fbpx

Co mogą jeść psy, a czego nie mogą?

Opiekunowie psów pamiętać muszą o tym, że zbilansowana dieta zwierzaka to podstawa prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu oraz zdrowia. Niestety, bez zasadniczej wiedzy, można popełnić sporo błędów przy wybieraniu pokarmu dla pupila. Układ pokarmowy psów znacznie różni się od ludzkiego, dlatego też diety zwierzęcia nie należy opierać na tym, co smaczne i zdrowe dla człowieka. Pomimo tego, że psiaki zwykle mają nieposkromiony apetyt, należy uważać na to, co się im podaje, ponieważ niektóre produkty poważnie szkodzą czworonogom, a nawet mogą doprowadzić do śmierci. Warto wiedzieć, co mogą jeść psy, a czego nie mogą — a to zawarliśmy w poniższym zestawieniu.

Żywienie zwierząt to wymagające i trudne zadanie, które opiera się na doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy. Samodzielne karmienie psa wymaga odpowiedniego pojęcia z zakresu podstaw dietetyki weterynaryjnej oraz behawiorystyki psów. Karmiąc zwierzę, należy wykazywać się nie tylko świadomością znaczenia produktów spożywczych, aby móc tworzyć pełnowartościowe posiłki, ale również zdrowym rozsądkiem, troską i odpowiedzialnością. Na uwadze ciągle należy mieć odmienną fizjologię i metabolizm psa, które zmuszają do specjalistycznego doboru żywienia. 

Układ pokarmowy psów — niezbędne informacje

Układ pokarmowy psów jest w szczególności dostosowany do trawienia pokarmów mięsnych (nie oznacza to jednak, że rośliny powinny być wykluczone z diety zwierzęcia). Właśnie to przystosowanie generuje znaczne różnice w porównaniu do ludzkiego układu pokarmowego. Wśród głównych różnic należy wymienić:

·    różnicę w długości przewodu pokarmowego — u psów jest krótszy;

·    lepiej rozwinięte gruczoły dodatkowe tj. trzustka, wątroba;

·    obecność tzw. wpustu między przełykiem a żołądkiem;

·    pojemność żołądka psa, która wynosi od 6 do 8 litrów.  

Trawienie u psów zajmuje od 12 do 30 godzin, a pokarm pokonuje drogę przez jelito cienkie, dwunastnicę, ujście przewodu, trzustkę, jelito czcze, zastawkę krętniczo-kątniczą, jelito grube i odbyt. Prawidłowy przebieg całego procesu oraz czas, jaki zajmuje, zależy właśnie od doboru żywności, dlatego tak ważna jest świadomość, co mogą jeść psy, a czego nie mogą.

co mogą jeść psy?

Co mogą jeść psy, a czego nie mogą? Podstawowe błędy przy żywieniu pupili

W każdym psiolubnym domu, codziennością jest żebrzący przy stole zwierzak. Trudno się oprzeć spojrzeniu pary uroczych ocząt — no przecież tak ładnie prosi. Pomimo tego, że czworonoga traktuje się jak pełnoprawnego członka rodziny, nie w każdym aspekcie można go zupełnie uczłowieczyć, a częstując go czymś ze stołu, trzeba robić to z pełną świadomością. Serwując psiakowi takie rarytasy, równocześnie podaje się mu nadprogramowe kalorie, które mogą prowadzić do przekarmienia i w efekcie nadwagi, która negatywnie wpłynie na jego zdrowie. Pamiętać należy, że pies powinien mieć ściśle dobraną dawkę pokarmową do swojego realnego zapotrzebowania. Dlatego w dziennym bilansie należy uwzględnić zarówno pełną miskę, jak i wysępione smakołyki oraz wszelkie smaczki, przekąski i gryzaki. Diety nie należy też przesycać suplementami, witaminami itp., ponieważ to sama karma powinna być źródłem niezbędnych składników odżywczych.

Zobacz:  Pies nie chce jeść? Sprawdź przyczyny braku apetytu

Warzywa w diecie psa

Co mogą jeść psy? Lista produktów wskazanych dla czworonogów

Zwierzę, podobnie jak człowiek, potrzebuje różnych substancji odżywczych, a wśród nich — białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, makro- i mikroelementów. Ważne są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak nie można się ograniczać wyłącznie do nich.

Podstawą diety czworonoga powinno być jedzenie dedykowane dla tego gatunku. Karmy suche i mokre dobrane odpowiednio do wielkości, zapotrzebowania i rasy psa to najlepszy produkt żywnościowy. Ważne jest, aby dieta była urozmaicona i zbilansowana. Producenci żywności dla zwierząt oferują pełną gamę wysokojakościowych i odżywczych karm, które dbają o potrzeby czworonogów. Dietę urozmaicać można różnymi smaczkami i gryzakami, które są idealnymi przekąskami, a nawet mogą zachęcać przy nauce i treningu.

Należy jednak mieć na uwadze to, że nie każdy zwierzak preferuje gotowe karmy, wtedy właściciel musi przygotowywać posiłki samodzielnie. Mięsa, które są zalecane do spożywania przez psy to wołowina, konina, jagnięcina i ryby, ponieważ są chude, delikatne i nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Produkty mięsne muszą być odpowiednio przyrządzone — najlepiej gotowane klasycznie lub na parze. Dietę psa można spokojnie uzupełnić o produkty roślinne, takie jak:

  • marchew;
  • seler;
  • pietruszka;
  • buraki;
  • ziemniaki;
  • cykoria;
  • cukinia;
  • otręby pszenne;
  • ziarna zbóż;
  • ryż;
  • makaron;
  • kasza;
  • jabłko;
  • gruszka;
  • truskawki
  • banan.

Nie można jednak zakładać, że wymienione produkty są bezpieczne w każdej możliwej postaci. Właśnie dlatego wszystkie produkty roślinne muszą być odpowiednio przygotowane — obrane z łupin, na których mogą znajdować się szkodliwe pestycydy, dobrze ugotowane lub sparzone.  

Czego psy nie mogą jeść? Lista produktów niebezpiecznych dla zdrowia pupila

Dbając o zdrowie pupila, należy unikać produktów, które szczególnie zagrażają jego zdrowiu i życiu. Każdy odpowiedzialny opiekun powinien być świadomy skutków, jakie może mieć karmienie zwierzaka tymi produktami i unikać ich za wszelką cenę. Warto więc dokładnie zapoznać się z poniższą listą.

Zobacz:  Krew w kale psa – Czy to powód do niepokoju? Kiedy udać się do weterynarza?

Kakao i czekolada

Chociaż zwierzaki uwielbiają słodycze, to z bólem serca należy odmówić im tej przyjemności. Produkty, w których zawarta jest czekolada, są czystą trucizną dla psa. Uwzględnić tutaj należy wszystkie słodycze — ciasta, ciastka, kremy, lody, batony, polewy, sosy itp. Im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym większe stanowi to zagrożenie dla psa. Wszystko przez teobrominę, która jest bardzo szkodliwa dla psiego organizmu. Dawka śmiertelna substancji to 250-500 mg na każdy kilogram masy psiego ciała. Najwięcej teobrominy zawiera czekolada gorzka i ciemne kakao.  

Ksylitol

Coraz częściej stosowana alternatywa cukru to śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych. Słodzik wpływa na pracę układu krwionośnego, przez co trzustka zaczyna produkować zbyt duże ilości insuliny. W wyższych dawkach prowadzi nawet do uszkodzenia wątroby.

Winogrona i rodzynki

Nie jest wiadome, jaka substancja zawarta w winogronach ma toksyczne działanie dla organizmu psa, bez względu na to powoduje ona niewydolność nerek i bezmocz. Spożycie zaledwie 10-12 winogron może mieć niebezpieczne dla życia i zdrowia psa skutki.

Warzywa cebulowe (cebula, czosnek, szczypior)

Znaczenia nie ma tutaj sposób przyrządzenia — zarówno surowe, gotowane, smażone, jak i suszone warzywa cebulowe są niebezpieczne dla zdrowia i życia psa. Po spożyciu dochodzi do uwalniania się toksycznych dwusiarczków w żołądku zwierzęcia, co skutkuje niszczeniem struktury czerwonych krwinek i w efekcie — anemią.

Pestki owoców

Pestki jabłek, wiśni, moreli czy brzoskwiń powodują uwalnianie cyjanowodoru w żołądku psa, który powoduje problemy z oddychaniem i jego następstwa. Istotne jest to, że jedynie przegryzione lub uszkodzone pestki są toksyczne, jednakże te połknięte w całości mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych układu pokarmowego.

Awokado

Szkodliwy dla psów nie jest sam owoc, ale substancja grzybobójcza (persin), która stosowana jest podczas upraw. Persin ma działanie zatruwające tylko na psi organizm i prowadzi do obrzęku płuc i niewydolności krążeniowej.

Orzechy makadamia

Orzechy zawierają substancje silnie toksyczne dla psów i już 2,4 g na kilogram masy ciała psa wywołuje skutki zatrucia, które ujawniają się w ciągu 12 godzin od zjedzenia. Zwykle organizm zwierzęcia jest w stanie poradzić sobie z toksynami samodzielnie w ciągu dwóch dni, jednak zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii.

czego nie mogą jeść psy?

Czego jeszcze dobrze unikać w żywieniu psa?

Niektóre produkty żywnościowe, które wręcz są atrybutem danego gatunku, okazują się być dla niego szkodliwe. Tak jest również z psami, a to, co z pozoru jest odpowiednim pokarmem dla nich, może stać się poważnym zagrożeniem. Z diety psa warto wykluczyć również:

  • kości — niebezpieczeństwo stanowią ostre krawędzie, które mogą doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, niestrawione masy kostne zalegają w jelitach, prowadząc do niedrożności jelit, a częste przyswajanie kości prowadzi do zaburzeń bilansu minerałów w organizmie;
  • wyroby wędliniarskie — potrafią szkodzić zwierzętom, ze względu na zawarte w nich przyprawy i sól, której nadmiar prowadzi do zaburzeń przemiany materii i powoduje choroby skóry;
  • surowe mięso — stanowi zagrożenie mikrobiologiczne, ponieważ może zawierać chorobotwórcze bakterie, wirusy i pasożyty, jest to niebezpieczne również dla opiekuna psa;
  • surowe ryby — podawane psu prowadzą do niedoboru tiaminy (witaminy B1);
  • mleko i produkty mleczne — u psów może występować nietolerancja laktozy.
Zobacz:  Psy z niebieskimi oczami – jakie rasy mają niebieskie oczy i od czego zależy ich kolor?

Objawy zatrucia u psa

Przez niewiedzę, omyłkę lub nieuwagę ukochany pupil może zjeść coś, co zaszkodzi jego zdrowiu. Co prawda każdy spośród niewskazanych dla zwierząt produktów, działa w różny sposób i wydziela inne toksyny. Można jednak rozpoznać zachowania, które bezpośrednio wskazują na zatrucie. Najważniejsze objawy, których nie można lekceważyć to:

  • zaburzenia oddychania;
  • biegunka;
  • nudności i wymioty;
  • tkliwość brzucha;
  • ślinotok;
  • przyspieszona praca serca;
  • brak apetytu;
  • drgawki i drżenie mięśni;
  • niepokój;
  • osłabienie i ospałość.

Pierwsza pomoc przy zatruciu psa

Wiadome, że każdy opiekun robi co w jego mocy, aby zwierzę było bezpieczne i zdrowe, jednak zdarzają się różne wypadki, a wtedy ta wiedza może być niezbędna. Przy zatruciu najważniejszy jest przede wszystkim czas — dłuższa obecność toksyn w organizmie powoduje większe uszczerbki. Pomoc weterynaryjna nie zawsze jest w zasięgu ręki, więc zanim uda się tam dotrzeć, można zwierzakowi pomóc samodzielnie. Dokładnych wskazówek opartych na zaistniałej sytuacji udzielić może klinika całodobowa poprzez konsultację telefoniczną. Ostatnią deską ratunku jest wywołanie wymiotów, poprzez podanie zwierzęciu wody utlenionej (łyżka na 5 kg masy ciała). Tej metody nie należy jednak stosować w przypadku, gdy:

  • od zjedzenia trującego produktu minęło więcej niż dwie godziny;
  • zwierzę jest nieprzytomne lub w złym stanie;
  • toksyna to substancja żrąca lub pieniąca.

W powyższych sytuacjach najlepiej zastosować węgiel aktywny (3 tabletki na 1 g masy ciała) i w pospiesznym tempie udać się do kliniki weterynaryjnej.

Total
0
Shares
<
Alergia u psa: pokarmowa, skórna i środowiskowa. Wszystko co trzeba wiedzieć

Alergia u psa: pokarmowa, skórna i środowiskowa. Wszystko co trzeba wiedzieć

Na skróty Rodzaje alergii u psówAlergia u psa — jak leczyć?

>
Najpopularniejsze imiona dla psa 2022

Najpopularniejsze imiona dla psa 2022

Na skróty Podstawowe kryteria przy wyborze imienia dla psaJak wybrać imię?

Przeczytaj także