fbpx

Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry preparat na kleszcze dla psa?

Psy uwielbiają zielone tereny, po których mogą biegać, szaleć i poznawać nowe zapachy. Niezwykle atrakcyjne są dla nich wysokie krzaki, zielone trawy i zarośla, w których mogą schować swój pyszczek. Niestety oprócz wspaniałej zabawy takie miejsca niosą ze sobą ryzyko ugryzienia psa przez kleszcze, żerujące w wilgotnych i zacienionych rejonach lasów oraz różnego rodzaju tamtejszej roślinności. Kleszcze to pasożyty zewnętrzne należące do pajęczaków, które przenoszą groźne choroby wirusowe i bakteryjne oraz boreliozę. Są niebezpieczne dla ludzi i psów, dlatego po każdej leśnej wyprawie czy spacerze należy ze szczególną dokładnością obejrzeć swoje ciało oraz skórę czworonoga, aby wykluczyć obecność kleszcza. 

Jak chronić psa przed kleszczami?

Na szczęście na rynku właściciele mogą znaleźć mnóstwo ofert, dotyczących skutecznej ochrony ich czworonogów przed kleszczami. W zależności od preferencji mogą zdecydować się na najlepszy preparat, który zapewni efektywne działanie przeciwkleszczowe i pozwoli psom cieszyć się dobrą zabawą wśród krzewów, a ich właścicielom spać spokojnie. Środki na kleszcze mogą nie tylko minimalizować ryzyko ukąszenia, dzięki skutecznemu odstraszaniu pasożytów, ale także zabijać je, gdy już wbiją się w skórę pupila. Preparaty przeciwkleszczowe różnią się od siebie formą podania, substancją aktywną oraz czasem działania, dlatego wybór najbardziej skutecznego zależy od indywidualnych potrzeb psa oraz preferencji jego właściciela. Niektóre środki mogą okazać się nie do końca efektywne ze względu na brak wrażliwości na nie danego rodzaju kleszczy czy czas działania – nie należy zapominać, że niektóre z nich wymagają kilku godzin lub nawet dni, aby mogły zacząć pełnić swoją funkcję ochronną.

Zobacz:  Ile kosztuje pobyt w hotelu dla psów?

Preparaty na kleszcze dla psów

Spraye przeciwkleszczowe 

Owadobójcze preparaty w sprayu aplikuje się zewnętrznie, spryskując sierść zwierząt, aby skutecznie odstraszyć kleszcze oraz zapewnić działanie kleszczobójcze. W ich składzie znajdują się odpowiednio dobrane komponenty, często bazujące na naturalnych składnikach, na przykład wyciągach roślinnych.

Obroże

Obroże to jedne z najpopularniejszych akcesoriów dla psów, będących częścią strategii przeciwkleszczowej. Są one nasączane specjalnymi substancjami, których zadaniem jest odstraszanie oraz zabicie kleszcza. Ważne jest, aby pamiętać o regularnej wymianie obroży, ponieważ każda ma swoją datę ważności, po której przestaje spełniać swoją funkcję. Obrożę należy też odpowiednio dobrać do wagi psa oraz upewnić się, czy na pewno jest ona wodoodporna i czy regularne kąpiele czworonoga podczas spacerów nie zminimalizują jej działania. 

Krople przeciwkleszczowe

Krople stanowią skuteczne zabezpieczenie przed kleszczami, a ich zadaniem jest ochrona psa przed ukąszeniem oraz eliminacja ewentualnego pasożyta. Kropelki aplikuje się bezpośrednio na kark i grzbiet psa, gdzie są wchłaniane przez skórę. W takim miejscu zastosowania istnieje najmniejsze ryzyko ich zlizania przez czworonoga. Zwykle działają kilka tygodni – po upływie daty wskazanej przez producenta, należy powtórzyć ich aplikację.

Tabletki 

Tabletki na kleszcze powodują zmianę zapachu psa na mniej atrakcyjny dla kleszczy, dzięki czemu stanowią środek odstraszający pasożyty. Po ich podaniu substancje aktywne przenikają do krwi zwierzęcia i działają kleszczobójczo na obecne już w ciele psa pasożyty. Mogą jednak wywoływać niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego lub alergie, dlatego po ich przyjęciu należy uważnie obserwować stan zdrowia psa.

W skład takich tabletek przeciwkleszczowych często wchodzą naturalne składniki, na przykład czystek, który oprócz właściwości zabezpieczających przed kleszczami, działa także korzystnie na zdrowie psa. Ich działanie można zaobserwować po pewnym czasie regularnego przyjmowania. Takie tabletki przeciwkleszczowe zwykle stanowią uzupełnienie sprawdzonej strategii przeciwkleszczowej, a nie alternatywę do skutecznych, chemicznych rozwiązań, ponieważ efekty ich oddziaływania na kleszcze nie zostały potwierdzone naukowo. 

Zobacz:  Twój pies jest niejadkiem? Zobacz jak temu zaradzić

Co wziąć pod uwagę wybierając preparat na kleszcze dla psa?

Choć wybór preparatów przeciwkleszczowych dla psów jest bardzo szeroki, należy dobierać rodzaj ochrony psa bardzo uważnie, biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym wiek i wagę psa oraz jego skłonność do alergii. Zawsze trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ każdy środek ma swój czas działania, a także często wymaga odpowiedniego traktowania, na przykład aplikując krople przeciwkleszczowe, nie należy kąpać psa na 2 dni przed i po zastosowaniu, aby mogły one zachować swoją skuteczność. Warto zwrócić również uwagę na stan swojego psa, ponieważ nie wszystkie preparaty mogą być bezpieczne dla suczek w ciąży i karmiących oraz dla szczeniaków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z weterynarzem, który z pewnością pomoże dobrać odpowiednią formę zabezpieczenia przed pasożytami, biorąc pod uwagę m.in. wiek psa, jego przedział wagowy oraz stan zdrowia i skłonność do alergii.

Total
0
Shares
<
Choroby odkleszczowe u psów — objawy, leczenie i sposoby zapobiegania.

Choroby odkleszczowe u psów — objawy, leczenie i sposoby zapobiegania.

Na skróty Najczęstsze choroby odkleszczowe u psówChoroby odkleszczowe u psa —

>
Zabawy z psem

Zabawy z psem

Na skróty Zabawy z psem w domu – na co należy zwracać uwagę?

Przeczytaj także