fbpx

Jak wybrać najlepszą zabawkę dla kota?

Zabawa z kotem to jeden z podstawowych aspektów opieki nad pupilem. Ten element codzienności zwierzęcia, nie jest jedynie przyjemną rozrywką lub zacieśnieniem więzi z opiekunem. Dostarczanie kotu odpowiednich bodźców za pomocą zabawek, służy pobudzaniu instynktów, prawidłowemu rozwojowi funkcji motorycznych, a także stabilizacji psychicznej zarówno u młodego, jak i dorosłego kota. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne akcesoria do zabawy, które z pewnością zainteresują nawet najbardziej rozleniwionego pupila. Jak wybrać najlepszą zabawkę dla kota i na co warto zwracać uwagę przy wyborze? 

Dlaczego zabawki dla kota są istotne?

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia kota niemalże na każdym etapie rozwoju. Już jako małe kocięta wykazują one skłonności do zabaw, mimo, że nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych funkcji poznawczych. Zabawa kształtuje w nich umiejętności społeczne, uczy odpowiedniego zachowania oraz pozwala na zaspokojenie instynktu łowieckiego. Dzięki odpowiednio dobranym zabawkom zwierzak rozwija naturalne predyspozycje oraz posiada możliwość rozładowania drzemiących w nim pokładów energii. To sprawia, że pupil nie ma potrzeby szukania sobie zajęcia czy realizowania instynktów łowieckich w niewłaściwy sposób. Natomiast koty, które nie posiadają takich możliwości, mogą przejawiać negatywne zachowania, jak np. atakowanie domowników lub gości, agresywna postawa podczas zabaw itp. Ponadto odpowiednio dobrane zabawki dla kota:

  • utrzymują balans psychiczny zwierzęcia,
  • stymulują rozwój intelektualny,
  • ćwiczą cierpliwość i refleks,
  • pobudzają do aktywności fizycznej,
  • niwelują ryzyko powstawania problemów behawioralnych,
  • pomagają budować relacje z opiekunem,
  • zmniejszają uczucie lęku i stresu.

Jak stymulować cykl łowiecki kota za pomocą zabawek?

Do najczęściej polecanych zabawek dla kota należą te, które pomagają stymulować jego naturalny cykl łowiecki. Wówczas pupil daje upust nagromadzonym pokładom energii oraz rozbudza swoje naturalne instynkty. Cykl łowiecki kota składa się z kilku poszczególnych faz:

  • polowanie — obserwacja, zakradanie się jak najbliżej ofiary, pościg;
  • złapanie ofiary — schwytanie zdobyczy nie musi nastąpić od razu, wówczas kot będzie zmuszony, aby zaczaić się na nią ponownie. Jednak kulminacją zabawy powinien być sukces łowiecki kota;
  • zabawa zdobyczą — zabawa upolowaną ofiarą, pozwala kotu wyzbyć się pokładów nagromadzonej energii oraz rozładować emocje towarzyszące mu w trakcie polowania;
  • zjedzenie ofiary — na tym etapie w środowisku naturalnym najczęściej dochodzi do konsumpcji upolowanej ofiary;
  • higiena — po konsumpcji zdobyczy zwykle kot czyści futro;
  • odpoczynek —  sen.
Zobacz:  Czym zajmuje się groomer?

Do stymulacji cyklu łowieckiego kota najlepiej używać zabawek, które będą się przemieszczać. Mogą to być różnego rodzaju akcesoria interaktywne, ale także prosta zabawka przyczepiona do sznurka. Na początku pupil będzie obserwować swoją ofiarę z ukrycia. We właściwym momencie zdecyduje się ją zaatakować. Po upolowaniu zabawki zapewne zechce się nią chwilę pobawić. Z uwagi na fakt, iż zabawki nie są jadalne, wówczas po zabawie należy podać kotu jakiś przysmak bądź porcję jedzenia w formie gratyfikacji. Po spożyciu, pupil uda się na dokładną pielęgnację futra, a następnie na zasłużoną drzemkę.

najlepsze zabawki dla kota

Czy laser jest odpowiednią zabawką dla kota?

Zabawa laserem bardzo często uznawana jest za jedną z najatrakcyjniejszych form rozrywki – zarówno dla kota, jak i opiekuna. Jednak wielu behawiorystów odradza tego typu zabawę ze względu na fakt, że koty potrzebują zaspokajać instynkt łowiecki, którego istotną częścią jest fizyczne schwytanie ofiary. Niemożność upolowania zdobyczy oraz maksymalne skrócenie sekwencji łowieckich w przypadku zabawy laserem, powoduje wytwarzanie u kota hormonu stresu, nagłe pobudzenie i frustrację. To z kolei może przyczyniać się do powstawania poważnych zaburzeń behawioralnych.

Zabawki dla kota – czego należy unikać przy wyborze?

Decydując się na zakup zabawki dla kota należy pamiętać, że jest on zwierzęciem wysoko wrażliwym, które posiada bardzo wyostrzone zmysły. Słuch kota jest niezwykle wyczulony na dźwięki z otoczenia, dlatego koty często mogą reagować lękiem, czy frustracją na wiele odgłosów, które dla człowieka są całkowicie neutralne. Z tego powodu warto powstrzymać się od zakupu hałaśliwych zabawek lub takich, które posiadają głośne melodyjki lub piszczałki. 

Warto również pamiętać, że dla kota najlepszą zabawą będzie pościg za przedmiotem, który wizualnie przypomina jego potencjalną ofiarę, np. mysz. To oznacza, że zabawki o intensywnych i krzykliwych kolorach lub niemożliwych do zidentyfikowania przez zwierzę kształtach, nie sprawdzą się najlepiej. Ponadto nie należy brać pod uwagę również zabawek, które są wykonane z nietrwałych materiałów i posiadają w składzie duże ilości plastiku, syntetycznych lub toksycznych składników.

Czym się kierować przy wyborze zabawki dla kota?

Zabawki dla kota powinny przede wszystkim odpowiadać indywidualnym potrzebom i preferencjom pupila. Warto dodać, że różnego rodzaju „umilacze” powinny być dostosowane także do wieku kota.  Bowiem młode kocięta, których rozwój musi być regularnie stymulowany, wykazują inne potrzeby niż koci seniorzy. 

Zobacz:  Jak nauczyć psa aportować: Skuteczne metody

Ponadto sama konstrukcja zabawek powinna być bezpieczna dla kota. Oznacza to, że przedmioty nie powinny posiadać ostrych elementów lub dodatków, które mogłyby zostać z łatwością odgryzione lub połknięte. Dodatkowo przy wyborze zabawek dla kota warto kierować się chęcią zaspokojenia naturalnych potrzeb zwierzęcia, takich jak łapanie, gonienie, czy tarmoszenie. Zaleca się co pewien czas zmieniać zabawkę, aby zakup nie znudził się kotu zbyt szybko, a przedmiot nie stracił na atrakcyjności.

Wędka — najpopularniejsza zabawka dla kota

Wędka dla kota to jedna z najpopularniejszych zabawek, która umożliwia zwierzęciu zaspokojenie instynktu łowcy. Jest ona tanim i jednym z najczęściej polecanych przez behawiorystów elementem kociej wyprawki. Zabawka zwykle składa się z plastikowego lub drewnianego kijka oraz sznurka. Na jego końcu umieszczone są piórka, tasiemki lub przedmioty w różnych kształtach. 

Wędka jest doskonałym sposobem stymulacji instynktu łowczego. Jest to zatem nie tylko świetna forma rozrywki, ale również zapewnienie kotu stabilizacji psychicznej oraz sprawności ruchowej i intelektualnej. Równie istotny jest fakt, że tego typu zabawki dla kota wymagają uczestnictwa opiekuna w trakcie zabaw, co pozytywnie wpływa na umacnianie więzi z właścicielem. Ponadto w trakcie wspólnych zabaw z użyciem wędki, kot nie dotyka pazurkami rąk opiekuna. To sprawia, że w grach ze zwierzęciem mogą uczestniczyć także dzieci.

Szeleszczący tunel dla kota

Tunel to propozycja dla aktywnych kotów w każdym wieku, która umożliwia rozwijanie umiejętności łowczych. Koty uwielbiają skradać się i wchodzić do plastikowych reklamówek w poszukiwaniu swojej zdobyczy. Dlatego tym bardziej wszystkie pupile, które przejawiają tego typu skłonności, pokochają szeleszczące tunele, które wykonane są z atrakcyjnego dla kotów materiału. Tunele są nie tylko doskonałą zabawką, ale mogą również pełnić rolę kryjówki. Duża ilość dostępnych na rynku modeli sprawia, że długość i szerokość tuneli, można swobodnie dostosować do wielkości kota oraz przestrzeni dostępnej w domu lub mieszkaniu.

Piłka dla kota

Dla wielu początkujących kocich opiekunów, zakup piłki w formie zabawki może wydawać się zupełnie obcą koncepcją. Natomiast odpowiednio lekka i kształtna piłeczka, pozwala dostarczyć kotu zabawy nawet na kilka godzin. Najczęściej pupil sam popycha przedmiot, turlając go po podłodze, po czym udaje się za nim w pogoń. Jednak równie dobrą formą rozrywki jest zabawa z opiekunem, który może rzucać kotu piłkę, ćwicząc z nim refleks i koordynację. 

Piłka dla kota może posiadać różne wielkości oraz kształty. Zwykle są to miękkie kolorowe kulki, piłki kolczaste,  gumowe lub materiałowe kule z dodatkowymi akcesoriami, np. grzechotką, piórkiem, czy dzwoneczkiem. Równie ciekawą alternatywą popularnej piłki dla kota jest plastikowa kula wypełniona przysmakami. Podczas toczenia zabawki, na ziemię wypadają smakołyki, które mogą stanowić dla pupila formę gratyfikacji.

Zobacz:  Kiedy szczeniak przestanie gryźć

Masażer dla kota 

Koci masażer powstał z myślą o pupilach, które często pozostają same w domu. To urządzenie pozwala dostarczyć kotu wystarczającej ilości uwagi i pieszczot, podczas nieobecności jego opiekuna. Masażer ze względu na swój anatomiczny kształt oraz powierzchnię pokrytą gumową szczotką, służy jako substytut głaszczącej ręki. Ponadto górna część masażera wyposażona jest w stymulator dziąseł, który pomaga także w czyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej. Tego rodzaju interaktywna zabawka dla kota to doskonały pomysł dla pupila, który jest wiecznie spragniony pieszczot i nieustannego głaskania.

Tor z piłeczkami dla kota 

Tor piłeczkowy to świetna zabawka dla kotów, które potrzebują dodatkowej stymulacji w trakcie zabawy. Tego typu forma rozrywki niezwykle korzystnie wpływa na zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku pupila. Dodatkowo rozwija ona koordynację oraz zdolności intelektualne zwierzęcia. Tor z piłeczkami skonstruowany jest w taki sposób, aby kot mógł reagować na przemieszczające się na nim piłeczki. To zachęca zwierzę do dalszej zabawy i znacznie ją uatrakcyjnia. 

Chcąc nieco urozmaicić grę na torze piłeczkowym, świetnym rozwiązaniem będzie dołączenie do zestawu kilku świecących piłek, które będą wytwarzać dodatkowe bodźce stymulujące. Tor dostępny jest wielu wariantach umożliwiających samodzielne składanie, tworząc zupełnie nowe kształty i konstrukcje.

jaka zabawka dla kota

Mata węchowa dla kota 

Maty węchowe to niezwykle cenione narzędzie, które od lat cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli psów. Jednak warto pamiętać, że równie dobrze sprawdza się ona w przypadku kotów. Pozwala ona pupilom węszyć w poszukiwaniu smakowitej nagrody. Mata węchowa może posiadać dowolną strukturę, jednak najczęściej wykonana jest z miękkiego materiału, pociętego na wiele mniejszych elementów. Postrzępione fragmenty tkaniny pozwalają ukryć w nich ulubione przysmaki pupila lub kocimiętkę. Ta zabawka dla kota przyczynia się zarówno do jego rozwoju intelektualnego, jak i fizycznego. Kot zmuszony jest do intensywnego wykorzystywania zmysłu węchu, aby odnaleźć przysmak. Dodatkowo mata wykazuje także działanie terapeutyczne, np. niwelujące lęk.

Total
0
Shares
<
Najpopularniejsze imiona dla psa 2022

Najpopularniejsze imiona dla psa 2022

Na skróty Podstawowe kryteria przy wyborze imienia dla psaJak wybrać imię?

>
Jak wybrać najlepszą zabawkę dla psa?

Jak wybrać najlepszą zabawkę dla psa?

Na skróty Zabawki dla psów — dlaczego warto je kupić?

Przeczytaj także