fbpx

Jak nauczyć psa siadania na komendę?

„Siad!” to jedna z podstawowych sztuczek, którą właściciele często uczą swoich czworonożnych pupili. Do czego przydaje się umiejętność siadania psa na komendę? Jest niezwykle przydatna podczas zwykłych codziennych sytuacji, na przykład w trakcie spacerów, gdy wydarzy się coś niespodziewanego, nakładania jedzenia, zapinania smyczy, przejazdów komunikacją miejską czy w przypadku, gdy pies skacze na przybyłych gości. Ze względu na to, że siadanie na komendę jest jedną z prostszych sztuczek, właściciele nie powinni mieć problemu z nauczeniem jej swoich ulubieńców. Ważne, żeby zabrali się do tego w odpowiedni sposób i uzbroić w cierpliwość.  

Nauka komendy siad 

Nauka komendy powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze, aby pies mógł poczuć się zrelaksowany. Sam trening powinien mieć formę zabawy – miłe skojarzenia sprawią, że nasz czworonożny przyjaciel chętnie będzie nabywał nowe umiejętności. Warto rozpocząć naukę psa na wczesnym etapie życia, ponieważ szczeniaki szybko chłoną nowe polecenia. Dorosły pies także może być podatny na naukę nowych sztuczek, choć prawdopodobnie będzie to wymagało więcej czasu. 

Nauka siadania – etapy

  1. Naprowadzenie pupila do pozycji siadu za pomocą zamkniętego w dłoni przysmaku. Dłoń kierujemy od nosa psa po uszy, aby wywołać w nim naturalną reakcję w postaci siadu – pozycji, która będzie dla niego wówczas najbardziej wygodna. Gdy pies już usiądzie, powinniśmy go pochwalić i dać smakołyk, aby zinterpretował ten gest jako nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Jeśli czworonóg, zamiast usiąść, zacznie podskakiwać, można spróbować obniżyć trochę dłoń ze smakołykiem. 
  2. Naprowadzenie psa do pozycji siadu pustą dłonią. Zasada polega na tym samym, co w punkcie 1. Po tym, jak nasz przyjaciel usiądzie, należy nagrodzić go przysmakiem – tym razem podajemy go z drugiej ręki, po wyjęciu na przykład z kieszeni czy saszetki. Gdy pies wykona pożądaną czynność, możemy spróbować powtórzyć to ćwiczenie, redukując gesty, na przykład do tylko jednego ruchu, czyli wyciągnięcia prostej dłoni, cały czas dbając o to, aby po znalezieniu się w pozycji siedzącej pupila otrzymał smaczną nagrodę. Takie stopniowe zmiany spowodują coraz lepsze zrozumienie psa, co do zadania.
  3. Pokazanie gestu (na przykład wyciągnięcie dłoni) z jednoczesnym wypowiedzeniem komendy „Siad!”. Jeśli pies odpowiednio zareagował na to działanie, należy sowicie go nagrodzić przysmakiem. Gdy zwierzak za każdym razem zareaguje odpowiednio, można spróbować wycofać gest i sprawdzić jego odpowiedź na sam dźwięk komendy.
Zobacz:  Treser psów: Dlaczego coraz więcej osób wybiera ten zawód?

Jeśli jednak z jakiegoś powodu pies nie będzie reagował odpowiednio na któryś z etapów, należy wrócić do początkowych działań i cierpliwie powtarzać, aż pupil zrozumie, o co nam chodzi, pamiętając za każdym razem o nagrodzie. Każdy z kroków należy kilkakrotnie powtórzyć. W przypadku, gdy pies bezbłędnie reaguje na każdy gest i komendę, możemy stwierdzić, że skutecznie nauczyliśmy go tej sztuczki. Teraz warto utrudnić mu nieco sytuację, zmieniając swoją pozycję, na przykład stając obok psa lub za nim, kucając lub siadając. Później można przenieść się także do innego środowiska – mniej znanego, w którym będą funkcjonować różne bodźce zewnętrzne. Należy jednak pamiętać o stopniowym wprowadzaniu trudności, ponieważ nowy teren czy obecność rozpraszaczy może sprawić, że pies nie będzie mógł skupić się na wykonaniu pożądanej czynności.

Ważne kwestie podczas nauki psa komend

  • Pies potrzebuje czasu do nauki i zrozumienia poleceń, dlatego nie można się na niego złościć, ani go stresować, gdy nie dostrzegamy jeszcze pożądanych efektów. Negatywne emocje z pewnością nie przyspieszą procesu nauczania.
  • Początkowe etapy nauki powinny przebiegać w znanym psu środowisku, najlepiej w domowym zaciszu, które pozwoli mu skupić się na poleceniach oraz naszych słowach.
  • Za każdym razem, po prawidłowo wykonanym zadaniu, należy odpowiednio nagrodzić psa, dając mu ulubione smakołyki oraz chwaląc słownie, używając miłych słów pełnych entuzjazmu oraz uśmiechu, aby pies skojarzył, że wykonane przez niego zadanie było pożądane przez opiekuna, dlatego zasłużył na nagrodę. 
  • Aby pies mógł odpowiednio skupić się na nauce nowej umiejętności, powinien być wyspany, najedzony oraz po załatwieniu wszystkich potrzeb fizjologicznych. W przeciwnym razie może okazać się zbyt ospały lub nerwowy, aby słuchać komend i za nimi podążać.
  • Praca z psem wymaga cierpliwości oraz regularnego powtarzania czynności, aby mógł zrozumieć, czego się od niego wymaga. Nie powinno się zbyt długo męczyć zwierzaka ćwiczeniami, ponieważ szybko może stracić zainteresowanie tego typu aktywnością i skutecznie się zniechęcić. 
  • Do nauki nowych umiejętności warto wprowadzić komendę zwalniającą, na przykład z użyciem jednego słowa, takiego jak „Koniec!” czy „Wystarczy!” – w ten sposób pies będzie wiedział, jak długo ma zostać w tej pozycji. 
  • Pies zazwyczaj uczy się jednej komendy podczas kilku sesji treningowych, jednak każdy osobnik jest inny, dlatego ważne jest indywidualne podejście do psa i dostosowanie się do jego potrzeb, jeśli chodzi o czas nauki. 
Zobacz:  Zalety i wady adopcji małego psa: Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?
Total
0
Shares
<
Szczepionka na kleszcze dla psa

Szczepionka na kleszcze dla psa

Na skróty Czy borelioza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psa?

>
Sposoby na uspokojenie psa

Sposoby na uspokojenie psa

Na skróty Kiedy pies jest niespokojny?

Przeczytaj także