fbpx

Jak przyzwyczaić psa do kota? – wskazówki

Funkcjonowanie psa i kota pod jednym dachem może wyglądać różnie, jednak zazwyczaj budzi pewne obawy wśród właścicieli, ze względu na częste trudności w dogadaniu się tych zwierząt i brak wzajemnej sympatii. Na szczęście wcale nie jest tak trudno skłonić tych dwóch osobników do wzajemnej akceptacji i wspólnej zabawy – wystarczy tylko trochę chęci oraz czasu, który trzeba poświęcić na pomoc w zbudowaniu między nimi przyjaznej relacji, a także cierpliwości, ponieważ proces adaptacji jest czasochłonny i może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Kiedy najlepiej oswoić psa z kotem? 

Gdy pies i kot pojawiają się w domu jednocześnie, istnieje duża szansa, że szybko przyzwyczają się do siebie i potraktują swoją wzajemną obecność jako naturalną. Dużo łatwiej jest także dogadać się dwóm młodym osobnikom, które chcą się bawić i we wszystkim dostrzegają atrakcje. Z kolei dorosłe zwierzęta, które mają już swoje nawyki i przyzwyczajenia, będzie trudniej przekonać do nowego towarzysza, ponieważ mogą potraktować jego przybycie jako utratę bezpieczeństwa i zainteresowania ze strony właścicieli. Psy często reagują także zazdrością, kiedy ich opiekunowie nagle przestają poświęcać im tyle czasu co wcześniej i przeznaczają go na opiekę nad nowym pupilem. Wówczas dzielenie się terytorium oraz uwagą właścicieli może od samego początku wzbudzać w psach niechęć, frustrację oraz negatywne skojarzenia. 

Dlaczego trudno jest zapoznać psa z kotem?

Trudności w dogadaniu się psa z kotem zazwyczaj wynikają z ich naturalnych predyspozycji i specyfiki zachowania. Psy to bowiem zwierzęta stadne i bardzo towarzyskie, które (zazwyczaj) uwielbiają zabawę z innymi zwierzętami oraz ludźmi, pragną ich uwagi oraz kontaktu fizycznego. Lubią współpracować z człowiekiem, rozumieją jego polecenia oraz emocje, jednak czasami bywają zazdrosne, uparte i skłonne do konkurencji. Z kolei koty nie są aż tak przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, często wolą samotność i spokój, lubią same decydować o tym, czy zbliżyć się do innych osobników. Łatwo również zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa oraz przestraszyć, zwłaszcza przez wykonywanie gwałtownych ruchów. Ta odmienność w schematach zachowań może powodować utrudnienia w nawiązaniu przyjaznej relacji między psem i kotem, zwłaszcza gdy chodzi o dwa dorosłe osobniki, które charakteryzują różne charaktery i usposobienia oraz przyzwyczajenia, a w ciągu życia nabyły już wiele doświadczeń, przez które reagują w konkretny sposób na różnego rodzaju zachowania. 

Zobacz:  Pudel toy – hodowla. Jak znaleźć najmniejszego pudla z rodowodem?

Jak skutecznie przyzwyczaić psa do kota?

Zadbanie o zdrowie

Zapoznawanie psa i kota to proces wymagający oraz stresujący, dlatego przed jego rozpoczęciem właściciele powinni upewnić się, że oba czworonogi są zdrowe, co zapewni ich komfort fizyczny i psychiczny, a dobre samopoczucie z pewnością wpłynie na nastrój i podejście zwierząt.

Zapewnienie komfortu 

Aby oswoić psa i kota należy zadbać przede wszystkim o miłą i komfortową dla obu osobników atmosferę i przestrzeń oraz poświęcić im tyle samo uwagi. Takie zapoznanie może bowiem nieść ze sobą stres i brak poczucia bezpieczeństwa, które objawiają się różnymi, często nieprzewidzianymi reakcjami. Powinno się zatem wydzielić obu zwierzętom ich własne tereny, na których będą czuć się pewnie i komfortowo. 

Brak dodatkowych zmian

Podczas procesu zapoznawczego nie należy wprowadzać żadnych dodatkowych zmian, na przykład nowej karmy, ponieważ może to stanowić dodatkowy czynnik stresowy. Pies i kot powinny mieć także osobne miejsca do spożywania posiłku, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem i nie wyjadać karmy drugiego. Jeśli pies był pierwszym domowym pupilem, nie zaleca się też nagłych zmian związanych z jego ustaloną rutyną, czy miejscem legowiska na rzecz kota, ponieważ może to spowodować jego niechęć do nowego towarzysza oraz poczucie frustracji. 

Zapoznanie z zapachem

W procesie adaptacji może pomóc zapoznanie kota z jakimś przedmiotem (kocykiem czy zabawką) pachnącym psem, zaś psa z rzeczą, niosącą woń kota. Taka forma oswojenia spowoduje, że zwierzęta nie będą traktować siebie nawzajem jak obce osobniki. 

System nagród

Podczas przyzwyczajania psa do kota warto wprowadzić system nagród za dobre zachowanie czworonoga w stosunku do nowego towarzysza. Gdy okaże przyjazne nastawienie oraz reakcje na kota i otrzyma smakołyk, kot będzie kojarzył mu się z czymś pozytywnym.

Stosowanie smyczy

Przyzwyczajanie psa i kota na otwartej przestrzeni może być ryzykowne, dlatego warto wyposażyć się w taśmową smycz dla psa, która pozwoli na lepszą kontrolę jego zachowania oraz uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, dzięki szybkiej reakcji.

Zobacz:  Czy pies może jeść płatki owsiane?

Wizyta u behawiorysty

W przypadku dużych trudności z oswojeniem się psa i kota oraz wymagających ras warto zdecydować się na usługę behawiorysty, pod którego okiem łatwiej będzie właścicielom zrozumieć podejście obu osobników, a także wdrożyć skuteczne sposoby zapoznawcze, zaproponowane przez specjalistę z doświadczeniem w tej kwestii. 

Total
0
Shares
<
Chodzenie z psem na smyczy – jak się do tego zabrać?

Chodzenie z psem na smyczy – jak się do tego zabrać?

Na skróty Trudności w chodzeniu z psem na smyczySpacer z psem – niezbędne

>
Choroby odkleszczowe u psów — objawy, leczenie i sposoby zapobiegania.

Choroby odkleszczowe u psów — objawy, leczenie i sposoby zapobiegania.

Na skróty Najczęstsze choroby odkleszczowe u psówChoroby odkleszczowe u psa —

Przeczytaj także