fbpx

Tabletki na kleszcze dla psa — czym są, jak działają i w jaki sposób dobrać odpowiednie?

Tabletki na kleszcze dla psa wciąż nie należą do najbardziej znanych preparatów tego typu. Czym dokładnie są? Czy są skuteczne? W jaki sposób działają? Jak dobrać odpowiednie tabletki przeciw kleszczom dla psa? Wyjaśniamy.

Tabletka przeciw kleszczom dla psa — co to jest?

Kleszcze i pchły są zewnętrznymi pasożytami, na które obecnie pies narażony jest niemal przez cały rok. W ostatnich latach okres żerowania kleszczy znacznie się wydłużył. Trwa on od lutego aż do późnej jesieni. Natomiast pchły zagrażają psom także w miesiącach zimowych. W jaki sposób zabezpieczyć czworonoga przed niechcianymi gośćmi? Jednym ze sposobów są specjalne tabletki na kleszcze dla psów.

Tabletka na kleszcze dla psa to preparat leczniczy w formie kapsułki lub tabletki do połknięcia. Wchłania się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, gdzie jej aktywne substancje zaczynają działać i przedostają się do krwioobiegu. Biodostępność tabletki psa na kleszcze jest bardzo wysoka i wynosi ponad 85%. Oznacza to, że w takim stopniu substancja czynna leku, rozprzestrzenia się po organizmie psa.

Tabletki dla psa na kleszcze — jak działają?

Sposób, w jaki działa tabletka dla psa na kleszcze jest dość prosty i opiera się na kontakcie pasożyta z lekiem obecnym w ciele pupila. W momencie, gdy kleszcz zacznie żerować na ciele psa (który zażył tabletkę na kleszcze), substancja czynna zaczyna działać. W pierwszej chwili następuje paraliż pasożyta, a następnie jego unicestwienie. 

Zobacz:  Wzdęty i twardy brzuch u psa: Objawy niestrawności i zagazowanych jelit

Trzeba wspomnieć, że tabletki na kleszcze nie są jednak idealnym środkiem zabezpieczającym przed chorobami odkleszczowymi, takimi jak np. babeszjoza czy borelioza. Dzieje się tak dlatego, że nie chronią one przed ugryzieniem pasożyta. Kleszcz musi rozpocząć żerowanie na zwierzęciu, aby substancja czynna zaczęła działać. Warto więc o tym pamiętać i zachować ostrożność, zwłaszcza po spacerach z psem.

Jak stosować tabletki dla psa na kleszcze?

W jaki sposób powinna być stosowana tabletka dla psa na kleszcze? Metoda podania preparatu może się różnić w zależności od jego rodzaju i zaleceń producenta (zawsze podane są one na opakowaniu leku). Można spotkać się z informacją, że podanie powinno być:

  • na czczo;
  • wraz z posiłkiem;
  • po posiłku.

Niektórzy producenci tabletek na kleszcze dla psów rekomendują podawanie leku wraz z pokarmem, gdyż ma to zwiększać działanie i wchłanialność preparatu. Po zastosowaniu substancji można bez przeszkód kąpać czworonoga, nie ma to bowiem wpływu na działanie leku.

Tabletki na kleszcze dla psa — czy wszystkie czworonogi mogą je stosować?

Tabletki na kleszcze dla szczeniaka to nie zawsze dobry pomysł. Należy pamiętać, że nie każdy pies może przyjmować tego typu preparaty. Głównymi wyznacznikami są tutaj waga i wiek pupila. Aby bezpiecznie przyjąć tabletkę przeciw kleszczom, pies powinien mieć więcej niż 8 tygodni i ważyć co najmniej 1,3 – 2 kg. W przypadku, gdy waży on mniej, bądź jest młodszy, można zastosować np. specjalne wcierki przeciw pasożytom. 

Ponadto niektóre rasy psów mogą źle reagować na substancje czynne zawarte w tego typu tabletkach, reagując na nie np. wymiotami bądź biegunką. Dlatego wybór preparatu zawsze należy skonsultować z weterynarzem. Pomoże on odpowiednio dobrać lek bezpieczny dla pupila. W przypadku stosowania tabletek przeciw kleszczom zawsze warto sprawdzić, jak długo one działają. Preparaty tego typu mogą zapewniać ochronę maksymalnie do 12 tygodni.

Zobacz:  Jaką karmę wybrać dla psa z niewydolnością nerek?

Tabletki na kleszcze dla psa — czy są skuteczne?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, biodostępność tabletki dla psów to ponad 85%. Są to dosyć skuteczne preparaty, gdyż efektem ich stosowania jest unicestwienie pasożytów. Na skuteczność leków bezpośredni wpływ ma również odpowiednie ich  podanie (czy pies go np. nie wypluł po podaniu). Istotną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest jednak fakt, że tabletka nie gwarantuje ochrony przed samym ugryzieniem kleszcza ani chorobami, które mogą po nim nastąpić.

Tabletki przeciw kleszczom dla psa — wady i zalety

Opinie właścicieli zwierząt na temat tabletek przeciwkleszczom są różne. Niektóre rasy psów są nadwrażliwe na zawarte substancje czynne, na które mogą źle reagować. Do zgłaszanych wad tabletek przeciwkleszczowych należą:

  • nadmierne ślinienie u psa;
  • biegunki i wymioty;
  • brak oceny działania leku, gdyż pies wymiotuje niedługo po jego podaniu;
  • brak ochrony przed ugryzieniem kleszcza i przenoszonymi chorobami.

Do zalet tabletek przeciw kleszczom dla psów należą:

  • wysoka skuteczność;
  • łatwość podania;
  • brak intensywnego zapachu (jaki ma miejsce np. w przypadku obroży przeciw kleszczom);
  • odporność na środowisko zewnętrzne (kąpiel czy deszcz nie mają wpływu na długość działania leku);
  • długość działania.

Tabletki na kleszcze dla psów to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu czworonogów. Poza nimi na rynku dostępne są również specjalne wcierki, obroże czy spreje. Wybór odpowiedniego środka chroniącego przed pasożytami zawsze warto skonsultować z weterynarzem i pamiętać o regularnym stosowaniu. Tylko to może zapewnić psu stałą ochronę przed tak niebezpiecznymi chorobami, jak borelioza czy babeszjoza.

Total
0
Shares
<
Jak samemu zrobić zabawkę dla psa?

Jak samemu zrobić zabawkę dla psa?

Na skróty Jakie zrobić zabawki dla psa, które będą dla niego atrakcyjne?

>
Krople na kleszcze dla psa

Krople na kleszcze dla psa

Na skróty Krople na kleszcze dla psa – innowacyjne metody przeciwdziałania

Przeczytaj także