okazywać niezadowolenia za każdym razem, kiedy pies nieudolnie wykona żądane polecenie. Nauka psa komend nie jest bowiem zadaniem łatwym, ale z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dlatego bez względu na to, jak szybko pupil robi postępy, nie warto się zniechęcać. Każdy pies, niezależnie od wieku i rasy, jest w stanie nauczyć się posłuszeństwa i reagowania na konkretne polecenia. Jeżeli pomimo wielu prób i starań wydaje się, że praca nie przynosi żadnych efektów, wówczas warto rozważyć pomoc specjalisty, np. udać się z wizytą do behawiorysty.

Nauka psa komend – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W prawidłowym rozwoju pupila, kluczowy jest aspekt socjalizacji. Niezależnie od tego, gdzie w danym momencie przebywa zwierzę, musi ono nauczyć się właściwej interakcji ze swoim otoczeniem. W praktyce ogranicza się to do nauki funkcjonowania z innymi ludźmi oraz zwierzętami. 

Niezwykle pomocne w tym procesie, może okazać się intencjonalne zabieranie ze sobą psa w różne miejsca, do których udaje się opiekun. Tego rodzaju praktyka powinna być stosowana już od trzeciego miesiąca życia szczeniaka. To umożliwi mu styczność ze zróżnicowanym środowiskiem, co na późniejszym etapie wzrostu psa, może ustrzec go przed nadmierną strachliwością, lub zrachowaniami agresywnymi.

Komendy dla psa – przykłady podstawowych poleceń wraz z omówieniem

Chcąc poznać skuteczną metodę, jak nauczyć psa komend, na samym początku warto zacząć od czegoś prostego. Mnogość dostępnych możliwości sprawia, że właściciele czworonogów często próbują nauczyć swoich podopiecznych zbyt skomplikowanych poleceń – zupełnie nieadekwatnych do poziomu rozwojowego pupila. Z tego powodu zaleca się, aby na samym początku czworonóg opanował jedną, maksymalnie dwie komendy. Z czasem można dodawać kolejne, bardziej zaawansowane rozkazy. 

Zobacz:  Szarpak dla psa - jaki kupić lub zrobić samodzielnie?

Do podstawowych komend dla psa należy m.in.:

Komenda „do mnie!” 

Reakcja na wezwanie jest najważniejszym poleceniem, jakie może poznać czworonóg. Kiedy właściciel ma pewność, że pupil reaguje na swoje imię, dobrze jest dodać do niego komendę „do mnie”. W sytuacjach, kiedy pochłonięty zabawą odda się swoim instynktom, to proste wezwanie, jest w stanie uratować jego życie przed niespodziewanymi incydentami.

Komenda „siad”

Dla większości psów, nauka tej komendy nie powinna stanowić wielkiego wyzwania. Na samym początku, celem jest pokierowanie psa w taki sposób, aby ustawienie jego środka ciężkości, niejako wymusiło na nim oczekiwaną pozycję. Jak przy każdej tego typu zabawie, dobrze jest wspomóc się ulubionym smakołykiem czworonoga. Wówczas trzymając przysmak w dłoni, należy umieścić go nad głową psa tak, aby pupil automatycznie spojrzał w górę, przenosząc wspomniany ciężar ciała ku tylnym łapom. Następnie do całego procesu należy dodać komendę „siad”, aby pupil mógł powiązać wykonywaną czynność z odpowiednim poleceniem.

Total
0
Shares
<
Anaplazmoza u psa

Anaplazmoza u psa

Na skróty Anaplazmoza u psa – charakterystyka śmiertelnej choroby

>
Mata węchowa dla psa

Mata węchowa dla psa

Na skróty Mata do wąchania dla psa – odpowiedź na naturalną potrzebę

Przeczytaj także