fbpx

Chodzenie z psem na smyczy – jak się do tego zabrać?

Chodzenie z psem na smyczy pozwala nie tylko na zapewnienie mu bezpieczeństwa podczas spacerów, ale także przynosi poczucie komfortu właścicielom, związane z tym, że ich pupil nie wybiegnie nagle na ruchliwą ulicę czy nie rzuci się w pogoń za innym zwierzęciem. Aby wyjścia były przyjemnością zarówno dla czworonogów, jak i ich opiekunów, trzeba najpierw nauczyć psa odpowiedniego chodzenia na smyczy. Jak się do tego zabrać? Mamy kilka rad.

Trudności w chodzeniu z psem na smyczy

Małe psiaki cechuje ogromna ciekawość świata, w tym roślin, ludzi i innych zwierząt, a także duże pokłady energii, dlatego wśród wielu rozpraszaczy może być im ciężko skupić się na dostosowaniu tempa spaceru do właściciela. Z kolei dorosłe psy, w zależności od rasy mogą szybko podłapać jakiś trop, nowy zapach czy ciekawy obiekt, który zainteresuje je na tyle, aby szybko oddalić się z pola widzenia opiekuna i pognać w odległe tereny. Natomiast psy, które w przeszłości doświadczyły nieprzyjemnych sytuacji ze strony ludzi lub innych zwierząt często boją się otoczenia oraz wychodzenia w nieznane im miejsca. Smycz wielu zwierzętom może wydawać się niepotrzebnym ograniczeniem, dlatego mogą się w niej plątać, gryźć ją i próbować wyswobodzić, dlatego każdy właściciel powinien być przygotowany na różnego rodzaju niespodziewane sytuacje i zachowania oraz umieć na nie szybko i odpowiednio reagować.

Spacer z psem – niezbędne wyposażenie

Przed rozpoczęciem nauki psa chodzenia na smyczy należy przede wszystkim wyposażyć się w niezbędne akcesoria, do których należy smycz o odpowiednich rozmiarach (na przykład w formie linki lub taśmy) oraz, w zależności od preferencji właściciela, obroża lub szelki. Ważne, aby były one właściwie dobrane do indywidualnych potrzeb psa i nie sprawiały mu dyskomfortu oraz bólu, ponieważ to znacznie utrudni naukę i sprawi, że spacery nie będą dla czworonoga przyjemnością. 

Zobacz:  Elkhund szary - rasa psa o skandynawskim rodowodzie

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Chodzenia psa na smyczy trzeba po prostu nauczyć, poświęcając mu swój czas i cierpliwość. Jest to jedna z niezbędnych umiejętności, dotyczącej opieki nad czworonogiem, ponieważ zapewnia nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo – psa, właściciela oraz ludzi i zwierząt, znajdujących się w pobliżu. Jakie zatem elementy należy wziąć pod uwagę, aby nauka przebiegała szybko i przyjemnie?

Wygodne akcesoria

Jak już zostało wspomniane, odpowiedni dobór akcesoriów jest niezbędny dla komfortu i bezpieczeństwa pupila, zapewnia także wygodę właścicielowi, ponieważ niektóre obroże znacznie utrudniają ciągnięcie, przez co pies naturalnie zaczyna trzymać się bliżej nogi opiekuna.

Znajome środowisko

Wybierając się z czworonogiem w nieznane tereny na pierwszy spacer połączony z nauką chodzenia na smyczy, może spowodować, że psa będą rozpraszały bodźce zewnętrzne, takie jak nowe zapachy, dźwięki, obecność innych psów lub ludzi. Warto zatem zacząć naukę w bezpiecznym i znajomym mu środowisku, na przykład w domu czy przydomowym ogrodzie.

Załatwienie potrzeb fizjologicznych

Przed rozpoczęciem nauki chodzenia na smyczy należy zadbać o spełnienie potrzeb fizjologicznych zwierzaka oraz nakarmienie go, ponieważ dobre samopoczucie sprawi, że będzie w dobrym nastroju i skupi się na wykonywaniu zadań.

Nagrody

Nagrody dla psa w postaci jego ulubionych przysmaków i pochwał z pewnością usprawnią proces nauki chodzenia na smyczy. Nagradzane ćwiczenia, wymagające posłuszeństwa pozwolą mu na  zrozumienie, które polecenia wykonał dobrze. Ciągłe powtarzanie pożądanych czynności pozwoli psu na wypracowanie nawyków oraz zrozumienie poleceń.

Przyjazne nastawienie

Praca z psem wymaga dużej cierpliwości i opanowania, ponieważ często jest czasochłonna i nie przynosi oczekiwanych efektów tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Z tego względu należy pamiętać o wyrozumiałej postawie wobec psa – krzyki, szarpanie, kary i nerwowe ruchy z pewnością nie pomogą w tym procesie. Dodatkowy stres może sprawić, że pies nie będzie mógł skupić się na nauczaniu, a spacery na smyczy nie będą mu się kojarzyć dobrze. Tylko odpowiednia współpraca człowieka z psem, oparta na zaufaniu do opiekuna przyniesie dobre owoce. Spacer to przecież czas na zabawę oraz przyjemności, a także miłe spędzenie czasu z opiekunem.

Zobacz:  Flat-coated retriever - wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie

Regularność

Nieustanne powtarzanie czynności pozwala na wypracowanie przyzwyczajeń, dlatego ucząc pupila chodzenia na smyczy, powinno zadbać się o ich regularność. Codzienne spacery są niezbędne do prawidłowego rozwoju psa oraz załatwienia przez niego potrzeb. 

Pomoc behawiorysty

W przypadku braku efektów podjętej pracy nad nauczeniem psa chodzenia na smyczy albo innych trudności, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy behawiorysty, który jako specjalista będzie wiedział, jakie metody będą skuteczne w stosunku do danej rasy czy charakteru psa. Behawiorysta nie tylko pomoże psu nabyć umiejętność chodzenia na smyczy, ale także podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z właścicielem, od którego podejścia w głównej mierze zależy, czy spacer z psem będzie przebiegał bezproblemowo.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij żeby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 4

Wpis nie ma jeszcze żadnej oceny

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<
Sposoby na uspokojenie psa

Sposoby na uspokojenie psa

Na skróty Kiedy pies jest niespokojny?

>
Jak przyzwyczaić psa do kota? – wskazówki

Jak przyzwyczaić psa do kota? – wskazówki

Na skróty Kiedy najlepiej oswoić psa z kotem?

Przeczytaj także