Do najbardziej złożonej grupy okazów zwierzęcych zaliczają się ptaki. Są one tak rozliczne gatunkowo, że każdy z typów wymaga zupełnie innego leczenia w przypadku ewentualnych chorób. Warto wiedzieć, na czym polegać powinna hodowla ptaków i jej różnorodnych odmian. O domowych gatunkach bliżej dowiemy się w niniejszym poradniku.
Kupując ptaki do mieszkania czy domu, które mają być przetrzymywane w klatkach powinny przede wszystkim być właściwie pielęgnowane. Do tego niezbędne jest zwłaszcza wybranie stosownej klatki. Ma ona być na pewno jak najbardziej przestronna, tak aby zwierzę mogło swobodnie rozłożyć skrzydła.

Ponadto, rozmiarowo nie może być klatka za mała, aby okaz w niej trzymany nie czuł się zestresowany – w końcu mowa o gatunkach naturalnie żyjących w dzikich warunkach i w przestrzeni a tu uwięzione zostają w czterech metalowych prętach malutkiej klatki, co odbiera im to, do czego zostały stworzone, czyli możliwość latania.
Optymalna klatka dla domowego ptactwa jest klatka prostokątną. Nie zaleca się kupowania okrągłej, ponieważ wraz z rozrostem rozmiaru ptaków, klatka tego rodzaju staje się niewygodna i mało komfortowa do swobodnego przemieszczania się i poruszania skrzydłami. Co więcej, dobrze aby niewielkie i młode ptaszki posiadały specjalistyczne klatki stworzone z myślą konkretnie o ich gatunku, niektóre tego rodzaju wyposażone są w rozmaite gadżety takie jak przykładowo celowo projektowane akcesoria zabawkowe, brzdękające, piszczące czy grube sznury. Ptaki mogą się po tym wspinać, stawać na nie i w ten sposób bawić.
Artykuł dzięki: