fbpx

Czy to na pewno zabawa?

Zabawa jest ważnym elementem dobrego samopoczucia naszego pupila.

Czy to na pewno zabawa?

Zabawa jest ważnym elementem dobrego samopoczucia naszego pupila. Jednak na pewno zdarzają Ci się sytuacje, w których zadajesz sobie to pytanie. Zapoznanie się z zachowaniem i mową ciała zwierząt jest kluczowe, jeśli chodzi o odróżnienie dobrej zabawy dla obu psów, od tej jednostronnej lub nawet od demonstrowania siły. Warto również wiedzieć jakie kroki należy podjąć, aby przerwać stresującą dla Twojego psiego przyjaciela sytuację i być dla niego wsparciem.

Po co w ogóle psom zabawa?

Psy jako zwierzęta socjalne mają dużą potrzebę przebywania w grupie. Chęć do zabawy, czyli tak zwanego zachowania juwenilnego, pojawia się u szczeniąt i pozostaje przez całe życie; to dzięki niej uczą się umiejętności motorycznych, budują zachowania społeczne i rozładowują napięcie. Symulacja polowania pozwala szczeniętom na naukę zachowań z łańcucha łowieckiego oraz uczy je jak się bronić.

Poznajmy się…

Psy poznają się poprzez mowę ciała i swój zapach. W czasie pierwszego spotkania prezentują sobie sygnały demonstracyjne – ganianiają się, obwąchują i podgryzają. Te wszystkie, z pozoru niewinne, psoty służą pokazaniu swoich mocnych stron i ustaleniu relacji między psami. Początkowo w postawie psów widać sztywność ciał i niepewność. Demonstrowanie siły i sygnały deeskalujące przeplatają się ze sobą, ponieważ psy chcą zakomunikować swoje dobre zamiary i brak konfliktu. Rzadko kiedy zdarza się, żeby psy były przyjaciółmi od pierwszej interakcji. Tak jak ludzie, często potrzebują kilku spotkań aby dobrze się poznać i faktycznie się ze sobą bawić.

Zobacz:  Jak usunąć  kleszcza u psa?

Oznaki dobrej zabawy

To na co musisz zwrócić uwagę w zabawie Twojego pupila z innym psiakiem, to przede wszystkim miękkie, rozluźnione ciało. Możemy wtedy zaobserwować bardzo przerysowane ruchy, podskoki, piruety, upadki na plecy. To wszystko jest możliwe właśnie dzięki temu, że wszystkie mięśnie są rozluźnione. Psy uczestniczące w zabawie zachowują również podobny poziom energii i pobudzenia.

Co więcej, w trakcie zabawy psy często naśladują siebie nawzajem. Gdy jeden zaczyna wąchać trawę, drugi robi dokładnie to samo lub oba psiaki nagle zaczynają się otrzepywać (co jest również psim sposobem na rozładowanie stresu). W dobrej zabawie psy będą robiły wspólne przerwy – kiedy jeden się zatrzyma bo potrzebuje odpoczynku, drugi pies to uszanuje i poczeka, aż wrócą wspólnie do zabawy. Nie będzie w takiej sytuacji natarczywy, nie będzie zaczepiał drugiego psiaka, gdy ten nie ma ochoty na dalsze harce. Zbliżony poziom energii i pobudzenia musi zostać zachowany u obu psiaków.

Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem zabawy jest orientacja na opiekuna, czyli uważność Twojego pupila na Twoją obecność. Twój pies w trakcie zabawy zatrzymuje się i sprawdza gdzie jesteś? To oznacza to, że poziom stresu nie jest na tyle wysoki, aby stracił kontrolę nad otoczeniem, lub co gorsza wszedł w tryb przetrwania.

Słynny ukłon…

Chyba każdy opiekun zna tę pozycję, gdy pies przypada do ziemi przednimi łapami, a jego tył pozostaje w górze. Bardzo często jest on błędnie nazywany i interpretowany jako zaproszenie do zabawy. Tak naprawdę, w większości przypadków, jest to sygnał demonstracyjny i miara sił pomiędzy dwoma psami. Próba odsunięcia drugiego psa, czyli przypadanie, które ma powiedzieć “odsuń się”, “odejdź od nas”, w celu zwiększenia dystansu i poprawienia komfortu.

A co tak naprawdę oznacza machanie ogonem?

Jak już wiecie, przy pierwszym spotkaniu psów najczęściej nie dochodzi do zabawy, a do demonstrowania siły. Psy próbują sobie powiedzieć kto jest silniejszy, zwinniejszy, szybszy. Machanie ogonem często jest mylnie interpretowane jako oznaka zadowolenia, tymczasem jest po prostu objawem pobudzenia. Co więcej, kierunek merdania ma znaczenie! Merdanie w prawo oznacza szczęście i zadowolenie. Natomiast w lewo strach lub zdenerwowanie.

Zobacz:  Pies nie chce jeść? Sprawdź przyczyny braku apetytu

Jak rozpoznać, że pupil prosi Cię o wsparcie?

Gdy pies będzie na nas zerkał, podchodził do nas lub na nas skakał. To ostatnie – skakanie – nigdy nie oznacza, że pies się cieszy i świetnie się bawi. Jest to jest prośba o pomoc, prośba o odejście i zabranie go z danej sytuacji. Mówi nam, że jest to dla niego zbyt stresujące i chce zwiększyć dystans. To samo będzie oznaczało, gdy nasz pupil zacznie skakać na opiekuna drugiego psa, ale najczęściej dodatkowo oznacza to, że nie czuje wsparcia z naszej strony i postanawia przedsięwziąć bardziej radykalne ruchy. Bardzo wyraźnym sygnałem będzie również próba schowania się w naszych nogach.

W jakich jeszcze sytuacjach Wasz pupil potrzebuje pomocy?

Przede wszystkim, gdy jest ciągle goniony przez jednego lub kilka psów – rzadko takie jednostronne gonitwy są zabawą (zwracajcie uwagę na symetrię w zabawie). Innym przykładem będzie sytuacja, gdy Wasz psiak nie chce dać się obwąchać, a drugi pies tego nie szanuje. Pies, który nie pozwala się obwąchać najczęściej nie chce, żeby inny pies wyczuł jego stres. Nie ma żadnej zasady w psim świecie mówiącej o tym, aby dać się obwąchiwać wszystkim napotkanym psom.

Kolejnym przykładem są sytuacje, w których inny pies ogranicza przestrzeń lub ruchy Waszego pupila, czyli gdy nie pozwala Waszemu pupilowi do Was podejść, oddziela go od Was (pamiętajcie, aby w takiej sytuacji nigdy nie głaskać drugiego psa) lub gdy pokłada się brzuchem do góry i próbuje Waszego pupila lizać po pysku. Drugi przykład pokazuje, że nawet z pozoru niewinne sytuacje mogą być dużą ingerencją w przestrzeń Waszego pupila.

Jak w takim razie pomóc naszemu pupilowi w takich sytuacjach?

Podczas spacerów bądźcie cały czas w ruchu, nie twórzcie kółeczek z innymi opiekunami. Obserwujcie swojego pupila czy nie daje Wam sygnałów, że potrzebuje zwiększyć dystans, odejść, zmienić obraną trasę. Napotykając psy na swojej drodze odchodźcie, omijajcie je większym łukiem, zobaczcie czy Wasz pies skorzysta z takiej opcji. Możecie kucać przy swoim psie, mówić do niego, pogłaskać go, aby pokazać mu że stanowicie zespół. Najprostszy, a tak rzadko wykorzystywany sposób, to poproszenie drugiego opiekuna o odwołanie, czy zabranie ich pupila. Ale to co jest najważniejsze, to nie ignorujcie swojego psa i nie wpychajcie go w “zabawę” na siłę, gdy nie ma na to ochoty.

Zobacz:  Mata węchowa dla psa

Na pewno obserwując swojego pupila na co dzień zauważysz w jaki sposób i kiedy potrzebuje Twojej pomocy, kiedy faktycznie się bawi, a kiedy walczy o przetrwanie. Może nawet już to zauważasz! Pamiętaj, że każdy pies jest inny, każdy ma inną osobowość i zainteresowania, co przejawia się w różnych stylach zabawy. Psy dostrzegają te różnice między sobą, co oznacza, że Twój pupil może zaprzyjaźnić się z niektórymi psami, a z innymi niekoniecznie. Ty z pewnością nie dogadujesz się z każdą napotkaną osobą, więc niech Cię nie dziwi, że Twój psiak ma tak samo ;).

Total
0
Shares
<
Sprzątaj po swoim psie – bądź odpowiedzialnym właścicielem

Sprzątaj po swoim psie – bądź odpowiedzialnym właścicielem

Posiadanie psa to wielka radość, ale także odpowiedzialność

>
Ile zarabia petsitter?

Ile zarabia petsitter?

Petsitting staje się coraz bardziej popularny

Przeczytaj także