fbpx

Obroża na kleszcze dla psa

Każdy odpowiedzialny właściciel psa często staje przed dylematem, w jaki sposób ochronić swojego czworonożnego przyjaciela przed atakiem pcheł, kleszczy i innych pasożytów. Wybór jednego specyfiku, spośród wielu oferowanych na rynku preparatów, może okazać się problematyczny. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie są dostępne sposoby przeciwdziałania i które z nich okażą się najskuteczniejsze. Czy obroża na kleszcze dla psa jest lepszym rozwiązaniem niż tabletki lub krople? 

Obroża na kleszcze dla psa – dlaczego tak ważna jest skuteczna ochrona? 

Wbrew powszechnej opinii, kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt przez cały rok. Aktywność zależna jest przede wszystkim od panującej na zewnątrz temperatury. Z tego względu, nawet 5°C wystarczy, aby jeden z najliczniejszych przedstawicieli pajęczaków – kleszcz pospolity – rozpoczął swoje łowy. Wówczas każdy opiekun, powinien być przygotowany na ewentualne zagrożenie i znaleźć odpowiednie metody ochrony swojego zwierzaka.

Świetnym sposobem może okazać się zainwestowanie w obrożę na kleszcze dla psa. Tego rodzaju produkt pozwala odpowiednio zadbać o zdrowie, a nawet życie pupila. Kleszcze bowiem słyną z możliwości przenoszenia wielu chorób bakteryjnych, wirusowych oraz pierwotniakowych. Przykładem tego jest np. borelioza lub odkleszczowe zapalenie mózgu, które w wielu przypadkach może skutkować śmiercią zarażonego. Z tego powodu opaska dla psa na kleszcze może być jedną z najlepszych inwestycji, poczynionych w trosce o dobro swojego pupila.

Jak działa opaska na kleszcze dla psa?

Opaski na kleszcze dla psa dostępne są w wielu wariantach, skategoryzowanych najczęściej według sposobu ich działania. Do najpopularniejszych należą:

  • naturalne obroże na kleszcze dla psa – bazują na naturalnych, czystych olejkach eterycznych (np. cytryny, cedru bądź mięty chińskiej);
  • syntetyczne obroże dla psa na kleszcze – zawierają w sobie substancje chemiczne o właściwościach biobójczych. 
Zobacz:  Czy pies może jeść grejpfruta?

Działanie tych pierwszych ogranicza się zazwyczaj do odstraszania insektów, takich jak komary, kleszcze czy pchły. Natomiast opaska na kleszcze dla psa, zawierająca w sobie substancję biologicznie aktywną, jest w stanie uśmiercić pasożyty zewnętrzne oraz chronić przed kolejnymi atakami. Wiele opasek posiada także zdolności odkażające, łagodzące oraz pielęgnacyjne. Dzięki temu pozytywnie wpływają na kondycję skóry psiaka, a także wygląd i zapach sierści.

Należy jednak pamiętać, że aby obroża dla psa na kleszcze mogła skutecznie działać, niezbędne jest odczekanie od 24 do 48 godzin, od chwili założenia opaski. Wówczas substancje w niej zawarte zdążą rozprowadzić się po ciele czworonoga.  

Obroża na kleszcze dla szczeniaka – od kiedy można rozpocząć jej stosowanie?

Wybór właściwej obroży na kleszcze dla psa może być nie lada wyzwaniem. Mnogość dostępnych na rynku modeli, dla wielu opiekunów staje się wręcz przytłaczająca. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby zyskać pewność, że zakupiony produkt spełni swoje zadanie. 

Przy wyborze odpowiedniej opaski owadobójczej, niezwykle kluczową rolę odgrywa wiek czworonoga. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku zakupu obroży na kleszcze dla szczeniaka. Według zaleceń specjalistów, stosowanie tego rodzaju środków prewencyjnych powinno rozpocząć się dopiero od drugiego miesiąca życia psa. Wcześniej działanie substancji zawartych w opasce może działać podrażniająco i wywoływać alergię. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar obroży na kleszcze dla psa?

Odpowiedni wymiar obroży jest bardzo ważnym czynnikiem, warunkującym kupno efektywnej i bezpiecznej opaski dla psa na kleszcze. Zbyt mała wielkość jest w stanie podrażnić skórę pupila, natomiast zbyt duża – uniemożliwi dokładne rozprowadzenie substancji czynnych po ciele zwierzęcia. 

Z tego powodu kluczowym elementem jest dostosowanie opaski do konkretnej rasy i wielkości czworonoga. Opaski na kleszcze dla psa dzielą się zazwyczaj na te przeznaczone dla małych, średnich, bądź dużych. Na opakowaniu powinna znajdować się także informacja od producenta, która pozwala na dostosowanie natężenia substancji czynnych, do minimalnej bądź maksymalnej masy ciała zwierzęcia. Dzięki temu, z łatwością można dobrać produkt do potrzeb konkretnego pupila, dbając przy tym o jego komfort i bezpieczeństwo.

Zobacz:  Tresura owczarka niemieckiego: Kluczowe komendy na szkoleniu

Wybierając obrożę na kleszcze dla psa, warto również upewnić się, że zwierzę będzie czuło się w niej wystarczająco komfortowo. W innym wypadku pies może odruchowo podejmować próby pozbycia się niewygodnego elementu, co w znaczny sposób ograniczy jego działanie. 

Obroża na kleszcze dla psa – o czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz właściwego rozmiaru i właściwości obroży na kleszcze dla psa, warto również wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników, które znacząco wpływają na komfort eksploatacji przedmiotu oraz jego żywotność. Należą do nich m.in.:

  1. Wodoodporność – dzięki tej funkcji opaska na kleszcze dla psa może przez dłuższy czas zachować swoje bakteriobójcze właściwości, bez względu na warunki atmosferyczne, lub częstotliwość kąpieli czworonoga. 
  1. Brak zapachu – wielu właścicieli psów w sceptyczny sposób podchodzi do zakupu opaski na kleszcze dla psa, z uwagi na jej intensywny zapach. Z tego powodu warto rozważyć kupno modeli bezzapachowych, znacznie przyjemniejszych w codziennym użytkowaniu.
Total
0
Shares
<
Krople na kleszcze dla psa

Krople na kleszcze dla psa

Na skróty Krople na kleszcze dla psa – innowacyjne metody przeciwdziałania

>
Babeszjoza u psa — poznaj charakterystyczne objawy tej odkleszczowej choroby 

Babeszjoza u psa — poznaj charakterystyczne objawy tej odkleszczowej choroby 

Na skróty Czym jest babeszjoza?

Przeczytaj także