fbpx

Ile zarabia petsitter?

Petsitting staje się coraz bardziej popularny.

Czym jest petsitting

Petsitting staje się coraz bardziej popularny, zarówno jako praca w niepełnym, jak i pełnym wymiarze godzin, a branża opieki nad zwierzętami jest najszybciej rozwijającą się częścią sektora opieki w Polsce.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może to być bardzo opłacalne zajęcie. Pozwala na dużą elastyczność, ponieważ jeśli decydujesz się prowadzić swój biznes, sam(-a) ustalisz wysokość swojego wynagrodzenia, rodzaj opieki nad zwierzętami, który chcesz oferować i jak regularnie chcesz pracować. Nie spodziewaj się więc typowego dnia pracy od 9:00 do 17:00, bo zazwyczaj konieczne będzie dostosowanie się do harmonogramu swoich klientów. Może to obejmować wczesne poranki, późne wieczory, weekendy, a nawet święta. Oczywiście możesz ustalić własne godziny pracy, ale im bardziej jesteś elastyczny, tym większe masz szanse na zdobycie większej liczby zleceń i stałych klientów.

Niezbędne umiejętności i cechy

Lista powodów dla których warto zostać petsitterem jest naprawdę długa i chociaż nie musisz posiadać szczególnych kwalifikacji, aby zostać petsitterem (oprócz zamiłowania do zwierząt) to praca ta wymaga wyjątkowych i różnorodnych umiejętności, aby odnieść sukces. Jako petsitter musisz lubić spędzać czas ze zwierzętami i mieć w stosunku do nich łagodne, ale w razie potrzeby asertywne podejście. Niezawodność to kolejna bardzo ważna cecha, ponieważ opiekunowie liczą na to, że zajmiesz się ich ukochanymi zwierzętami, gdy oni nie będą w stanie. Dlatego musisz świadczyć usługi tak długo, jak się do tego zobowiązałeś, bez względu na okoliczności. Dodatkowo warto posiadać wiedzę na temat zachowań zwierząt, potrzeb wynikających z gatunku i rasy, mowy ciała. Powinieneś być w stanie udzielić pierwszej pomocy, czy znać podstawowe objawy, które mogą towarzyszyć sytuacjom takim jak zatrucie, udar słoneczny, czy zakrztuszenie. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się rzadko i zawsze można skonsultować się weterynarzem, behawiorystą lub zasięgnąć informacji na dedykowanych blogach lub grupach.

Początki kariery

Jeśli myślisz o tym, aby w przyszłości związać swoją karierę ze zwierzętami, petsitting to świetnym zajęcie, aby rozpocząć tę przygodę. Posiadanie doświadczenia będzie korzystnie wyglądać w Twoim cv, szczególnie jeśli otrzymasz referencje od zadowolonych klientów. Dodatkowo pozwoli Ci zdobyć praktykę oraz nowe umiejętności i otrzymywać za to wynagrodzenie!

Nowe umiejętności

Zwierzęta uczą zarządzania czasem i organizacji. Każde ma inne potrzeby, inną rutynę i przyzwyczajenia. Trzeba stanąć na wysokości zadania i zapewnić im warunki, odpowiadające tym, jakie mają w codziennym życiu ze swoimi opiekunami.

Pełna dowolność

Możesz pracować, kiedy chcesz, jak chcesz i sam(-a) ustalić wysokość swojego wynagrodzenia. Samodzielnie określasz zakres usług oraz dni i godziny swojej dostępności. Pozwoli Ci to na dużą elastyczność oraz pogodzenie petsittingu z innymi codziennymi obowiązkami. Dzięki temu możesz zarabiać, a także czerpać korzyści osobiste!

Pies na stres

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Towarzystwo zwierzaka będzie idealne jeżeli na co dzień czujesz się samotny lub przygnębiony. Pies lub kot sprawią, że szybko zapomnisz o nudzie, a ich radosne usposobienie, merdający ogon, czy ocierający się pyszczek z pewnością dadzą Ci powód do radości i uśmiechu. Badania udowodniły, że towarzystwo zwierząt podnosi poziom serotoniny oraz dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie i odczuwanie radości, którego poziom, obok wazopresyny i adrenaliny, wzrasta rekordowo, gdy jesteśmy zakochani!

Zobacz:  Psy celebrytów — czworonożni przyjaciele gwiazd

Towarzystwo zwierzaka zachęca również do większego ruchu. Już nie będziesz mógł użyć deszczu czy brzydkiej pogody jako wymówki, żeby spędzić kolejne popołudnie na kanapie.

Codzienne spacery pozwalają psu spożytkować energię i zachować kondycję, ale te korzyści są obopólne. Nawet 20-minutowy marsz na łonie natury znacznie obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu. A przecież porządny spacer z psem trwa znacznie dłużej!

Nowe znajomości

Jako ostatni argument na poparcie tego jak świetną pracą może być opieka nad zwierzętami jest fakt, że ludzie, którzy mają psy, zdecydowanie lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych, nawiązywaniu znajomości i budowaniu relacji. A to również pomaga radzić sobie ze stresem. Nic dziwnego – przecież spacer z czworonogiem to najlepsza okazja do poznania nowych ludzi. Zwykłe small talki psiarzy to zawsze przyjemna i niewymuszona wymiana zdań na interesujący temat.

Z czym się musisz zmierzyć

Pamiętaj jednak, że pomimo wielu cudownych chwil i korzyści jakie płyną z opieki nad zwierzętami jest to również obowiązek i ogromna odpowiedzialność. Więc zanim weźmiesz pod swoją opiekę czyjegoś pupila jest kilka aspektów, których musisz być świadomy.

Trudne początki

Z początku może być Ci trudno przekształcić petsitting w pracę na pełen etat. Ludzie szukają osób z doświadczeniem i referencjami. Chcą przekazać swojego zwierzaka w jak najlepsze ręce i mieć pewność, że pod Twoją opieką ich pupilowi będzie równie dobrze jak w domu.

W związku z tym, musisz być przygotowany i stanąć na wysokości zadania aby sprostać ich oczekiwaniom. Z pewnością każdy będzie miał inne wymagania i zasady jakich będziesz musiał przestrzegać. Bądź na to gotowy(-a) i rozważnie dobieraj zlecenia opieki nad zwierzętami.

O czym warto wiedzieć

Przy każdym pupilu będziesz musiał(-a) zaplanować swój dzień tak, aby zapewnić mu odpowiedni poziom ruchu i aktywności w zależności od potrzeb rasy i wymagań opiekunów.

Musisz wykazać się dużym skupieniem i rozwagą, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo zarówno pupilowi, którego masz pod opieką, jak i innym zwierzętom i ludziom. Często przy pierwszym poznaniu zwierzęta są mocno zestresowane i mogą w różny sposób reagować, dlatego pamiętaj że niezbędna będzie cierpliwość, aby stworzyć jak najodpowiedniejsze warunki dla zwierzaka.

Bądź również przygotowany na nietypowe sytuacje jak zatrucie, biegunki, ukąszenia owadów. Ważne żebyś wiedział jak udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy, oraz gdzie znajduje się najbliższa przychodnia weterynaryjna.

Zadbaj o bezpieczne otoczenie

Kolejną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie swojego domu lub mieszkania na przyjazd zwierzaka. Sprawdź, czy pies nie przewróci mebli podczas zabawy i czy długi ogon golden retrievera nie strąci bibelotów i figurek z Twojego stołu. Upewnij się, że pralnia jest poza zasięgiem psa i że nigdy nie będzie miał kontaktu z chemikaliami. Warto zwinąć dywany i wycieraczki, które mogą psu przypominać podkłady do nauki czystości. Możesz także zabezpieczyć szafki na buty, ponieważ psy uwielbiają je gryźć. Postaraj się też, żeby na ziemi nie leżały żadne przedmioty, którymi zwierzę może zrobić sobie krzywdę, takie jak kable i ładowarki, reklamówki, kartony.

Pamiętaj również, że jeśli nie jesteś czegoś pewien lub opiekun poprosił Cię o coś, czego nie rozumiesz lub w czym nie masz doświadczenia, zawsze bądź szczery i poproś o dalsze wyjaśnienia lub powiedz, że nie jesteś w stanie wykonać danego zadania. Zawsze lepiej być szczerym, niż doprowadzić siebie lub zwierzę do niekomfortowej sytuacji!

Zobacz:  Sposoby na uspokojenie psa

Ile zarobisz

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pracy petsittera jest pytanie, ile można na tym zarobić? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, ile możesz zarobić jako opiekun(-ka) do zwierząt zależy od wielu czynników.

Powinieneś wycenić swoje usługi zgodnie z tym, co Twoim zdaniem będzie przystępne dla opiekunów zwierząt w Twojej okolicy, a także z tym, co już pobierają inni petsitterzy.

Na początku dobrze jest ustalić niższą cenę niż konkurencja, ale nie za niską – zbyt niska może spowodować, że odstraszysz potencjalnych klientów z powodu obaw co się z tą ceną wiąże. Jeśli inni petsitterzy pobierają opłaty w konkretnej wysokości za daną usługę, warto rozważyć pobieranie opłat o kilka procent niższych.

Po zdobyciu doświadczenia i kilku stałych zleceń, można rozważyć podniesienie cen. Lepiej mieć garstkę klientów, którzy nie mają nic przeciwko temu, aby płacić więcej, niż mieć mnóstwo klientów, którzy płacą mniej.

Pamiętaj, że z pewnością nie jesteś w stanie podjąć się każdego zlecenia, więc podniesienie cen usług może Ci zagwarantować, że przyciągniesz tylko najlepszych klientów.

Jak widzisz opieka nad zwierzętami nie jest działalnością standardową, więc skala wynagrodzenia może się znacznie różnić w zależności od oferowanych usług oraz jak dużo czasu planujesz na to poświęcić. Z naszych danych wynika, że średnia kwota za jeden nocleg opieki nad pupilem to ok 70 zł, natomiast za 30 minutowy spacer to 32 zł.

Dzień z życia petsittera

Wszystkie niezbędne informacje powinieneś zebrać jeszcze przed przyjęciem zlecenia. W przypadku spaceru, po opłaceniu zlecenia przez opiekuna należy punktualnie zjawić się po psiaka. Dobrze będzie zaplanować taki spacer z wyprzedzeniem, w zależności ile ma on potrwać – dopytaj opiekuna o ulubione miejsca psa oraz zabawy.

Jeżeli jednak decydujemy się na kilkudniową opiekę w domu właściciela lub swoim, trzeba być przygotowanym na dzień pełen obowiązków. Musimy z psiakiem wyjść na 3-4 spacery dziennie, przy opiece nad szczeniakiem nawet częściej. Do tego podawać jedzenie o określonych porach oraz zapewnić psu dzienną dawkę zabawy, ale i odpoczynku.

Często również będzie trzeba iść z psem do weterynarza, wykąpać lub wyczesać. Oczywiście o wszelkie takie dodatkowe obowiązki należy dopytać właściciela psiaka i ustalić stawkę za nie.

Jeżeli chodzi o opiekę nad kotami, zazwyczaj są to krótsze wizyty w domu opiekuna w celu nakarmienia, wymiany żwirku oraz zabawy, w zależności od potrzeb danego zwierzaka.

Jak zostać petsitterem?

Jeśli kochasz zwierzęta, masz ochotę zarabiać na spacerach lub po prostu potrzebujesz dodatkowej pracy w niepełnym wymiarze godzin, petsitting może być dla Ciebie idealną, elastyczną opcją! Wiesz już wszystko odnośnie obowiązków i możliwości opieki, więc teraz podpowiadamy jak rozpocząć tę przygodę.

Współpraca z Petsy

W Petsy masz możliwość oferowania zarówno spacerów jak i noclegów. Możesz już dziś stworzyć swój profil profesjonalnego petsittera i znaleźć wymarzoną pracę!

Zaletą dołączenia do grona petsitterów w Petsy jest to, że dajemy Ci pełną możliwość personalizacji swoich usług, dostępności, cennika. Ty decydujesz jak pracujesz, a my dajemy Ci do tego przestrzeń. Wszystko zależy od Ciebie, możesz zajmować się wyprowadzaniem psów popołudniami lub przyjmować je do siebie na weekendy albo opiekować się zwierzętami w ich domach. Jednak jeżeli jesteś zdeterminowany i chcesz rozwijać swój biznes i karierę petsittera podpowiadamy jakie kroki podjąć, aby odnieść sukces.

Zobacz:  Pierwsza pomoc u psa - co warto wiedzieć?

Dołączenie do Petsy nie jest konieczne, ale znacząco zwiększy Twoja wiarygodność, wzbudzi zaufanie klientów i będzie stanowiło dla Ciebie zabezpieczenie. Wystarczy, że stworzysz swój profil petsittera, a my damy Ci możliwość łatwego zarządzania oferowanymi usługami, dostępnością czy zarobkami. Dodatkowo, dzięki działaniom marketingowym, zapewniamy Ci dużą liczbę zapytań i gwarantujemy stałą opiekę naszego zespołu – behawiorysta Petsy jest dostępny 7 dni w tygodniu, aby zapewnić Wam komfort i wsparcie podczas świadczonych usług.

Profil profesjonalnego petsittera

Profil petsittera powinieneś traktować jak stronę własnego biznesu, która dostarczy rzetelnych informacji o Tobie jako osobie godnej zaufania oraz o tym dlaczego to u Ciebie opiekunowie powinni zostawić swoich czworonożnych przyjaciół i jaką zapewnisz im opiekę. Warto opisać swoje dotychczasowe doświadczenia – z własnymi zwierzętami, pomoc rodzinie czy przyjaciołom, wolontariat w schronisku.

Kolejną istotną informacją będą warunki domowe, czyli czy mieszkasz w domu czy w mieszkaniu, czy w Twojej okolicy są parki, czy ktoś inny z Tobą mieszka – dzieci, zwierzęta, osoby starsze. Możesz też opisać swój przykładowy dzień z pupilem – dzięki temu przekażesz informacje o tym czy zwierzę będzie pod Twoją opieką cały czas, czy zostanie samo i na jak długo oraz o tym jak dużo spacerów i aktywności możesz mu zapewnić. Dobrze uzupełniony profil z dużą ilością szczegółów na pewno sprawi, że będziesz dostawał lepiej dopasowane zlecenia.

Twoje usługi

Drugą ważną decyzją jest wybór świadczonych usług. Nie musisz ograniczać się tylko do spacerów i noclegów. Mogą to być wizyty u weterynarza, kąpiele i czesanie, nauka komend lub czystości w domu. Tak naprawdę lista usług może być bardzo długa i sam wybierasz co jesteś w stanie zaoferować. Jednak w przypadku niektórych prac, gdzie w grę wchodzą wychowanie i szkolenie pupila powinieneś/powinnaś mieć ukończone specjalistyczne kursy, gdyż jest to bardzo odpowiedzialne zadanie.

Zbieraj pozytywne opinie

Kolejnym ważnym aspektem są recenzje od klientów. Pamiętaj, aby po każdym zleceniu poprosić opiekunów o wystawienie Ci opinii i napisanie kilku zdań o tym, jak przebiegł proces opieki. Jest to bardzo ważne w kontekście zdobywania kolejnych zleceń, a z czasem przełoży się to na Twoje zarobki.

Nowe możliwości

Jak widzisz możliwości rozwoju w pracy petsittera jest cała gama, a korzyści są niemal nieskończone. Profesjonalna opieka nad zwierzętami często jest to czymś więcej niż tylko pracą, czy formą zarobku. To prawdziwą pasja, więc możliwość przekształcenia jej w pracę zarobkową może okazać się spełnieniem marzeń. My pokusimy się nawet o stwierdzenie, że może to być początek nowego, satysfakcjonującego rozdziału w Twoim życiu.

Niewykorzystane: -> jeszcze je zostawmy

Zawód ten jest wybierany przez wiele osób poszukujących pracy w niepełnym wymiarze godzin jako sposobu na dodatkowy dochód, ponieważ jest łatwy do zarządzania wraz z innymi zobowiązaniami, takimi jak studia lub życie osobiste.

Praca jako petsitter/ka może być świetnym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ponieważ średnia stawka wynagrodzenia jest wysoka, a stanowisko jest bardzo elastyczne, co oznacza, że ​​zwykle możesz pracować tyle, ile chcesz.

Total
0
Shares
<
Czy to na pewno zabawa?

Czy to na pewno zabawa?

Zabawa jest ważnym elementem dobrego samopoczucia naszego pupila

>
Jak objawia się lęk separacyjny u psa?
Jak objawia się lęk separacyjny u psa?

Jak objawia się lęk separacyjny u psa?

Lęk separacyjny to bardzo niebezpieczna dla psa przypadłość

Przeczytaj także