fbpx

Zdrowie czworonoga podczas opieki tymczasowej – jak rozpoznać niepokojące objawy w wyglądzie zwierzaka?

To jest druga część artykułu. Pierwszą znajdziesz na blogu Pethelp.

Zdrowie czworonoga podczas opieki tymczasowej – jakie zmiany zachowania u psa i kota mogą świadczyć o odstępstwach?

To jest druga część artykułu, jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie zmiany w wyglądzie psa i kota powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza weterynarii lub do powiadomienia opiekuna przeczytaj część pierwszą artykułu „Czy to jeszcze norma, czy już mam się martwić?”  która znajduje się na blogu Pethelp.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie zmiany w zachowaniu i codziennych czynnościach psa czy kota powinny skłonić Cię do poinformowania właściciela lub wizyty u lekarza weterynarii.

Każde zwierzę prezentuje zespół cech składających się na jego charakter, ale także każdy pies i kot ma swoje przyzwyczajenia i codzienną rutynę. Ważne jest by przed podjęciem opieki nad zwierzakiem dowiedzieć się jak najwięcej o zachowaniach dla niego charakterystycznych. Dowiedz się, ile razy dziennie je i jakie ilości karmy, ile razy dziennie wychodzi na spacer i jak sygnalizuje swoje potrzeby, ile razy dziennie oddaje kał i mocz, czy jest coś co go stresuje, w jakich porach dnia przywykł do zabawy i odpoczynku, czy śpi w łóżku czy w swoim posłaniu itd.

Po zebraniu wszystkich informacji będziesz mógł bez problemu zauważyć odstępstwa, które mogą świadczyć o zmianie samopoczucia zwierzaka.

Jakie zachowania mogą świadczyć o objawach choroby u psa i kota oraz kiedy należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza weterynarii?

Apetyt

Najlepiej, aby zapisywać sobie informacje czy i w jakiej części zwierzę zjadło swój posiłek. Psy i koty mogą zjadać mniejsze porcje jedzenia w nowej sytuacji jeśli jest ona dla nich źródłem stresu. Wyznacznikiem tego, czy zwierzę zjada odpowiednią ilość pokarmu może być oddawanie przez niego kału. Jeśli podopieczny robi codziennie uformowaną kupę nie powinniśmy się martwić. Jeśli zwierzę całkowicie straciło apetyt i nie chce zjeść żadnego z zaproponowanych mu posiłków zwróć uwagę właścicielowi, a jeśli apetyt nie wróci następnego dnia udaj się do lekarza weterynarii.

Zobacz:  Olejek CBD dla psa wartość i właściwości
Oddawanie moczu

Pies powinien oddawać mocz na każdym spacerze, samce robią to zwykle częściej niż samice. Koty najczęściej wybierają się w tym celu do kuwety 1-2 razy dziennie.

Udaj się do lekarza weterynarii jeśli:

 • zwierzę nie oddało moczu ani razu w ciągu 24 godzin,
 • kot chodzi do kuwety i próbuje zrobić siusiu, ale się mu nie udaje, wokalizuje przy tym, oddaje mocz małymi kropelkami,
 • pies kropelkuje moczem, prosi o spacery często, popuszcza mocz w domu,
 • mocz ma krwiste lub brązowe zabarwienie
 • jeśli zauważyłeś jakiekolwiek odstępstwa od normy dla danego zwierzaka
Oddawanie kału

Jeśli zwierzę ma zatwardzenie (problem ze zrobieniem kupy) lub biegunkę poinformuj o tym właściciela i udaj się do lekarza weterynarii. Zarówno zaparcie jak i rozluźniony kał mogą być przyczyną bólu, odwodnienia i innych poważnych skutków zdrowotnych.

Ogólne samopoczucie

Mając w głowie obraz zdrowego zwierzęcia bądź wyczulony na wszystkie odstępstwa od normalnego zachowania.

Jeśli:

 • pies/kot ma biegunkę – poinformuj właściciela i udaj się do lekarza weterynarii
 • pies/kot wymiotuje – poinformuj właściciela i udaj się do lekarza weterynarii
 • w kale znajdujemy ślady krwi, kał jest prawidłowo uformowany  – poinformuj właściciela o tej sytuacji i o konieczności wizyty u lekarza w trybie planowym.
 • Jednorazowa biegunka i wymioty nie zawsze muszą być powodem do zmartwienia i pilnej wizyty, nie powinniśmy mimo to tracić czujności i po rozmowie z właścicielem jeśli objawy nie ustąpią bądź będą się nasilać należy udać się do lekarza.
 • pies/ kot kaszle, kicha, zieje – poinformuj właściciela i udaj się do lekarza weterynarii
 • kot oddycha z otwartym pyszczkiem – niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii
 • zwierzę jest osowiałe, niechętne do zabawy, nie reaguje na opiekuna, głównie leży  udaj się do lekarza weterynarii
 • pojawiły się zmiany skórne, które są uporczywe, powodują świąd i niepokój zwierzęcia należy udać się do lekarza weterynarii.
 • pies/ kot został pogryziony przez inne zwierzę, uległ wypadkowi, zjadł ciało obce niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.
Zobacz:  Trening kooperacyjny daj swojemu psu wybór i kontrolę

Gdy przejmujesz opiekę nad zwierzakiem poproś właściciela o pozostawienie aktualnych badań i książeczki zdrowia pupila. Jeśli Twój podopieczny przyjmuje leki na stałe, wymaga szczególnej opieki, porozmawiaj o tym z właścicielem i zanotuj wszystkie niezbędne informacje. Poproś o dane kontaktowe lecznicy i lekarza prowadzącego danego psa lub kota. Gdybyś musiał udać się na wizytę z chorym zwierzakiem podczas tymczasowej opieki, wówczas będziesz mógł przekazać wszystkie swoje obserwacje osobie, która zna pacjenta i ma jego historię leczenia.

Każda sytuacja i objawy powinny być rozpatrywane łącznie i indywidualnie dla danego przypadku. Jeżeli jakiekolwiek zachowanie Twojego podopiecznego Cię martwi, poinformuj właściciela zwierzaka i udaj się do lekarza weterynarii.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Pethelp, która posiada rozwiązania kompleksowej opieki nad zwierzętami w formie pakietów weterynaryjnych i ubezpieczenia, stworzonych na wzór pakietów medycznych dla ludzi. Dzięki temu możesz w prosty i szybki sposób zadbać o komfort i zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Specjalna oferta od Pethelp i Petsy

Jeżeli chcesz kupić pakiet swojemu pupilowi, skorzystaj z kodu promocyjnego HDBTPXHZ, który da Ci aż 50% rabatu na pierwszy miesiąc dowolnego pakietu lub kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Total
0
Shares
<
Trening kooperacyjny daj swojemu psu wybór i kontrolę

Trening kooperacyjny daj swojemu psu wybór i kontrolę

Na skróty Czym jest trening kooperacyjnyZanim rozpoczniemy trening

>
Rasa psa Aidi – wszystko, co musisz wiedzieć
pies rasy Aidi

Rasa psa Aidi – wszystko, co musisz wiedzieć

Na skróty Pochodzenie rasy Aidi – historia i genezaCharakterystyka

Przeczytaj także