Na skróty
- Zabawki dla psów — dlaczego warto je kupić?
- Zabawki dla psa — w jaki sposób bawią się czworonogi?
- Zabawa z właścicielem — najlepsza atrakcja dla psa
- Najlepsze zabawki dla psa — rodzaje
- Wybór najlepszych zabawek dla psa — o czym należy pamiętać?
- Zabawki edukacyjne dla psa
- Zabawki dla psa do aktywności na zewnątrz
- Zabawki dla psów do gryzienia
Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, dostępnych jest wiele rodzajów zabawek dla psów. Ich producenci oferują mnóstwo kreatywnych i nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają efektywnie zaspokajać potrzebę rozrywki oraz rozwijać potencjał intelektualny i fizyczny pupila. Jaka zabawka dla psa, spośród propozycji dostępnych na rynku, będzie najodpowiedniejsza?
Zabawki dla psów — dlaczego warto je kupić?
Zabawki dla psów stanowią doskonałe narzędzie do zabawy oraz treningu. Zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach rozwoju pupila, mają one ogromny wpływ na kształtowanie się prawidłowych mechanizmów w aspekcie fizycznym i psychicznym. Zabawki są bardzo przydatne w trakcie nauki komend i rozmaitych poleceń, a także ułatwiają rozwijanie się mięśni i odpowiedniej budowy psa. Ponadto czworonogi bawiące się zabawkami, dzięki zwiększonej aktywności fizycznej, mają większą łatwość w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Zabawki dla psa pozwalają zaspokoić potrzebę regularnej, dostosowanej do jego możliwości i wieku aktywności fizycznej. Aby pupil mógł się prawidłowo rozwijać, absolutnie konieczna jest także stymulacja intelektualna. Jest to możliwe poprzez dostarczanie odpowiednio ukierunkowanych bodźców, zabawę z innymi psami oraz opiekunem. Ponadto wszelkiego rodzaju zabawki w postaci piłek, gryzaków czy pluszaków to świetny patent na zabicie psiej nudy. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy pupil przez wiele godzin musi pozostawać sam w domu. Wówczas zapewnienie atrakcji w postaci zabawek niweluje ryzyko, że zwierzę w wyniku nudy zacznie bawić się elementami wyposażenia domowego lub częściami garderoby właściciela.
Zabawki dla psa — w jaki sposób bawią się czworonogi?
Chcąc dokonać właściwego wyboru zabawek, na samym początku warto dowiedzieć się, na czym polega psia zabawa. Bowiem jest ona jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych u każdego czworonoga. Jeśli nie jest ona należycie realizowana, wówczas pies może wykazywać tendencje do zachowań kompulsywnych czy stereotypowych, jak np. nadmierne wylizywanie ciała prowadzące do powstawania ran, kręcenie się w kółko czy gonienie własnego ogona. W skrajnych przypadkach może dochodzić do aktów agresji.
Jednak zabawa jest nie tylko sposobem na wyciszenie psa i zachowanie stabilizacji emocjonalnej, ale także na rozwój intelektualny zwierzęcia. Stymulacja powyższych obszarów życiowych czworonoga, która realizowana jest poprzez zabawę, odbywa się na kilka sposobów:
- pogoń,
- węszenie,
- szarpanie i tarmoszenie,
- gryzienie i lizanie.
Zabawa z właścicielem — najlepsza atrakcja dla psa
Zabawa z opiekunem jest dla psa doskonałą możliwością socjalizacji z człowiekiem, a także okazją do budowania głębokiej więzi. Poświęcając psu czas, opiekun komunikuje swoją sympatię do czworonoga, a także może bezpośrednio wpływać na kształtowanie u niego pozytywnych postaw. Można tego dokonać poprzez włączanie do zabawy elementów szkolenia.
Nie da się dokładnie określić, jaka ilość czasu spędzanego z psem będzie odpowiednia, ponieważ liczą się w tym przypadku jego indywidualne potrzeby i preferencje. Warto jednak wygospodarować przynajmniej pół godziny każdego dnia, aby zapewnić psu odpowiednią porcji rozrywki. Należy także pamiętać, że szczenięta i psy w tzw. sile wieku, będą miały dużo więcej energii i chęci do zabawy z opiekunem. Zatem oszacowany zakres czasu stanowi jedynie sugestię, którą warto dostosować do każdego psa w indywidualny sposób.
Najlepsze zabawki dla psa — rodzaje
W miarę poszerzającej się świadomości dotyczącej potrzeb behawioralnych u czworonogów, branża zoologiczna zaczęła wychodzić naprzeciw wymaganiom konsumentów. Obecnie znaleźć można wiele rodzajów nowoczesnych zabawek dla psów, które służą świetnej zabawie i wspieraniu ich rozwoju. Zabawki można podzielić na kilka podstawowych kategorii:
- Zabawki wyciszające dla psa — to gryzaki z mocnych tworzyw sztucznych. Do ich wnętrza wkłada się mokrą karmę lub smakową pastę. Psy żują i liżą przedmiot w celu wydobycia przysmaku. Zabawka dla psa na smakołyki relaksuje i wycisza czworonoga.
- Zabawki pobudzające dla psa — najczęściej są to różnego rodzaju „kule — smakule” i inne przedmioty tego typu. Aktywne poruszenie zabawkami sprawia, że przysmak wypada na zewnątrz w formie gratyfikacji.
- Zabawki logiczne dla psa — zostały stworzone w sposób, aby przed otrzymaniem przysmaku, zwierzak musiał przesuwać nosem szereg szufladek lub innych ruchomych elementów. Tego typu zabawki edukacyjne dla psa pobudzają inteligencję, a także doskonalą zmysł węchu.
Wybór najlepszych zabawek dla psa — o czym należy pamiętać?
Decydując się na zakup zabawek dla psa, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich przeznaczenie, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Zabawka nie może posiadać ostrych i wystających elementów — bowiem mogą się one w łatwy sposób odłamać, zagrażając zdrowiu lub życiu psa.
Warto także inwestować w zabawki tworzone z solidnych materiałów. W ten sposób posłużą one czworonogowi przez wiele lat. Dobrym rozwiązaniem jest schowanie niektórych zabawek na pewien okres, np. kilka dni lub tygodni. Po tym czasie pupil o nich zapomni i kiedy otrzyma je ponownie, będzie nimi zainteresowany dużo bardziej, niż gdyby miał do nich dostęp przez cały czas.
Oprócz jakości wykonania, równie istotna jest także wielkość przedmiotu. Należy dostosować ją do rozmiaru psa — jeśli jest to przedmiot do gryzienia, powinien z łatwością zmieścić się w pysku pupila.
Przy wyborze odpowiedniej zabawki nie należy zapominać również o dostosowaniu jej do wieku psa. Dla młodych i aktywnych czworonogów, które lubią biegać i spędzać czas na zewnątrz, sprawdzą się zupełnie inne umilacze niż w przypadku psich seniorów.
Zabawki edukacyjne dla psa
Zabawki edukacyjne to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich psów potrzebujących dużej ilości bodźców w ciągu dnia. Mają na celu zachęcanie pupila do zabawy i węszenia, dzięki ukrytej w zabawce nagrodzie w postaci przysmaku. To pozwoli urozmaicić posiłki zwierzaka i zająć go, gdy opiekun nie może w danej chwili poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Do popularnych zabawek edukacyjnych należą:
- snack ball — zabawka wykonana najczęściej z wysokiej jakości gumy lub plastiku. Przed rozpoczęciem zabawy należy włożyć przysmaki do wewnątrz. Kiedy pies zacznie potrącać zabawkę łapą i turlać ją po podłodze, zawartość kuli zacznie wylatywać.
- zabawki do gryzienia i przeżuwania — zabawka stymuluje psa do gryzienia, co zaspokaja jego naturalne potrzeby behawioralne i pozytywnie wpływa na zdrowie zębów oraz dziąseł.
- przesuwane puzzle — zabawka polegająca na prowokowaniu psa do zdobywania pokarmu w kreatywny sposób. Aby pupil mógł dostać się do smakowitego przysmaku, musi odsunąć za pomocą łapy lub pyska niektóre ruchome elementy.
- mata węchowa — zabawka w formie materiału z różnymi kieszeniami i schowkami, w których należy ukryć smakołyki dla psa. Mata uczy psa koncentracji i dostarcza mu potrzebnych bodźców, stymulując zmysł węchu.
- miska spowalniająca jedzenie — przedmiot tego rodzaju jest doskonałym pomysłem zarówno dla psów, które zbyt szybko zjadają zawartość miski, jak i dla tych, które potrzebują rozładować nadmiar energii w ciągu dnia. Wydobycie pokarmu z miski nie jest trudne, ale wymaga od czworonoga sporo zaangażowania i cierpliwości.
Zabawki dla psa do aktywności na zewnątrz
Psy największą satysfakcję odczuwają podczas zabawy na zewnątrz. Jeśli jest do tego okazja i odpowiednia przestrzeń, wówczas opiekun powinien zadbać o częstą aktywność czworonoga na świeżym powietrzu. Zabawki będą doskonałym urozmaiceniem w trakcie codziennych wyjść. Przykładem zabawki dla psa na spacerze jest m.in.:
- piłka — w zależności od modelu może posiadać różną twardość i wielkość. Niektóre piłki mogą służyć jako gryzak, inne natomiast do aportowania. Piłka może mieć także wypełnienie z grzechotką, która dodatkowo będzie zachęcać pupila do zabawy.
- frisbee — zabawka ma kształt wklęsłego talerza. Warto zdecydować się na dysk, który jest wykonany z gumowego i trwałego tworzywa. Doskonale sprawdzą się takie, które mają kolor żółty lub niebieski bowiem te kolory psi mózg najłatwiej rozpoznaje.
- bumerang — najczęściej zbudowany ze sztucznego tworzywa, jednak zdarzają się także modele wykonane ze skóry. Sprawdzi się zwłaszcza dla psów, które lubią zabawy w wodzie lub na śniegu.
- lotka do aportowania — należy wyrzucić ją w powietrze za pomocą procy. Dzięki charakterystycznym skrzydełkom, może zostać wyrzucona na większe odległości. Rzut lotką wzbudza duże zainteresowanie czworonogów, które chętnie aportują unoszący się w górze przedmiot.
- ringo — zabawka dla psów w każdym wieku. Posiada kształt pierścienia i jest dostępna w różnych rozmiarach. Pies może aportować ringo w trakcie spaceru, ale także bawić się nim w domu, gryząc i żując.
Zabawki dla psów do gryzienia
Zabawki do lizania lub gryzienia sprawdzą się dla psa w trakcie odpoczynku. Pozwolą mu zrelaksować się i wyciszyć. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji stresowych lub powodujących nadmierne pobudzenie, np. podczas wizyty gości. W tej roli świetnie sprawdzą się:
- gumowe gryzaki — bezpieczne zabawki do żucia, które świetnie sprawdzają się zarówno dla szczeniąt, jak i starszych psów, a nawet seniorów. Gryzaki gumowe pozwalają w szybki i łatwy sposób zaspokoić naturalną dla psa potrzebę żucia i gryzienia.
- gryzaki naturalne — zabawki do gryzienia i żucia w formie suszonego mięsa lub przekąsek ze składnikami pochodzenia zwierzęcego. Gryzaki zmniejszają ryzyko odkładania się kamienia nazębnego na powierzchni zębów czworonoga.
- szarpaki — zabawki w formie sznura do przeciągania. Pies może bawić się nim sam, z innym psem lub z opiekunem. Szarpanie i przeciąganie jest doskonałym zajęciem dla znudzonych psów. Tego typu zabawki można wykorzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz.
- piszczałka — gumowa zabawka, która pod wpływem gryzienia lub przygniecenia przez psa wydaje charakterystyczne dźwięki. Pozwala ona czworonogowi zaspokoić potrzebę żucia i gryzienia, a piszczenie dodatkowo zachęca go do dłuższej i zaangażowanej zabawy. Piszczałka sprawdzi się u czworonogów w każdym wieku.