Chomiki stanowią bardzo popularnego gryzonia domowego, który jest obecny w życiu praktycznie każdego paroletniego dziecka. Jest ono jednak kompletnie innym okazem niż w przypadku królików czy myszek i szczurów uchodzących także za zwierzęta o charakterze gryzoniowatym. Co takiego odróżnia chomiki na przykład od świnek morskich? Więcej na ten temat dowiesz się, czytając nasz niniejszy tekst poświęcony krótkiej charakterystyce właśnie tego gatunku.
W przypadku chomików jest kompletnie inna kwestia ich naturalnego środowiska, w jakim czują się one zdecydowanie najlepiej. Mowa w głównej mierze o tym, że chomiki w odróżnieniu od przykładowo gryzoni takich jak króliki czy tez wspomniane już we wstępie świnki morskie nie lubią towarzystwa innych osobników z tego samego gatunku.

Tym bardziej źle czują się one w momencie, gdy chomika wsadzimy do wspólnej klatki z innymi gryzoniami. Warto wiedzieć, że chomik jak żadne inne zwierzę jest samotnikiem. Nie ma sensu nawet ryzykowanie i podejmowanie inicjatywy zmierzającej do połączenia chociażby dwóch osobników nawet jeśli wydają się one na pierwszy rzut oka bardzo spokojne. Niestety, konsekwencją tego może się okazać kłopot z nadmiernym szokiem, traumą a nawet tak silnym stresem, że chomiki nabawią się poważnych dolegliwości chorobowych. Niestety wielu ludzi kupujących zwłaszcza dla swych dzieci małe przyjaźnie wyglądające chomiki nie ma najmniejszej wiedzy na temat tego, w jakich warunkach te gatunki lubią żyć i specjalnie, aby miały towarzystwo umieszcza je w jednej klatce z innymi gryzoniami, wierząc że się polubią.
Artykuł dzięki: