fbpx

Sposoby na uspokojenie psa

Psy to uczuciowe zwierzęta, które szybko reagują emocjami i zachowaniem na bodźce, sytuacje i zmiany. W ten sposób m.in. komunikują ludziom i innych zwierzętom swoje potrzeby oraz to, co dzieje się dookoła nich. Niektóre psy mogą jednak wykazywać nadmierną pobudliwość w stosunku do różnego rodzaju czynników, co często jest kłopotliwe dla ich opiekunów czy sąsiedztwa. Warto wiedzieć, jakie działania podjąć, by uspokoić psa, gdy towarzyszą mu różne, kłopotliwe emocje. 

Kiedy pies jest niespokojny?

Niektóre zachowania psa wywołane silnymi emocjami mogą być bardzo uciążliwe dla innych, na przykład skakanie na gości spowodowane ogromnym podekscytowaniem ich przybyciem. Większość psów bardzo boi się strzałów, takich jak fajerwerki wystrzeliwane w sylwestra oraz grzmotów piorunów podczas burzy. Ważne jest, aby umieć odpowiednio zareagować na tego typu sytuacje i zapewnić sobie, psu i innym maksymalne bezpieczeństwo. W tym celu niezbędne jest zrozumienie zachowania swojego pupila oraz jego właściwa interpretacja – w końcu emocje to forma komunikacji zwierząt. 

Nadmierna pobudliwość psa – przyczyny

Nadaktywność psa może mieć wiele źródeł, często jest związana z jego rasą i naturalnymi predyspozycjami do nadmiernej ekscytacji, która przejawia się jako nieustanne bieganie, ciągłe szczekanie czy wyrządzanie szkód w domu. Jej innym źródłem może być brak odpowiedniej aktywności fizycznej i psychicznej, która przejawia się jako niepożądane zachowania. Jedno jest pewne – zidentyfikowanie źródła niepokoju psa pozwoli na wdrożenie odpowiednio ukierunkowanych działań, które pomogą psom panować nad swoimi emocjami. 

  • Częsta nadpobudliwość psa wynika z niedostatecznej ilości aktywności fizycznej i niedostosowanym rodzajem ruchu do potrzeb naszego pupila, który powinien uwzględniać wiek, rasę oraz etap jego rozwoju.
  • Pies często wykazuje także nadpobudliwość w przypadku niedoboru ćwiczeń umysłowych, które wpływają na pracę jego mózgu. Niektóre rasy potrzebują dużej ilości wyzwań intelektualnych, obejmujących naukę nowych sztuczek czy zabawy umysłowe. Poprzez niespokojne zachowania mogą komunikować niespełnienie ich potrzeb tego rodzaju czy pojawienie się niewygodnych uczuć, takich jak frustracja. 
  • Psy różnie reagują na czynniki stresowe. Niektóre próbują się schować, inne stają się agresywne lub właśnie nadmiernie pobudzone. Dlatego tak ważne jest zrozumienie zachowania czworonoga i jego właściwa interpretacja.
Zobacz:  Badanie krwi u psa – kiedy warto pobrać krew? Jak wyglądają przygotowanie i interpretacja wyników?

Jak uspokoić psa?

W zależności od źródła niepokoju psa mogą być różne sposoby na jego uspokojenie. Ważne, aby nie zakładać odgórnie, że pupil w sposób celowy próbuje zwrócić na siebie uwagę niegrzecznym zachowaniem. Właściciele powinni wykazać się zatem opanowaniem oraz zrozumieniem dla swojego czworonożnego przyjaciela, ponieważ ich priorytetem powinno być dobro zwierzaka. Podnoszenie głosu, kary czy złoszczenie się na niego, mogą jedynie pogorszyć sytuację. 

  • Jeśli pies jest niespokojny przez niewłaściwie dopasowany rodzaj ruchu, należy spróbować zapewnić mu inne jego formy, które okażą się wystarczające do spożytkowania jego energii. Zamiast krótkich spacerów wokół miejsca zamieszkania, zaleca się zabranie psa w przestrzenne tereny zielone, po których mógłby biegać i szaleć albo do psiego parku, wyposażonego w różnego rodzaju sprzęty treningowe albo plac zabaw. Jeśli te sposoby okażą się nieskuteczne, warto skonsultować się z psim trenerem, którego wiedza i doświadczenie pomogą w zadbaniu o prawidłowy rozwój ruchowy zwierzęcia, a tym samym w rozwiązaniu problemu z jego uciążliwym zachowaniem.
  • Kiedy pupil jest niespokojny przez notoryczny brak wyzwań intelektualnych, powinno się zadbać o zorganizowanie odpowiednich zabaw i ćwiczeń na przykład węchowych oraz naukę nowych sztuczek, które pozwolą na odpowiedni rozwój umysłowy.
  • Niewłaściwe zachowanie psa może wynikać ze stresu, dlatego należy jak najszybciej poznać jego źródło i zadbać o jego wyeliminowanie. Jeśli właściciel ma trudności w zidentyfikowaniu stresora, może zasięgnąć porady behawiorysty, który będzie w stanie odkryć źródło niespokojnych zachowań psa – mogą one być wieloczynnikowe i trudne do wykrycia, dlatego konsultacja u specjalisty z pewnością pomoże rozwiązać problem. Profesjonalne i indywidualne podejście do czworonoga, pozwoli opracować plan działania, który z pewnością przyniesie wiele korzyści zwierzętom i ich właścicielom.
  • Nadmierna pobudliwość psów może być związana także z ich stanem zdrowia, na przykład inwazją pasożytów. Długo utrzymujące się niespokojne zachowanie czworonoga powinno skłonić właścicieli do wizyty w klinice weterynaryjnej oraz wykonania odpowiednich badań.
  • Jeśli pies jest niespokojny podczas podróży samochodem, zaleca się nabycie odpowiedniej klatki kennelowej, która da mu poczucie bezpieczeństwa lub zaopatrzenie go w różnego rodzaju atrakcje – przysmaki, zabawki czy gryzaki. Należy także unikać gwałtownego hamowania czy głośnej muzyki oraz zorganizować trochę czasu na postój, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. 
  •  Podczas burzy można znaleźć dla psa bezpieczną kryjówkę, do której nie będą dochodzić dźwięki piorunów oraz widok błysków. 
  • W uzasadnionych sytuacjach można podać psu uspokajające środki farmakologiczne w uzgodnieniu z weterynarzem. 
Zobacz:  Muszyca u psa: Objawy i leczenie pasożytniczej choroby skóry

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij żeby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Głosy 3

Wpis nie ma jeszcze żadnej oceny

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<
Jak nauczyć psa siadania na komendę?

Jak nauczyć psa siadania na komendę?

Na skróty Nauka komendy siad Nauka siadania – etapyWażne kwestie podczas

>
Chodzenie z psem na smyczy – jak się do tego zabrać?

Chodzenie z psem na smyczy – jak się do tego zabrać?

Na skróty Trudności w chodzeniu z psem na smyczySpacer z psem – niezbędne

Przeczytaj także