fbpx
kot maine coon

Maine coon – wady i zalety do rozważenia przed zakupem

Maine coon należy do największych ras kotów domowych. Kocury mogą osiągać metr długości i ważyć ponad 10 kg. Jednocześnie są to koty niezwykle przyjazne. Jeśli zastanawiasz się nad kotem rasy Maine coon, poznaj jego zalety, a także potencjalne problemy, które musisz wziąć pod uwagę przed zakupem kota.

Maine coony, podobnie jak koty innych ras, mają pewne charakterystyczne cechy – nie tylko związane z ich wyglądem, ale także z osobowością, umiejętnościami czy potencjalnymi problemami medycznymi. Pamiętaj jednocześnie, że każdy kot jest inny, ma indywidualny charakter i może odbiegać zachowaniem od „typowego” przedstawiciela rasy. Charaktery poszczególnych kociąt najlepiej zna hodowca.

Zalety kotów Maine coon

Maine coon to wielki i piękny kot!

Zacznijmy od stwierdzenia pewnej oczywistości, ponieważ jednym z najczęstszych impulsów, jakie pojawiają się, gdy zaczynamy myśleć właśnie o Maine coonach jest to, że są tak piękne i niezwykłe. Koty te mają iście królewski, nieco lwi wygląd, który nadaje im kwadratowa szczęka, kryza wokół szyi oraz masywne łapy.

A najlepsze jest to, że ten lew w miniaturze jest łagodny i przyjazny. Jeśli pragniesz przytulić lwa – Maine coon da ci właśnie takie wrażenie.

Maine coony są bardzo czułe

Maine Coony to towarzyskie, czułe zwierzęta, które kochają ludzi. Uwielbiają być w centrum uwagi domowników i uczestniczyć we wszystkim, co robią – od wieszania prania i rozpakowywania zakupów, przez wspólne zabawy, po sjestę.

Maine coon szuka towarzystwa człowieka i jest szczęśliwy obok swoich ludzi. Przywiązuje się bardzo do domowników. Wiele z nich wybiera też jedną osobę, z którą tworzy szczególną więź.

To kot, z którym nie będziesz się nudzić!

Maine Coony są bardzo dociekliwe i szybko się uczą. Mają też duże pokłady energii, lubią się bawić i odkrywać świat wokół nich. Z Maine coonem nie będziesz się nudzić! Chętnie pobawi się z tobą w chowanego bądź zagra w kociego ping-ponga. Lubi zarówno zabawy łowieckie, jak i te wymagające nieco główkowania czy współpracy z opiekunem. A jeśli akurat się nudzi, znajdzie sobie coś do zabawy i potrafi być przy tym bardzo kreatywny!

Zobacz:  Przewodnik spacerowy dla każdego opiekuna i petsittera

Są bardzo inteligentne

Maine Coony są niezwykle inteligentne. Nie tylko chętnie uczestniczą w treningach (np. z klikerem) czy uczą się sztuczek – uczą się także, obserwując ciebie i innych domowników. Nie zdziw się więc, że pewnego dnia Maine coon otworzy szafkę z karmą czy uchyli sobie drzwi. A może nawet zacznie jeść łapkami? Takie relacje opiekunów też się zdarzały.

Reklama

Maine Coony mają również bardzo wysoką inteligencję emocjonalną. Wynika to z głębokiej więzi, jaką budują ze swoimi opiekunami. Dzięki temu potrafią dobrze odczytywać ludzkie emocje i wychwytywać zmiany w nastroju lub zachowaniu opiekuna.

Maine Coony są spokojne i otwarte

Maine Coony są na ogół opanowane, a ich łagodna natura pozwala im przyjmować wiele rzeczy ze spokojem. W rezultacie są dość elastyczne – pod warunkiem, że obdarzasz je wystarczającą ilością uwagi i troski.

Ta cecha sprawia, że z Maine coonami na ogół dobrze się podróżuje. Bardzo istotne jest oczywiście przyzwyczajanie kota do różnych nowych miejsc oraz szelek i transportera od małego.

Dogadują się z innymi zwierzętami domowymi

Kolejną wspaniałą cechą Maine coonów jest to, że pomimo swoich rozmiarów, są one w rzeczywistości łagodną i ugodową rasą, która nie jest zbyt terytorialna. Otwartość i towarzyskość Maine coona pozwoli mu zjednać sobie inne koty czy psy.

Lubią dzieci

Maine coony to zwierzęta rodzinne. Są wspaniałymi kompanami dzieci, z którymi chętnie się bawią czy wypoczywają. Nie wykazują w stosunku do nich agresji ani obawy – oczywiście należy pamiętać, aby nauczyć dziecko właściwego obchodzenia się z kotem.

Wady kotów Maine coon

A teraz spójrzmy na pewne aspekty posiadania Maine coona, które mogą być problematyczne z punktu widzenia potencjalnego opiekuna.  

Maine coon potrzebuje rozmiarów XL

Kiedy kupisz kota rasy Maine coon, będziesz potrzebować większego legowiska, większego transportera, większych (i solidniejszych) drapaków, a także większej kuwety.

Zobacz:  Świąteczne prezenty dla psa i kota – propozycje

Reklama

Kocięta Maine coon szybko wyrastają ze swoich „dziecięcych” rzeczy – być może lepszym pomysłem jest zakupienie z wystarczająco dużych akcesoriów, przynajmniej w miarę możliwości.

Maine coony mają również w sobie dużo energii, ale nie oznacza to, że koniecznie potrzebujesz dla swojego kota większej przestrzeni – jeśli tylko ta przestrzeń będzie urozmaicona i atrakcyjna z kociego punktu widzenia.

Ma duży apetyt!

Apetyt Maine coona odpowiada jego rozmiarom. Koty te jedzą dużo – nie z łakomstwa, po prostu potrzebują więcej pokarmu niż inne koty, które są nawet dwukrotnie mniejsze od nich.

Dodatkowa uwaga: Maine coony miewają wrażliwe żołądki, więc przy każdej zmianie karmy warto być szczególnie ostrożnym i wprowadzać nowy posiłek powoli.

Wymaga regularnego szczotkowania

Maine coon to kot półdługowłosy o gęstym podszerstku oraz zjawiskowym ogonie. Ich okrywa włosowa będzie potrzebowała twojej uwagi, aby nie stała się matowa i nie filcowała się. Czesząc kota regularnie, zapobiegniesz tworzeniu się kołtunów, a także połykaniu przez pupila nadmiaru włosów.

Dobra wiadomość jest taka, że Maine coony nie są znane z tego, że linieją na potęgę. Jeśli włączysz szczotkowanie zwierzęcia do codziennej rutyny, 5 minut czesania każdego dnia wystarczy, aby utrzymać jego szatę w świetnym stanie.

Maine coony potrafią wymusić to, czego chcą

A zazwyczaj jest to twoja uwaga. Koty te uwielbiają towarzystwo, co jest ich zaletą. Wiele z nich chodzi za opiekunem krok w krok. Mają potrzebę bliskości – jeśli nawet nie bezpośredniej, to chociaż przebywania w tym samym pomieszczeniu.

Czy to wada? To oczywiście wspaniała cecha, ale tylko jeśli nie popadniemy w skrajność. Nie chcemy uzależniać zwierzęcia od siebie tak, że nie będziemy mogli wyjść z domu, ponieważ będzie cierpiało. Lęk separacyjny to problem behawioralny, z którym niełatwo walczyć, gdy już się rozwinie.

Zobacz:  Czy hotel dla kotów to dobry pomysł?

Reklama

Przyzwyczajaj swojego kociaka, że czasem zostaje w domu sam – w ten sposób prawidłowo ukształtujesz jego zachowania. Konsekwencja może być potrzebna też w przypadku innych kwestii, na które Maine coon się uprze. Nie pozwól wejść sobie na głowę. Naucz go pewnych zasad, m.in. związanych z rozkładem dnia (pory karmienia, snu, zabawy).

Potencjalne problemy zdrowotne

Niektóre Maine coony mogą mieć dziedziczną skłonność do kilku chorób. Nie oznacza to, że akurat twój kot zachoruje. Masz natomiast świadomość, co jest potencjalnym słabym punktem rasy, aby zauważyć pierwsze sygnały ostrzegawcze, a także wiedzieć, o co pytać hodowcę, od którego kupujesz kociaka.

Do chorób, na które Maine coony mogą zapadać statystycznie częściej niż inne koty, należy kardiomiopatia przerostowa, czyli pogrubienie ściany mięśnia sercowego prowadzące do problemów z rozkurczem. Choroba może skutkować zastojem krwi w krążeniu płucnym i obrzękiem płuc. Objawy kardiomiopatii to szybkie męczenie się, zianie, zwiększona częstotliwość oddechów, ospałość, duszności.

Kolejną chorobą, do której Maine coony mogą mieć skłonność dziedziczną, jest wielotorbielowatość nerek. U chorego kota w nerkach tworzą się cysty, które z czasem upośledzają funkcje tych narządów. Jakiekolwiek objawy są zauważalne dopiero po latach, stąd najlepszym sposobem na upewnienie się, czy kocię nie jest obarczone tą chorobą, są testy genetyczne. Zapytaj o nie hodowcę.

Młode Maine coony mogą być ponadto narażone na młodzieńcze zapalenie dziąseł, które leczy się intensywnymi zabiegami higieny jamy ustnej, oraz na dysplazję stawów biodrowych w okresie intensywnego wzrostu. Pamiętaj, aby przy zakupie kociaka dowiedzieć się wszystkiego o stanie zdrowia i badaniach jego oraz jego rodziców.

Total
0
Shares
<
Ciąża urojona u psa – czy jest groźna?
ciąża urojona u psa

Ciąża urojona u psa – czy jest groźna?

Na skróty Przyczyny ciąży urojonej u psówObjawy rozpoznania ciąży urojonejSkutki

Przeczytaj także