Króliki to jedne z najsympatyczniejszych pupili zwłaszcza najmłodszych miłośników zwierząt. Gatunki te są stadne, cechują się koniecznością życia w grupie, a wszystko to sprawia, że w momencie, gdy przebywają w samotności, zaczyna pogarszać sięptysiaki ich stan psychiczny. Są bardzo wrażliwe na brak towarzystwa, dlatego trzeba wiedzieć, w jakich warunkach warto je trzymać, aby nie ucierpiały na przebywaniu w naszych domowych czterech kątach zamiast w swym dzikim otoczeniu z jakiego wyrosły. Konieczne jest także uświadomienie sobie, że króliki to gatunki dość długo żyjące, ale pod warunkiem, że będziemy zwracać uwagę na ich stosowną pielęgnację.

Przez to rozumie się miedzy innymi natychmiastowe reagowanie w sytuacji, gdy nasz królik zaczyna chorować. Skąd jednakże wiedzieć, że z naszym czworonożnym pupilem coś jest nie tak?
Przede wszystkim królikom należy zapewnić spokojne życie, bowiem one z natury stanowią gromadne zwierzęta bytujące razem, żyjące ze sobą w zgodzie, które lubią się relaksować, a także nie są na tyle twardym gatunkiem, aby jak na przykład psy czy koty dawać sobie radę w ciężkich sytuacjach stresowych czy nagłych, niespodziewanych zmianach środowiskowych. Konieczne jest z związku z tym wyczulenie się na jakiekolwiek chociażby najdrobniejsze zmiany wynikające z rozmaitych przyczyn w zachowaniu zwierzaków tu opisywanych. Można mówić o takich objawach jak siedzenie w miejscu, ze schowanymi łapkami, co określa się w weterynarii siedzeniem na kurkę, zgrzytanie zębami, ospałość i brak ruchliwości oraz apetytu.
Artykuł dzięki: