fbpx

Dlaczego pies wyje?

Z pewnością wielu właścicieli czworonogów zastanawiało się kiedyś, dlaczego pies wyje. Jak dowodzą badania, skowyt jest dla zwierzęcia skuteczną formą przekazywania komunikatów. Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy zawodzą pozostałe metody zwrócenia uwagi opiekuna. Bardzo często pies wyje, aby zakomunikować coś, czego nie jest w stanie przekazać za pomocą mowy ciała. Tego rodzaju odgłos może świadczyć również o poczuciu zagrożenia lub dolegliwościach bólowych. Co oznacza wycie psów i jak można temu zapobiegać?

Co oznacza wycie psa?

Wielu opiekunów bywa zaniepokojonych o swoich podopiecznych z powodu ich wycia. Tego rodzaju mechanizm nazywany jest także wokalizacją. Jest to podstawowa metoda komunikacyjna zwierzęcia z otoczeniem. Kiedy pies wyje, szczeka, warczy lub skowyczy, należy to rozumieć jako próbę przekazania pewnej informacji. Bardzo często bodźcem, który wyzwala tego rodzaju zachowanie, jest niespodziewane zdarzenie lub dźwięk (np. syrena strażacka czy dzwonek do drzwi).

Ponadto, kiedy pies wyje, wykazuje on wówczas pokrewieństwo z innymi, nieudomowionymi gatunkami. Doskonałym przykładem jest wilk, który w celu nawiązania interakcji z watahą, porozumiewa się za pomocą wycia. 

Badania naukowe dowodzą, iż wycie psa zakodowane jest w jego genach, jako całkowicie naturalny odruch. Najczęściej zdarza się to w ciągu nocy lub wtedy, gdy zwierzę pozostaje samotnie w domu przez dłuższy czas. Bodźcem wywołującym niekontrolowane wycie psa, mogą być również nieznane mu dźwięki dobiegające z otoczenia, jak np. głośna muzyka, czy syreny alarmowe. Jednak problem pojawia się wówczas, gdy tego rodzaju zachowanie staje się niekontrolowane i zaczyna być uciążliwie dla opiekunów lub sąsiadów. 

Dlaczego pies wyje?

Oprócz wymienionych powyżej przykładów, najczęstszymi przyczynami, dlaczego pies wyje, są m.in: 

  • Choroba lub dolegliwości bólowe – długie i częste wycie psa może być uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i samego czworonoga. Wycie psa może być oznaką niespełnionych potrzeb, bólu lub urazu. Częste skomlenie może być także sygnałem rozwijającej się w organizmie psa choroby. Innymi objawami, które mogą to potwierdzać, jest m.in. utrata apetytu, ogólna apatia, ospałość czy widoczne osłabienie organizmu.
  • Lęk separacyjny – z uwagi na fakt, że psy są stworzeniami społecznymi, niezbyt dobrze znoszą one samotność. Z tego powodu może się zdarzyć, że kiedy zostaną same w domu, zaczynają okazywać emocje w sposób negatywny. W konsekwencji objawia się to głośnym wyciem lub skomleniem. Jest to szczególnie powszechne zachowanie wśród szczeniąt, które dopiero przyzwyczajają się do nowego otoczenia oraz nie potrafią prawidłowo komunikować emocji. Długotrwały lęk separacyjny może doprowadzić do licznych zaburzeń. 
  • Odruchy terytorialne – psy są zwierzętami stadnymi, które porozumiewają się między sobą za pomocą określonych komunikatów. Z tego powodu niezwykle często zdarza się, że jeśli jeden  pies zacznie wyć, pozostałe czworonogi znajdujące się w bliskiej odległości, zaczynają robić to samo. Jest to niemalże automatyczna reakcja na bodziec w postaci wycia, lub szczekania swoich pobratymców. W ten sposób czworonogi chcą podkreślić swoją przynależność do grupy, zaznaczając tym samym swoje miejsce w hierarchii.
  • Dźwięki z otoczenia – dźwięk syren, bicie dzwonów, lub inne charakterystyczne odgłosy, bardzo często stanowią wyzwalacz dla wycia psów. Przyjęło się, że psy reagują w ten sposób, gdyż wysokie tonacje są dla nich bardzo nieprzyjemne, a wręcz frustrujące. Jednak innym powodem tego rodzaju mechanizmów może być fakt,  że psy mylą te dźwięki z wyciem innych czworonogów. Jest to zatem silnie zakorzeniony w ich zachowaniach terytorialnych.
  • Ekspresja emocji lub umacnianie więzi społecznych – zdarza się również, że psy wyją, aby zwrócić na siebie uwagę, lub zakomunikować swoje potrzeby emocjonalne. Do tego rodzaju sytuacji dochodzi wówczas, gdy opiekun nie poświęca czworonogowi wystarczającej ilości czasu i uwagi. Wtedy pies może podejmować próbę wzmocnienia więzi z właścicielem, sygnalizując swoją obecność, lub wyrażając ekspresję konkretnych emocji.
Zobacz:  Nauka komendy '"leżeć": Skuteczne metody i porady dla właścicieli psów

Co zrobić, kiedy pies wyje?

Zaznajamiając się z tym, co oznacza wycie spa oraz jakie mogą być jego powody, warto poszukać odpowiednich rozwiązań, jeśli zachowanie to wykracza poza normę. 

Na samym początku zaleca się dokładne sprawdzenie stanu zdrowia czworonoga, udając się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Wykonanie badań kontrolnych pozwoli zweryfikować, czy posiada on jakieś dolegliwości bólowe, które mogą powodować, że pies wyje.

Może się również zdarzyć, że wycie czworonoga jest spowodowane nadmierną kumulacją energii, która nie została odpowiednio spożytkowana. Aby zapobiegać tego rodzaju sytuacjom, warto zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę codziennego ruchu i atrakcji. Aktywna zabawa z użyciem gadżetów edukacyjnych jest  doskonałym sposobem na wyciszenie psa i wprowadzenie go w stan relaksacji.

Natomiast w przypadku, kiedy doraźne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skontaktować się ze specjalistą. Niekontrolowane wycie psa przez dłuższy czas może być oznaką zaburzeń behawioralnych.

Total
0
Shares
<
Jak nauczyć psa sikać na matę

Jak nauczyć psa sikać na matę

Na skróty Mata dla szczeniaka do sikania – dlaczego warto się na nią

>
Czy ten ogon może kłamać? Jak czytać sygnały, które wysyła nasz pupil.

Czy ten ogon może kłamać? Jak czytać sygnały, które wysyła nasz pupil.

Na skróty Poniżej przykładowe postawy, które każdy opiekun powinien

Przeczytaj także