fbpx

Zabawy z psem

Czas poświęcony na wspólne zabawy z psem jest nie tylko źródłem radości dla pupila i jego właściciela, ale także inwestycją we wspólną przyszłość. Sprzyja to bowiem wytworzeniu unikalnej więzi, trwającej przez długie lata. Ponadto aktywne spędzanie czasu z czworonogiem, jest niezbędnym czynnikiem w trosce o jego prawidłowy rozwój. Behawioryści zwierząt i lekarze weterynarii są zgodni co do tego, iż dostarczenie psu odpowiedniej ilość ruchu, jest kluczowe w każdym stadium dorastania psa. Uzupełnieniem tego rodzaju działań, powinna być także troska o produktywne spędzanie czasu z pupilem w domowym zaciszu. Jakie zabawy z psem wspomagają jego prawidłowe funkcjonowanie?

Zabawy z psem w domu – na co należy zwracać uwagę?

Zabawy z psem na świeżym powietrzu oraz wspólne spacery, zwykle wpisane są w podstawowy tryb dnia każdego opiekuna. Zdarza się jednak, że znalezienie pomysłów na to, jak bawić się z psem w domu, może być nieco bardziej problematyczne. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt aktywnych lub ras psów o dużych gabarytach. 

W takich przypadkach, największe wyzwanie może stanowić zorganizowanie bezpiecznej przestrzeni do tego rodzaju zajęć. Nie można bowiem zapominać, że bezpieczeństwo w trakcie zabawy z psem jest kwestią priorytetową. Komfort psychiczny powstały w wyniku przebywania w takim środowisku, pozwoli psu na pełne oddanie się zabawie i jeszcze mocniejsze zacieśnienie relacji ze swoim panem.

Sprawdzone pomysły na zabawy z psem w domu

Intencjonalne i kreatywne zabawy z psem, dostarczają zwierzęciu odpowiednią ilość bodźców sensorycznych, a także pozytywnie wpływają na rozwój zmysłów u psa. Po każdym wykonanym przez czworonoga zadaniu, należy nagrodzić go odpowiednim smakołykiem, aby wzmocnić pożądane zachowania i podtrzymać chęć do zabawy. Do najpopularniejszych gier edukacyjnych z pupilem, należy m.in.;

  • Zabawa z psem w chowanego – skutecznie wspomaga naukę czworonoga w zapamiętywaniu imion członków rodziny lub nazw określonych przedmiotów. Warto również wykorzystać ją jako element tresury, np. ucząc reagowania na komendę „szukaj”. Tego rodzaju zabawa dla psa, polega na ukryciu się przez członków rodziny, a następnie wołaniu psa, aby zachęcić go do poszukiwań. Na tym etapie gry, zwierzę musi zdać się na swój węch i słuch. Alternatywnym sposobem, jest próba sprowokowania psa do szukania konkretnych domowników, łącząc ich imię z komendą „szukaj”. Jest to znacznie bardziej wymagająca wersja gry, dlatego tym bardziej należy zatroszczyć się o właściwą nagrodę dla poszukiwacza.
  • Trasa z przysmakami – tego typu zabawa dla psa w domu, z pewnością spodoba się czworonogom, które uwielbiają smakołyki. W czasie kiedy zwierzę znajduje się w innym pokoju, należy porozkładać na ziemi łakocie, które wyznaczą trasę do miejsca zamierzonego przez opiekuna. Odległość, jaka dzieli poszczególne przysmaki, powinna być dostosowana zależnie od poziomu zaawansowania i możliwości pupila. Można ją zwiększać w miarę postępów psa, aby zabawa stanowiła dla niego ciągłe wyzwanie. Szlak może prowadzić np. do jego ulubionej zabawki.
Zobacz:  Czy wszystkie psy potrafią pływać?

Jak bawić się z psem na dworze?

Otwarta przestrzeń stwarza o wiele więcej możliwości na kreatywne zabawy z psem. Z reguły są one bardziej wymagające, ze względu na zwiększoną ilość bodźców obecnych dookoła. Dodatkowym wyzwaniem może być aspekt prawidłowego funkcjonowania czworonoga pośród przebywających w danym miejscu zwierząt. Socjalizacja z innymi psami jest niezwykle istotną kwestią, która przyczynia się do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania pupila. 

Świetną propozycją zabawy dla psa na świeżym powietrzu, jest m.in.:

  • Gra z piłką – dodanie piłki do wspólnej zabawy z psem, zwiększa ilość możliwości do aktywnego spędzenia czasu z pupilem. W zależności od potrzeb i preferencji, można zdecydować się na rozegranie ekscytującego meczu, wyścigi z czworonogiem do rzuconej wcześniej piłki, a także poszukiwanie jej przez zwierzaka w okolicznych krzakach. Każda forma rozrywki dostarczy pupilowi sporo frajdy. Należy jednak pamiętać, aby nie przeciążać psa zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W tym celu warto podzielić całą zabawę na kilka sesji, np. wykonać 4-5 rzutów i zarządzić krótką przerwę na wyciszenie.
  • Aportowanie – obowiązkowy punkt na liście zabaw każdego psa. Tego typu forma aktywności, pomaga w rozładowaniu skumulowanych emocji oraz uczy kontrolowania reakcji – zwłaszcza w okresach wzmożonego pobudzenia. Aby zabawa była interesującą aktywnością zarówno dla psa, jak i opiekuna, warto zadbać o drobne urozmaicenie. Może być nim ukrywanie aportowanego przedmiotu przed zwierzakiem, lub pogoń za czworonogiem i próba odebrania mu zabawki. Przy zabawie w aportowanie, warto również zatroszczyć się o odpowiednie rekwizyty. Zamiast kija tudzież innego niebezpiecznego przedmiotu, dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w piłeczkę ażurową, albo specjalny dysk do zabawy dla psa.

Zabawy z psem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Niezależnie od wybranego pomysłu na zabawy z psem, warto pamiętać, iż pomimo planowania i przygotowań, poświęcony zwierzęciu czas, powinien być dla niego rozrywką. Z tego powodu należy rozważnie dobierać działania edukacyjne, aby nie powstrzymywały one spontaniczności i swobody. Jest to bowiem niezwykle istotny element, przyczyniający się do trwałego budowania relacji między opiekunem i jego czworonogiem.

Zobacz:  Sznaucery – przyjazna rasa dla aktywnych. Wszystko, co musisz wiedzieć

Pomimo różnorodnych metod, umożliwiających łączenie nauki ze wspólnymi harcami, dobrze jest oddzielać kreatywną i rozwojową zabawę, od treningów behawioralnych. Ćwiczenia i tresura charakteryzują się inną dynamiką, intensywnością oraz konkretnymi zasadami. Natomiast zabawy z psem, muszą stanowić źródło przyjemności zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.

Total
0
Shares
<
Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry preparat na kleszcze dla psa?

Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry preparat na kleszcze dla psa?

Na skróty Jak chronić psa przed kleszczami?

>
Jak samemu zrobić zabawkę dla psa?

Jak samemu zrobić zabawkę dla psa?

Na skróty Jakie zrobić zabawki dla psa, które będą dla niego atrakcyjne?

Przeczytaj także