fbpx
basset artezyjsko-normandzki

Rasa psa Basset artezyjsko-normandzki – wszystko, co musisz wiedzieć

Witajcie! W dzisiejszym artykule porozmawiamy o rasy psów, która zyskała sobie serca wielu miłośników czworonogów – Basset artezyjsko-normandzki. Opowiemy o historii tej rasy, jej cechach fizycznych i charakterze oraz jak dbać o zdrowie i dietę naszego pupila. Podpowiemy również, gdzie można kupić psa Basset artezyjsko-normandzkiego oraz jak przygotować się na jego przyjęcie do domu. Nie zapomnimy także o szkoleniu i wychowaniu tego uroczego psiaka oraz jego roli jako psa rodzinny. Zapraszamy do lektury!

Historia rasy Basset artezyjsko-normandzki

Rasa Basset artezyjsko-normandzki, znana również jako Basset d’Artois, ma swoje korzenie we Francji. Pochodzi z regionu Artois i Normandii, gdzie był wykorzystywany do polowań na zwierzynę drobną, taką jak zające czy bażanty. Jego historia sięga aż XIII wieku, co czyni go jednym z najstarszych ras psów gończych we Francji. Warto poznać historię tej niezwykłej rasy, aby lepiej zrozumieć jej charakterystyczne cechy oraz potrzeby.

W XVII wieku Basset artezyjsko-normandzki stał się bardzo popularny wśród arystokracji francuskiej ze względu na swoje doskonałe umiejętności łowieckie oraz urokliwy wygląd. Rasa ta była ceniona za swoją wytrwałość i zdolność do tropienia zwierzyny na dużą odległość. W XIX wieku bassets artezyjscy zostali skrzyżowani z innymi rasami psów gończych, takimi jak Beagle czy Bloodhound, co przyczyniło się do ukształtowania współczesnego wyglądu tych psów.

Na początku XX wieku rasa ta trafiła do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobyła sobie liczne grono miłośników. Dzięki staraniom hodowców, Basset artezyjsko-normandzki został uznany przez międzynarodowe organizacje kynologiczne, takie jak Fédération Cynologique Internationale (FCI) czy American Kennel Club (AKC). Dziś Basset artezyjsko-normandzki jest cenionym psem rodzinnym, który zachwyca swoim spokojnym i przyjaznym usposobieniem. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej rasy, warto poznać jej historię oraz potrzeby, aby móc zapewnić jej odpowiednie warunki życia.

Cechy fizyczne i charakter rasy Basset artezyjsko-normandzki

Basset artezyjsko-normandzki to pies o wyjątkowym wyglądzie, który z pewnością przyciąga wzrok. Jego charakterystyczne cechy fizyczne obejmują długie, opadające uszy, krótkie nogi i długi tułów. Sierść tego psa jest krótka, gęsta i twarda, co sprawia, że nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Kolor sierści może być różnorodny – od jednolitego żółtego lub czerwonego po tricolor (biały, czarny i brązowy). Waga dorosłego Basset artezyjsko-normandzkiego wynosi zwykle od 15 do 20 kg, a wysokość w kłębie to około 30-36 cm.

Zobacz:  Rasa psa Basset gaskoński - wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli chodzi o charakter rasy Basset artezyjsko-normandzki, są to psy spokojne, przyjazne i łagodne. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami oraz dzieci. Są inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, jednak mogą być również uparte i nieco leniwe. Ważne jest więc konsekwentne szkolenie oraz zachęcanie psa do aktywności fizycznej. Basset artezyjsko-normandzki to także doskonały tropiciel dzięki swojemu silnemu węchowi – potrafi śledzić zapach nawet na dużą odległość.

Warto również wspomnieć, że Basset artezyjsko-normandzki to rasa o stosunkowo niskim poziomie energii. Oznacza to, że nie potrzebuje ogromnej ilości ruchu i aktywności fizycznej, jednak regularne spacery są konieczne dla utrzymania zdrowia i kondycji psa. Warto też pamiętać, że ze względu na krótkie nogi i długi tułów, Basset artezyjsko-normandzki może być podatny na problemy z kręgosłupem. Dlatego ważne jest dbanie o prawidłową wagę psa oraz unikanie nadmiernego wysiłku czy skakania.

Jak dbać o zdrowie i dietę psa Basset artezyjsko-normandzki?

Aby zapewnić naszemu psu Basset artezyjsko-normandzkiemu zdrowie i długowieczność, ważne jest, aby dbać o jego dietę oraz regularne badania weterynaryjne. Właściwe żywienie to podstawa zdrowia każdego psa, a w przypadku tej rasy szczególnie istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i witamin. Basset artezyjsko-normandzki może być podatny na otyłość, dlatego warto zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków oraz unikać nadmiernego podjadania między nimi.

Warto również pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, który oceni stan zdrowia naszego pupila i zaleci ewentualne zmiany w diecie czy suplementacji. Basset artezyjsko-normandzki może być narażony na problemy ze stawami oraz uszami, dlatego warto zadbać o profilaktykę i kontrolować te obszary. Regularna pielęgnacja uszu oraz dbanie o higienę jamy ustnej to kluczowe elementy utrzymania zdrowia tej rasy.

Szkolenie i aktywność fizyczna są kolejnymi aspektami wpływającymi na zdrowie Bassetów artezyjsko-normandzkich. Umożliwienie im codziennych spacerów oraz zabaw na świeżym powietrzu pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała oraz kondycję fizyczną. Warto również zainwestować w zabawki interaktywne, które pobudzą umysł psa i zapewnią mu dodatkowe wyzwanie intelektualne.

Podsumowując, dbanie o zdrowie i dietę Bassetów artezyjsko-normandzkich to nie tylko odpowiednie żywienie, ale także regularne kontrole weterynaryjne, pielęgnacja oraz aktywność fizyczna. Troska o te aspekty pozwoli nam cieszyć się długim i szczęśliwym życiem naszego czworonożnego przyjaciela. Nie zwlekaj więc i już dziś zadbaj o zdrowy tryb życia swojego pupila!

Zobacz:  Rasa psa Hokkaido - wszystko, co musisz wiedzieć

Gdzie kupić i jak przygotować się na przyjęcie psa Basset artezyjsko-normandzki do domu?

Decydując się na zakup psa rasy Basset artezyjsko-normandzki, warto zwrócić uwagę na renomowane hodowle, które dbają o zdrowie i dobre warunki życia swoich czworonogów. W Polsce istnieje kilka takich miejsc, gdzie można nabyć szczeniaka tej rasy. Ważne jest również sprawdzenie rodowodu oraz wszelkich badań genetycznych i weterynaryjnych przeprowadzonych na rodzicach szczeniąt. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz nowy pupil będzie zdrowy i nie będzie miał predyspozycji do chorób dziedzicznych.

Przed przyjęciem Basset artezyjsko-normandzkiego do domu, należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria takie jak: legowisko, miski na jedzenie i wodę, smycz, obrożę czy zabawki. Ponadto warto zastanowić się nad wyborem karmy dla naszego psa – najlepiej skonsultować to z hodowcą lub weterynarzem. Biorąc pod uwagę specyfikę rasy, ważne jest również zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do ćwiczeń oraz regularnych spacerów.

Warto pamiętać także o tym, że Basset artezyjsko-normandzki to pies o silnym instynkcie łowieckim, dlatego warto zabezpieczyć nasz dom i ogród przed ewentualnym ucieczkami. Zainwestujmy w solidne ogrodzenie oraz zadbajmy o to, aby nie było żadnych dziur czy szczelin, przez które pies mógłby się przecisnąć. Dodatkowo, warto rozważyć zakup specjalistycznej bramki dla psów, która uniemożliwi mu swobodne przechodzenie między pomieszczeniami.

Przygotowując się na przyjęcie Basset artezyjsko-normandzkiego do domu, warto również zapoznać się z podstawami szkolenia i wychowania tej rasy. Im wcześniej zaczniemy pracować nad posłuszeństwem i socjalizacją naszego psa, tym łatwiej będzie nam nawiązać z nim silną więź oraz uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że Basset artezyjsko-normandzki to rasa o upartym charakterze – wymaga cierpliwości i konsekwencji ze strony właściciela.

Szkolenie i wychowanie psa Basset artezyjsko-normandzki

Szkolenie i wychowanie Basset artezyjsko-normandzkiego to kluczowy element, który wpłynie na jego zachowanie oraz relacje z domownikami. Te psy są inteligentne, ale jednocześnie uparte, co może stanowić wyzwanie podczas nauki posłuszeństwa. Ważne jest więc, aby podejść do tego procesu z cierpliwością i konsekwencją.

Pierwszym krokiem w szkoleniu Basset artezyjsko-normandzkiego jest nauczenie go podstawowych komend takich jak “siad”, “waruj” czy “do mnie”. Warto rozpocząć naukę już od pierwszych dni pobytu psa w nowym domu, aby jak najszybciej oswoić go z nowymi zasadami. Pamiętajmy jednak, że te psy uczą się najlepiej poprzez pozytywne wzmacnianie – nagradzanie za dobrze wykonane polecenia smakołykami czy głaskaniem sprawi, że chętniej będą współpracować.

Zobacz:  Ile kosztuje odrobaczenie psa i badanie kału? Sprawdź ceny usług

Wychowanie Basset artezyjsko-normandzkiego powinno również obejmować socjalizację z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Im wcześniej pies zostanie wystawiony na różnorodne sytuacje i bodźce, tym łatwiej będzie mu zaadaptować się do nich w przyszłości. Warto także zadbać o regularną aktywność fizyczną naszego pupila – spacerów czy zabaw na świeżym powietrzu, które pozwolą mu spalić energię i utrzymać dobrą kondycję.

Podsumowując, szkolenie i wychowanie Basset artezyjsko-normandzkiego wymaga cierpliwości, konsekwencji oraz pozytywnego podejścia. Pamiętajmy o regularnych ćwiczeniach, socjalizacji oraz aktywności fizycznej naszego psa, aby zapewnić mu szczęśliwe i zdrowe życie w naszym domu.

Basset artezyjsko-normandzki jako pies rodzinny

Basset artezyjsko-normandzki to rasa psa, która doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Są to psy przyjazne, łagodne i cierpliwe, co czyni je idealnymi towarzyszami dla dzieci. Ponadto, Basset artezyjsko-normandzki cechuje się dużym poczuciem lojalności wobec swojej rodziny oraz umiejętnością szybkiego nawiązywania relacji z innymi zwierzętami domowymi.

Warto jednak pamiętać, że Basset artezyjsko-normandzki to rasa o silnym instynkcie myśliwskim, dlatego ważne jest odpowiednie szkolenie i socjalizacja psa już od najmłodszych lat. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z nadmiernym szczekaniem czy gonieniem innych zwierząt podczas spacerów. Właściwe wychowanie pozwoli również na wykształcenie u psa dobrych manier oraz posłuszeństwa względem swoich opiekunów.

Decydując się na przyjęcie do rodziny Basset artezyjsko-normandzkiego warto również zadbać o odpowiednie warunki życia dla naszego nowego pupila. Rasa ta potrzebuje przestrzeni do swobodnego poruszania się oraz regularnych spacerów, które pozwolą jej spalić energię i utrzymać zdrową sylwetkę. Pamiętajmy również o regularnych wizytach u weterynarza oraz dbaniu o zdrową dietę naszego psa, co przyczyni się do długiego i szczęśliwego życia w naszym domu.

Podsumowując, Basset artezyjsko-normandzki to rasa doskonale sprawdzająca się jako pies rodzinny. Jeżeli zdecydujemy się na przyjęcie takiego psa do naszego domu, warto zadbać o jego odpowiednie szkolenie, socjalizację oraz warunki życia. Wówczas możemy być pewni, że nasz nowy czworonożny przyjaciel będzie źródłem radości i miłości dla całej rodziny przez wiele lat.

Total
0
Shares
<
Zdrowie czworonoga podczas opieki tymczasowej – jak rozpoznać niepokojące objawy w wyglądzie zwierzaka?

Zdrowie czworonoga podczas opieki tymczasowej – jak rozpoznać niepokojące objawy w wyglądzie zwierzaka?

Na skróty Zdrowie czworonoga podczas opieki tymczasowej – jakie zmiany

>
Rasa psa Braque Saint-Germain – wszystko, co musisz wiedzieć
pies rasy Braque Saint-Germain

Rasa psa Braque Saint-Germain – wszystko, co musisz wiedzieć

Na skróty Historia rasy Braque Saint-Germain – jak powstał ten pies

Przeczytaj także