Na skróty
Babeszjoza u psa to choroba, którą Twój pupil może zarazić się po ukąszeniu kleszcza. Te trudne do zauważenia pajęczaki przenoszą wiele niebezpiecznych schorzeń, przed którymi warto chronić zwierzaka, podając mu prewencyjnie tabletki na kleszcze. Co w sytuacji, gdy kleszcz zostanie niespostrzeżony i zarazi psiaka? Jeśli chcesz poznać objawy babeszjozy oraz dowiedzieć się, jak przebiega leczenie i czym grozi taka diagnoza, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Czym jest babeszjoza?
Właściciele coraz chętniej podają swoim zwierzakom leki przeciw kleszczom (tabletki i krople) lub zaopatrują swoich czworonożnych przyjaciół w akcesoria o działaniu odstraszającym te pajęczaki, wśród których wymienić można np. specjalne obroże. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Babeszjoza, nazywana rzadziej piroplazmozą, to zakaźne schorzenie pasożytnicze, powodowane przez pierwotniaka o nazwie Babesia canis, który przenoszony jest właśnie przez kleszcze. Choroba bardzo rzadko daje objawy u kotów. Najczęściej rozpoznawana jest ona u psów, stąd identyfikowana jest głównie z pieskami.
Warto podkreślić, że babeszjozą pies nie może zarazić się od drugiego czworonoga, np. podczas zabawy. Istnieje jednak możliwość przeniesienia pierwotniaka do krwioobiegu psiaka podczas transfuzji krwi, dokonywanej od zakażonego dawcy.
Zarażenie się babeszjozą może okazać się opłakane w skutkach, ponieważ choroba prowadzi do wycieńczenia organizmu, które w konsekwencji może wiązać się nawet ze śmiercią. W zależności od przypadku objawy babeszjozy mogą być różne — bardzo wyraźne, alarmujące o tym, że z psiakiem dzieje się coś niepokojącego lub też dyskretne, niedające charakterystycznych symptomów, co znacznie utrudnia wykrycie i wdrożenie wymaganego leczenia. Jak rozpoznać babeszjozę? Niezbędne są do tego badania krwi. Najpierw jednak warto poznać osiowe objawy schorzenia, by wiedzieć, które zachowania zwierzęcia mogą sygnalizować o babeszjozie.
Babeszjoza u psa — objawy
Zmiana zachowania u psa na apatycznego, niepałającego energią i chęcią do zabawy czy spacerowania zawsze powinna dać właścicielowi do myślenia. Nigdy nie dzieje się tak bez przyczyny — złe samopoczucie u zwierzaka świadczy najczęściej o tym, że coś mu dolega. Tak samo jest w przypadku babeszjozy. Apatia, senność i zdezorientowanie to osiowe symptomy babeszjozy u psa. Czworonóg szybko się męczy, nierzadko występują drżenia mięśni czy chwiejny chód.
Pasożyt atakuje erytrocyty, czyli czerwone krwinki psiaka, przyczyniając się do rozwoju anemii (niedokrwistości) oraz niebezpiecznej w skutkach żółtaczki. Pies traci apetyt i znacznie więcej pije. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów babeszjozy u psa jest również wysoka temperatura, która może oscylować nawet w granicach 41-42 st. C.
Po wspomnianych objawach pojawiają się kolejne jak np. zmiana koloru uryny. Pies oddaje mocno pomarańczowy, a czasami nawet brunatny mocz. Zabarwienie spowodowane jest oczywiście obecnością krwi. Niekiedy poza tym u zwierzaka mogą występować również ostre biegunki.
Jak wygląda leczenie babeszjozy?
Po zaobserwowaniu u swojego czworonożnego kompana niepokojących objawów właściciel jak najszybciej powinien udać się z psem do weterynarza. Niezbędne jest przeprowadzeniem dokładnego badania krwi, które pozwoli postawić trafną diagnozę. Jeżeli specjalista rozpoznał babeszjozę u psa, zwierzak leczony jest poprzez podanie antybiotyku oraz innych specyfików, których zadaniem jest pozbycie się siejącego spustoszenie pasożyta. Poza tym pupil może dostać również lekarstwa, mające działanie stricte objawowe. Najczęściej podaje się mu środki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz odżywcze płyny z niezbędnymi witaminami i substancjami odżywczymi.
Pamiętajmy jednak, że leczenie babeszjozy zakończone sukcesem możliwe jest tylko w przypadku jej wczesnego wykrycia, dlatego warto bacznie obserwować zachowanie swojego pupila i w razie obaw, bez chwili zwłoki, skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Jak długo pies dochodzi do siebie po babeszjozie? Jeżeli leczenie babeszjozy zostało wdrożone we wczesnym stadium choroby, podawanie medykamentów trwa przez kilka dni. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od ewentualnych powikłań, wieku pacjenta oraz szczebla schorzenia.
Skutki nieleczonej babeszjozy
Nieleczona babeszjoza u psa jest naprawdę niebezpieczna. Może skutkować niewydolnością wielonarządową, a ostatecznie nawet śmiercią ukochanego pupila. Czasami brak udzielenia pomocy na czas, okazuje się opłakany w skutkach. Specjaliści wskazują, że pokłosiem braku leczenia babeszjozy u psa może być:
- uszkodzenie wątroby,
- zapalenie trzustki,
- ostra niewydolność nerek,
- zaburzenia w centralnym układzie nerwowym,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- obrzęk płuc,
- zaburzenia pracy serca.
Jak zapobiec zakażeniu psa babeszjozą?
Jedynym możliwym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zainfekowania pupila niebezpiecznym pierwotniakiem, jest konsekwentne zabezpieczanie go przed kleszczami. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych możliwości, a najlepszą z istniejących, z pewnością wskaże weterynarz, który opiekuje się Twoim zwierzęciem.