fbpx

Jak samemu zrobić zabawkę dla psa?

Zabawa z psem to bardzo przyjemny rodzaj aktywności, który wymaga ciągłej stymulacji czworonoga. Aby dostarczyć mu odpowiedniej dawki bodźców, pobudzając jednocześnie jego rozwój intelektualny, świetnym rozwiązaniem będzie użycie zabawek. Bogata oferta branży zoologicznej proponuje właścicielom psów liczne gadżety wspomagające aktywność zwierzęcia. Należą do nich m.in. piłki, gryzaki, maty czy szarpaki. Warto jednak pamiętać, że każdą z tych zabawek można wykonać samodzielnie w domu, przy użyciu dowolnych materiałów. Jak zrobić zabawki dla psa z podstawowych przedmiotów codziennego użytku?

Jakie zrobić zabawki dla psa, które będą dla niego atrakcyjne?

Najlepsze zabawki dla psa to takie, które oddziałują na jego naturalne instynkty oraz doskonałą pracę zmysłów. Z tego powodu najpopularniejszymi gadżetami dla czworonogów są te, które pozwalają efektywnie wykorzystywać ich węch. Ponadto równie ciekawą atrakcją są przedmioty do szarpania i gryzienia. Są one świetnym urozmaiceniem treningu bazującego na ćwiczeniu wykonywania komend. Dodatkowo pielęgnują one psie zęby i pomagają zwierzęciu w relaksacji i odprężeniu. Warto dodać, że aktywne czworonogi uwielbiają również zabawy polegające na aportowaniu. 

Dlatego zastanawiając się, jak samemu zrobić zabawki dla psa, warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione preferencje zwierzęcia. To sprawi, że wykonany własnoręcznie gadżet będzie nie tylko funkcjonalny, ale także sprosta wszystkim potrzebom behawioralnym psa.

Jak zrobić zabawkę dla psa z butelki?

Decydując się na samodzielne wykonanie zabawek dla pupila, dobrym sposobem będzie wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku. Doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie umilaczy z butelek. Można tego dokonać, umieszczając we wnętrzu butelki niewielką ilość drobnych kamyczków. Jest to najprostsza metoda, jak zrobić zabawkę dla psa z butelki, która poprzez wydawane dźwięki zachęci go do zabawy. 

Zobacz:  Dlaczego mój pies goni ogon: Przyczyny zachowań obsesyjnych pupila

Innym sposobem jest wykonanie gadżetu, który będzie pełnić funkcję konga. Najprostszym sposobem na uzyskanie satysfakcjonującego efektu, jest wrzucenie dowolnych przysmaków do wewnątrz, nie zakręcając przy tym korka. Zadaniem psa będzie ustawienie butelki tak, aby, jak najszybciej wydobyć smakołyki ze środka.

Jak zrobić zabawkę dla psa ze sznurka?

Własnoręczne wykonanie gadżetów urozmaicających czworonogowi rozrywkę, jest niezwykle szybkie i proste. Nie wymaga to posiadania specjalnych zdolności manualnych ani żadnych szczególnych zasobów. Dowodem na to jest wykonanie gryzaka – rozwiązanie dla osób zastanawiających się, jak zrobić zabawkę dla psa z liny bądź sznurka. 

Do wykonania stworzenia tego typu umilacza wystarczą cztery paski grubszego sznurka lub dwa kawałki liny. Ich długość powinna być dopasowana do preferowanej wielkości zabawki. Z kawałków o długości 120 cm, najczęściej otrzymywany jest szarpak o długości ok. 40 cm.

Chcąc wykonać gryzak lub szarpak, wystarczy połączyć kawałki liny w ścisły supeł i rozpocząć zaplatanie wszystkich czterech elementów. Można użyć w tym celu dowolnej techniki, jednak istotne jest, aby wszystkie kawałki zostały ściśle ze sobą połączone. To umożliwi psu bezpieczną zabawę oraz zwiększy żywotność przedmiotu. Po zapleceniu wszystkich sznurków należy zawiązać kolejny supeł — wówczas gryzak będzie gotowy do użycia.

Jak samemu zrobić zabawki dla psa – pozostałe inspiracje

Aby zapewnić psu odpowiednią dawkę rozrywki, nie są do tego potrzebne profesjonalne umilacze czasu. Bardzo często prosta zabawka wykonana w domu, doskonale sprawdzi się w roli stymulatora rozwoju intelektualnego pupila, dostarczając mu przy tym wiele radości. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, aby z kawałka materiału mógł powstać doskonały gadżet edukacyjny. 

Zastanawiając się, jak uszyć zabawkę dla psa, lub stworzyć ją z produktów dostępnych w domu, warto zainspirować się kilkoma sprawdzonymi pomysłami. Zwykle są to zamienniki popularnych gadżetów, dostępnych na półkach sklepów zoologicznych. Należą do nich m.in.:

  1. Maskotka ze skarpetki – sprawdzi się zarówno dla szczeniaków, jak i dorosłych psów. Do jej wykonania potrzebne są stare skarpetki, wata, lub dowolny wypełniacz syntetyczny. Wypełnienie nimi skarpetek pozwala na powtórne wykorzystanie materiału, tworząc prostego pluszaka do zabawy dla psa. 
  1. Mata węchowa – w wersji podstawowej, do jej wykonania potrzebne są skrawki materiału  zaplecione na gumowej wycieraczce z otworami. Jednak mata węchowa może także przybrać postać koca, na którym naszyte zostaną kieszonki z dowolnego materiału. Wkładając do nich ulubione przysmaki powstanie gadżet, silnie stymulujący psi węch i zachęcający go do intensywnego wysiłku intelektualnego. 
  1.  Kula „smakula” – do wykonania tej zabawki edukacyjnej potrzebna jest piłka tenisowa i mały nożyk. Następnie wystarczy wyciąć w niej niewielkie otwory, aby móc włożyć do nich ulubione przysmaki pupila. Jego zadaniem jest toczenie piłki w taki sposób, aby wypadły z niej wszystkie ukryte smakołyki.
  1. Pudełko z niespodzianką – zabawka edukacyjna, stymulująca procesy myślowe oraz koncentrację psa. Do jej wykonania wystarczy papierowa wytłaczanka po jajkach i miękki sznurek. Następnie należy schować w nim kilka smakołyków i zawiązać pudełko sznurkiem, lub okleić taśmą. Zadaniem psa będzie wydobycie pokarmu ze środka – zdejmując sznurek tudzież niszcząc opakowanie.
Zobacz:  Anaplazmoza u psa
Total
0
Shares
<
Zabawy z psem

Zabawy z psem

Na skróty Zabawy z psem w domu – na co należy zwracać uwagę?

>
Tabletki na kleszcze dla psa — czym są, jak działają i w jaki sposób dobrać odpowiednie?

Tabletki na kleszcze dla psa — czym są, jak działają i w jaki sposób dobrać odpowiednie?

Na skróty Tabletka przeciw kleszczom dla psa — co to jest?

Przeczytaj także