fbpx

Jak usunąć  kleszcza u psa?

Kleszcz w skórze psa to wyzwanie, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy właściciel czworonoga. Ten pasożyt, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, może przysporzyć swojemu żywicielowi sporych problemów. Szacuje się, że nawet 1/3 żyjących osobników, może być potencjalnym nosicielem niebezpiecznych szczepów chorób. Z tego powodu warto dowiedzieć się, w jaki sposób walczyć z tym niebezpiecznym intruzem i  uchronić czworonoga przed niebezpiecznymi konsekwencjami jego działania. Jak wyciągnąć kleszcza u psa w poprawny sposób?  

Kleszcz u psa – czy sam odpadnie?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy należy przejmować się wyjmowaniem kleszczy ze skóry psa, skoro po jakimś czasie same odpadają. Otóż zależy to od stadium rozwoju, w jakim znajduje się pajęczak. Larwa odpada od skóry zazwyczaj po ok. trzech dniach. Natomiast kleszcz będący w fazie nimfalnym utrzymuje się ok. 5 dni, a dorosła samica potrafi zagnieździć się w ciele żywiciela nawet do dwóch tygodni. Wówczas niezwykle istotne jest, jak najszybsze usunięcie intruza, gdyż to właśnie czas decyduje o prawdopodobieństwie zarażenia pupila przenoszonymi przez kleszcza chorobami bakteryjnymi.

Większość zakażeń ma miejsce w czasie pierwszych 72 godzin żerowania pasożyta na swoim żywicielu. Szybka reakcja może więc uchronić czworonoga przed rozwojem niebezpiecznych bakterii. Z tego względu, niezwykle istotna jest wiedza o tym, jak usunąć kleszcza u psa. Szybkie i skuteczne działanie jest bowiem niezbędne w trosce o zdrowie, a nawet życie czworonoga.

Natomiast niedopatrzenie w kwestii usuwania kleszczy u psa, może w konsekwencji doprowadzić do rozwoju wcześniej wspomnianej boreliozy. Popularną chorobą towarzyszącą tego rodzaju infekcji jest także babeszjoza, bartonelloza oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Zobacz:  Niepokojące zachowanie pupila: Dlaczego pies zachowuje się jakby się czegoś bał?

Jak usunąć kleszcza u psa – bezpieczna technika pozbywania się pasożytów

Istnieje wiele skutecznych sposobów, umożliwiających wyjęcie kleszcza u psa. Najbezpieczniejszą i najbardziej polecaną techniką, jest wykorzystanie przeznaczonych do tego celu specjalistycznych narzędzi.  Są one dostępne w większości aptek i gabinetów weterynaryjnych. Do najpopularniejszych przyrządów należy m.in. lasso lub twister do usuwania kleszczy u psa. Każdy z tych produktów kosztuje od kilku do kilkunastu złotych i posiada dołączoną do opakowania instrukcję obsługi. Warto zaopatrzyć się w tego typu produktu dużo wcześniej, aby nie dać się zaskoczyć niechcianemu pasożytowi.

Zdarzają się także przypadki, w których dostęp do pobliskiej apteki bywa ograniczony, lub całkowicie niemożliwy. Wówczas warto dowiedzieć się, w jaki sposób poradzić sobie z usunięciem kleszcza u psa, nie mając przy sobie specjalistycznych przyrządów. Najpopularniejszą z możliwości jest przeprowadzenie zabiegu za pomocą pęsety. Należy jednak zachować przy tym szczególną ostrożność. Zbyt mocne ściśnięcie kleszcza, zwiększa bowiem prawdopodobieństwo wpuszczenia przez niego większej ilości drobnoustrojów do krwioobiegu psa. To z kolei stwarza ryzyko zakażenia naszego pupila chorobami, których kleszcz jest potencjalnym nosicielem. 

Aby wydobyć kleszcza zatopionego w skórze zwierzęcia, należy złapać go pęsetą tuż u nasady. Następnie wystarczy pociągnąć go jednym, zdecydowanym ruchem, lub wykręcić w dowolnym kierunku i stanowczo oderwać od skóry. W trakcie wyciągania kleszcza u psa można wspomóc się naturalnymi substancjami – np. tłuszczem lub alkoholem.

Po zakończonym zabiegu, niezwykle istotne jest, aby zdezynfekować miejsce po ugryzieniu, a pasożyta spalić, lub spuścić w toalecie. Pod żadnym pozorem nie należy go rozgniatać, aby nie rozprzestrzeniać obecnych w nim bakterii.

Jak usunąć resztki kleszcza u psa?

Czasami zdarza się, że pomimo dołożonych starań, nie uda się w całości usunąć kleszcza ze skóry zwierzęcia. W takim wypadku istnieją dwa rozwiązania: 

  1. Umożliwienie organizmowi pupila, aby samodzielnie pozbył się ciała obcego – w takim przypadku należy obserwować newralgiczne miejsce przez następnych kilka dni. Zazwyczaj skóra wokół niego zaczyna być lekko zaczerwieniona. Może pojawić się także niewielki obrzęk i ewentualna ciepłota. Po kilku dniach objawy te powinny ustąpić, co będzie jednoznacznie wskazywać, że system immunologiczny psa, uporał się z usunięciem pozostałości po pasożycie.
  1. Wizyta u weterynarza – wówczas specjalista upewni się, czy w ciele zwierzęcia pozostały jakieś toksyczne szczątki i w razie potrzeby – usunie je za pomocą profesjonalnych przyrządów. Nie zaleca się natomiast pozbywania się pozostałości po kleszczu samodzielnie, gdyż może to doprowadzić do niebezpiecznych powikłań w ciele zwierzęcia.
Zobacz:  Obowiązkowe szczepienia psa – wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Kalendarz szczepień psa

Profilaktyka – skuteczna broń w walce z kleszczami

Pomimo znajomości różnorodnych technik i sposobów na to, jak wyciągać kleszcze u psa, najlepiej sprawdza się przeciwdziałanie ich obecności. Konsekwencją długotrwałego przebywania pasożyta w ciele czworonoga, mogą być bowiem poważne komplikacje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć zwierzęcia.

Z tego powodu, warto zatroszczyć się o odpowiednią ochronę dla pupila, jeszcze zanim niechciany lokator będzie miał okazję zadomowić się w jego sierści. Do podstawowych działań profilaktycznych zaliczyć można m.in.:

  • zakup obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, 
  • aplikowanie popularnej maści typu spot-on,
  • stosowanie sprayu owadobójczego, 
  • regularne monitorowanie powierzchni skóry czworonoga, po powrocie ze spaceru.
Total
0
Shares
<
Nauka zostawiania psa samego w domu – co trzeba wiedzieć?

Nauka zostawiania psa samego w domu – co trzeba wiedzieć?

Na skróty Jak przygotować się do zostawiania psa w domu?

>
Zabawy ze szczeniakiem

Zabawy ze szczeniakiem

Na skróty Dlaczego warto regularnie poświęcać czas na zabawy ze

Przeczytaj także