Na skróty
- Krople na kleszcze dla psa – innowacyjne metody przeciwdziałania pasożytom
- Krople na kleszcze dla psa – jak stosować preparat?
- W jaki sposób działają krople na kleszcze dla psa?
- Krople na kleszcze dla psa – o czym warto pamiętać przy zakupie?
- Obroża na kleszcze dla psa – alternatywne sposoby walki z pasożytami
Wbrew powszechnie panującej opinii, aktywność kleszczy, nie jest uzależniona od konkretnej pory roku. Wystarczy zaledwie 5°C, aby samica kleszcza pospolitego mogła rozpocząć poszukiwania potencjalnego żywiciela. To oznacza, że właściciele psów potrzebują zachować szczególną ostrożność przez cały rok i regularnie monitorować stan sierści swoich pupili, w poszukiwaniu niechcianych gości. W tego rodzaju działaniach profilaktycznych, świetnie sprawdzą się przeznaczone w tym celu specyfiki, takie jak krople na kleszcze dla psa.
Krople na kleszcze dla psa – innowacyjne metody przeciwdziałania pasożytom
Spośród 70 gatunków kleszczy, które występują na terenie całej Europy, aż 19 z nich można spotkać w Polsce. Jako pajęczaki należące do podgromady roztoczy, znane są z przenoszenia wielu groźnych chorób, m.in. boreliozy, anaplazmozy, tularemii, gorączki Q czy krwotocznej. Warto pamiętać, że kleszcze zagrażają nie tylko zdrowiu, ale również życiu czworonogów, niezależnie od stanu ich zdrowia czy rasy.
Nawet najbardziej wprawne oko może przegapić obecność kleszcza wbitego w skórę zwierzaka. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju środki, które wspierają właścicieli czworonogów w tej nierównej walce. Do najchętniej kupowanych należy obroża na kleszcze dla psa, czy też cieszące się największą popularnością krople na kleszcze dla psa typu spot-on.
Krople na kleszcze dla psa – jak stosować preparat?
Krople na kleszcze dla psa są łatwe w użyciu i nieinwazyjne. Z tego powodu są jedną z najczęściej wybieranych metod ochrony czworonoga. Przy zakupie produktu należy sprawdzić jego skład i wziąć pod uwagę ewentualne dolegliwości pupila. Może się bowiem okazać, że jakiś składnik działa podrażniająco i wywoła niepożądany efekt w formie pieczenia skóry lub świądu. Jednak w większości przypadków, dobrej jakości krople na kleszcze dla psa, są bezpieczne w użyciu i potrafią chronić zwierzę nawet przez 4 tygodnie.
Zastanawiając się, jak stosować krople na kleszcze dla psa, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Przede wszystkim istotne jest, aby zastosować preparat na części ciała zwierzęcia, której nie będzie on w stanie dotknąć pyskiem lub wylizać. Z tego powodu zaleca się aplikowanie go na grzbiecie – od karku, aż po sam ogon. Najłatwiej jest zrobić to punktowo, pamiętając o podaniu kropli za pomocą pipety wprost na skórę zwierzaka.
Krople na kleszcze dla psa stają się aktywne po ok. 24 godzinach od ich kontaktu ze skórą zwierzęcia. Po zaaplikowaniu płynu, nie zaleca się kąpania czworonoga przez dwa dni, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na działanie substancji aktywnych i osłabić działanie kropli.
W jaki sposób działają krople na kleszcze dla psa?
Skuteczność działania najpopularniejszych dostępnych kropli przeciw kleszczom, wynika z zastosowania w nich substancji czynnej zwanej fipronilem. Jako organiczny związek chemiczny, fipronil używany jest na rynku od 1993 r. Sprawdza się nie tylko w dziedzinie weterynarii, ale również w takich obszarach jak hodowla zwierząt domowych, bydła czy ryb. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem owadów, roztoczy roślinożernych i innych szkodników.
Pomimo swojej toksyczności, fipronil jako składowa kropli na kleszcze dla psa, jest bezpieczny dla pupila – pod warunkiem że specyfik stosowany jest zgodnie z zaleceniami producenta. Nie przenika on bowiem do krwiobiegu zwierzęcia, lecz zatrzymuje się tuż pod jego skórą. Następnie z gruczołów łojowych i mieszków włosowych, stopniowo uwalniany jest na zewnątrz. Warto dodać, że krople na kleszcze dla psa, są produktem bezpiecznym także dla ludzi.
Preparat doprowadza do śmierci pajęczaka po wbiciu się w skórę żywiciela. Należy jednak pamiętać, że proces ten może potrwać od 24 do 48 godzin. Z tego względu nie ma powodu do niepokoju, jeśli właściciel zidentyfikuje kleszcza w sierści psa, po zastosowaniu kropli. Szybkość działania specyfiku uniemożliwi pasożytom wprowadzenie czynników chorobotwórczych do organizmu zwierzęcia.
Krople na kleszcze dla psa – o czym warto pamiętać przy zakupie?
Właściwe dobranie kropli na kleszcze dla psa, gwarantuje ich skuteczność w trakcie całego okresu kuracji. Dlatego decydując się na kupno preparatu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:
- wiek zwierzęcia – nie zaleca się stosowania kropli na kleszcze u psa poniżej 8 tygodnia życia;
- masa ciała – preparaty typu spot-on zwykle dzieli się na kategorie, zależnie od wagi pupila;
- substancje wrażliwe – jeżeli pies posiada znaną właścicielowi alergię na substancję zawartą w kroplach, zalecane jest zastosowanie alternatywnego specyfiku;
- długość działania – stosowanie produktu powinno odbywać się średnio raz na 4 tygodnie.
Obroża na kleszcze dla psa – alternatywne sposoby walki z pasożytami
Oprócz dostępnych na rynku preparatów na pasożyty, dużą popularnością cieszy się również obroża na kleszcze dla psa. Produkt może stanowić skuteczną alternatywę dla preparatów spot – on. Wśród wielu oferowanych modeli, znaleźć można zarówno obroże, które wyłącznie odstraszają szkodniki oraz takie, które skutecznie je zabijają. Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na zakup obroży na kleszcze dla psa, gdyż jest ona o wiele przystępniejszym rozwiązaniem. Nie wymaga od opiekuna pamiętania o regularnym stosowaniu, a odpowiednio dobrana obroża może posłużyć nawet do 8 miesięcy.
Warto jednak pamiętać, że żaden nawet najlepszy specyfik nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Dlatego niezależnie od wybranej metody ochrony czworonoga przed kleszczami, właściciel nie powinien zaniedbywać regularnego sprawdzania stanu skóry psa.